Metaverse eğitimde kullanımı

Birçoğu interneti bir eğlence, bir hobi olarak gördü ve görmeye devam ediyor. Ve Metaverse, öncelikle yeni bir eğlence alanı ve iş fırsatı olarak görülüyor. Bu inkar edilemez. Ancak Metaverse’de yüz yüze ve çevrimiçi eğitim için de yer var. Metaverse sayesinde, öğrenme görevini duyusal bir deneyime dönüştüren öğretim araçları, multimedya ve sürükleyici eğitim içeriği sağlayabiliriz.

Daha o zamanlar, Isaac Asimov bilimkurgu hikayelerine eğitimde kullanılacak hareketli ve sürükleyici görüntülerle fütüristik teknolojileri tanıttı. Bugün artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik sayesinde bu tahminlere çok yakınız. Tarihsel anları, yalnızca mikroskopla görülebilen unsurları yeniden yaratmayı veya standart bir ders kitabı aracılığıyla yapmak yerine kendimizi çalışma konusuna sanal olarak tanıtmayı mümkün kılan teknolojiler.

Bu da bizi bu makaleye başlık veren soruya getiriyor. Metaverse’de eğitim için bir kullanım alanı olur mu? Geçmişte benzer sonuçlarla benzer deneyimler yaşadık. Görsel-işitsel içerik, video oyunları, robotik oyuncaklar, cep telefonları, bilgisayarlar, internet… Eğitim, özellikle mevcut eğitimin karşı karşıya olduğu bazı sorunları çözebildiği zaman, teknolojiye sırtını dönemez. Tek çözüm bu değil ama Metaverse, çevrimiçi eğitimi keyifli hale getirmek için harika bir fırsat olabilir.

Metaverse’ün eğitime entegre edilmesi

Geçen yıl Mark Zuckerberg iddialı Metaverse projesini açıkladı. İlgilendiği alanlardan biri de eğitimdi. Ve Metaverse’nin yüz yüze veya çevrimiçi olarak eğitim için neler yapabileceğinin harika bir örneğidir. Sanal gerçeklik sayesinde sanal sınıflar oluşturabilir, dijital alanı sınıf arkadaşları ve öğretmenlerle paylaşabilir ve herhangi bir konuyu sanal olarak öğrenebiliriz.

İçinden geçerek insan vücudunun nasıl çalıştığını öğrenmek, onu oluşturan gök cisimlerini tek tek ziyaret ederek güneş sistemimizi tanımak, bir Roma şehrinden geçerek geçmişimizi daha iyi anlamak… Bunlar sanal gerçekliğin ne olduğuna dair üç örnek. ve Metaverse eğitim için bunları yapabilir.

metaverse-egitimde-kullanimi-2

Eğitimin bilgi aktarmada her zaman sınırlamaları olmuştur. Ve bu engelleri aşmayı başardık. Slaytlar, asetatlar, videolar, çizimler, müzelere ve bilgi merkezlerine geziler… Ancak sanal gerçeklikle, herhangi bir konuyu uzaktan ve/veya herhangi bir yerden öğrenmek, daha önce hiç görülmemiş sürükleyici ve etkileşimli bir deneyime dönüşebilir.

Elbette kolaya düşmekten kaçınmalıyız. Bu, yüz yüze bir sınıfta olduğu gibi Metaverse’de aynı şeyi yapmakla ilgili değildir. Tam olarak, Metaverse’nin avantajları, aynı sınırlamalara sahip olmamamızdır. Böylece fiziksel düzlemin ötesine geçmek ve geleneksel olanlara ek eğitim kaynakları sunmak mümkündür. Ve diğer tarafta. Öğretmeni veya mevcut öğretim materyallerini sadece gösteri arayan üç boyutlu deneyimlerle değiştirmekle de ilgili değil. Veya öğrencileri ışıklar, şekiller ve renklerle etkilemeyi başaran bir sistem. Metaverse, önemli olanı elde etmek için bir araç daha olmalıdır. Öğrenciye öğretmek ve onun en iyi şekilde öğrenmesini sağlamak. Önemli olan, bu hedeften başlamak ve Metaverse ile etkileşimlerimizi bu amaca uyarlamak, tersi değil.

Metaverse ile keşfedilecek bütün bir dünya

Birçok yönden Metaverse, keşfedilecek koca bir dünyadır. Eğitim açısından da. Eğlence ve eğitim değeri arasında bir denge sunan kaliteli, çekici ve titiz 3D içerik oluşturmak için yukarıdakilerin tümünün, önceden çok sayıda çalışma gerektirdiği açıktır. Kendimizi fiziksel dünyayı kopyalamakla sınırlarsak, Metaverse’de çevrimiçi eğitim sağlama fırsatına sahip olmanın hiçbir anlamı yoktur.

Yani eğitimciler ve içerik oluşturucular büyük bir fırsata sahipler. Eğitimi eğlence ve öğrenmeyi birleştiren bir deneyime dönüştüren etkileşimli kaynaklarla eğitim sağlama fırsatı. Kısmen, çocukluktan itibaren deneyler ve oyun yoluyla kendi başımıza öğrendiğimiz kökenlere dönüş. Kesinlikle, öğrenmenin en iyi yolu, aktif öğrenme olarak adlandırılan şeyi, kendini keşfetmektir.

Metaverse, sınıfların yerini almak zorunda değildir. Ancak yüz yüze eğitimi tamamlayabilir ve uzaktan eğitimi zenginleştirebilirler. Daha gidilecek çok yol var ama 2010 yılı boyunca daha popüler hale gelecek fiyatları ile elektronik pazarında görülmeye başlayan sanal gerçeklik başlıkları sayesinde kendimizi çalışma konusuna kaptırarak öğretmeye daha da yaklaşıyoruz.

Çevrimiçi eğitim, bir süredir dünyaya teknolojinin iyi bir amaç için kullanılabileceğini gösteriyor. Tabii ki, nereye gitmek istediğimiz konusunda net olursak. Görüntülü aramalar, ekran paylaşımı, sanal beyaz tahtalar veya video paylaşımı ve diğer multimedya kaynakları, öğretmenlerin ve öğrencilerin amaçlarına ulaşmak için ellerinde bulundurdukları kaynaklardır. Metaverse, öğrenme deneyimi açısından bir kuantum sıçraması olacaktır.

Ve Metaverse’nin eğitim için sunduğu her şeyden yararlanabilmemiz için bugünün eğitimcileri ve yarının eğitimcileri hazırlıklı olmalıdır. Yani bu teknolojik araçları nasıl kullanacaklarını bilmeleri gerekiyor. Kısmen, çünkü yarın bu sanal evrende çok fazla zaman geçirmeleri mümkün. Ve kısmen, çünkü orta vadedeki popülaritesi onu bugün önemli bir şey haline getirecek. En az sosyal ağlar, mobil uygulamalar veya internetten nasıl satın alınacağını bilmek kadar.