Mac hızlandırma yöntemleri

Mac'inizin performansını yeniden canlandırmak için size bir dizi yöntem sunuyoruz.

Bu makalede, eski bir Mac’in performansını hızlandırmak ve verimliliğini yeniden canlandırmak için ipuçları ve püf noktaları içeren bir kılavuz paylaşacağız.

Uzun yıllardır bir Mac bilgisayarınız varsa, ister MacBook Air, ister MacBook Pro, iMac vb. olsun, zamanla ve kullanıldıkça performansının yavaş yavaş bozulduğunu bilmelisiniz. Bu tamamen normal bir şeydir ve ayrıca macOS 13 Ventura’nın kullanıma sunulmasıyla birlikte gelen yeni yazılım güncellemeleriyle eski Mac’ler zayıflar.

Mac’inizin performansını artırmak ve hızlandırmak için aşağıda paylaşacağımız püf noktalarına dikkat edin. Umarım bu tüyolar sayesinde donanım bileşenleri almanıza veya ekipmanınızı değiştirmek için bir servet harcamanıza gerek kalmaz.

Mac’inizin performansını hızlandırma adımları

Başlamadan önce, Mac bilgisayarın performansının neden düştüğünü öğrenmemizi sağlayacak bir dizi ana adımla ilerleyeceğiz.

 • RAM kullanımını azaltmak için Mac’inizi yeniden başlatın.
 • Çok fazla depolama alanı kaplayan gereksiz dosyaları ve uygulamaları silin.
 • Performans sorununun bir hata veya sistem kararsızlığı ile ilgili olmadığından emin olmak için yazılımı güncelleyin.

Mac’iniz yavaşlıyorsa atmanız gereken en mantıklı adımlardan biri bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır. Bir proje veya önemli bir görev üzerinde çalışıyor olabilirsiniz ve üzerinde çalışmayı bırakmak istemezsiniz, ancak yeniden başlatma işlemi daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olabilir.

Öte yandan, Mac’inizde yeterli miktarda boş depolama alanı bulundurmak da önemlidir. Mac’inizde yüklü çok sayıda uygulama ve çok fazla büyük dosya varsa, bu RAM’in performansını olumsuz etkileyebilir.

Biraz zamanınız olur olmaz, bundan yararlanın ve artık kullanmadığınız uygulamaları silin. Depolama alanından tasarruf etmek için büyük dosyaları silmeniz veya bir USB belleğe aktarmanız da önerilir. Bu ipuçları size yardımcı olmazsa merak etmeyin, Mac’inizin performansını canlandırmak için daha birçok ipucumuz ve tavsiyemiz var.

Mac’inizi kullanmadığınız dosyalardan temizleyin

Bir Mac’in performansını yeniden artırmanın çok iyi bir yolu, işletim sistemini önbellekten, önemsiz dosyalardan, yinelenen dosyalardan veya başlangıçta çalışan öğelerden temizlemektir. Ne kadar depolama alanının boşaltıldığına ve bunun Mac performansını iyileştirmeye nasıl yardımcı olduğuna şaşıracaksınız.

Eski bir Mac’in yazılımını temizlemek ve optimize etmek için tasarlanmış birden fazla uygulama vardır. Önerdiğim uygulama BuhoCleaner, hızlı ve kullanımı çok sezgisel. Ayrıca araç, macOS Ventura ile M1 ve M2 işlemciler için tasarlanmıştır.

 1. OwlCleaner‘ı Mac’inize indirin.
 2. Uygulamayı yükle.
 3. Hızlı bir temiz tarama gerçekleştirin.
 4. Tüm gereksiz dosyaları Mac’inizden kaldırın.

Sistem depolama alanını boşaltarak, Mac’iniz yeniden canlanacak ve çok daha yüksek işlem hızına sahip olacaktır.

Kullanmadığınız uygulamaları kapatın

Muhtemelen bunu zaten yapmayı düşündünüz, ancak en kısa yoldan Mac performansını hızlandırmanın en iyi yolu bu. Arka planda açık olan uygulamalar sistem kaynaklarını tüketmeye devam eder, bu nedenle en önemli şeye odaklanmak için kullanmayacağınız tüm uygulamaları kapatmak en mantıklısı olacaktır.

Ayrıca, Mac’inizi uzun bir süredir kapatmadıysanız, Mac’inizin CPU’su, açtığınızdan beri kullanmadığınız bir uygulama için bellek ve yer ayırıyor olabilir. Mac’in iyi bir şekilde yeniden başlatılmasına ek olarak, tüm gereksiz uygulamaları kapatmanız da önerilir.

Bir uygulamayı tamamen kapatmanın birkaç yöntemi vardır. Hiçbir uygulamanın yanlışlıkla açık bırakılmadığından emin olmak için şu talimatları izleyin:

 • Menü çubuğunda uygulamanın adına tıklayın ve “Çıkış” seçeneğini seçin.
 • Bir uygulama simgesini sağ tıklayın ve “Çıkış” seçeneğini seçin.
 • Command + Q tuş bileşimini kullanın.

Bir uygulamayı takılıp kaldığı için kapatamamanız durumunda – ki bu eski Mac’lerde yaygındır – menü çubuğundaki elma simgesine basın ve “Kapatmaya Zorla” seçeneğini tıklayın.

Mac’inizi neyin yavaşlattığını bulun ve uygun işlemi yapın

Mac’inizin performansını optimize etme ve verimliliğini artırma konusunda şimdiye kadar pek bir ilerleme kaydedemediyseniz, belki bir sonraki adım sizin için çok faydalı olacaktır. Herhangi bir sorun karşısında olası çözümün ne olduğunu bilmeliyiz. Ve bu durumda çözümü keşfetmek için hangi işlemlerin, hangi görevlerin, hangi dosyaların ve hangi uygulamaların Mac’inizin RAM belleğinde aşırı yüklenmeye neden olabileceğinden emin olmalısınız.

Hangi uygulamaların en çok sistem kaynağını kullandığını bilmek ister misiniz? O zaman macOS Activity Monitor‘ü açmanızı öneririz. Bu araç, İzlenceler klasörüne yüklenir, ancak bunu Spotlight’tan da arayabilirsiniz.

Activity Monitor, bir Mac bilgisayarda çalışan tüm işlemleri kesinlikle gösterir. Açtığınız uygulamalarla ilgili çalışan işlemleri ayrıntılı olarak görmek için Görünüm > Mac İşlemleri‘ne tıklayın.

Buradan CPU kullanım yüzdesini, kullanım süresini, iş parçacıklarını, işlem yapılmadığında uyanmaları, enerji etkisini, okunan bayt miktarını, alınan bayt sayısını ve çok daha fazlasını görebileceksiniz. Öte yandan sistem işlemleri, boşta kalan işlemler, GPU işlemleri vb. konulara da göz atabilirsiniz.

Mac’inizin CPU ve/veya GPU kaynaklarını hangi işlemlerin kullandığını iyi not edin, ardından ilgili uygulamaları kapatın veya uygulamanın üst kısmında bulunan (x) düğmesini kullanarak doğrudan Activity Monitor’den işlemi durdurun.

RAM belleğini boşaltın

Geçmişte, birinci nesil Mac bilgisayarlar için en yaygın çözümlerden biri, bilgisayara daha fazla RAM eklemekti. Ne yazık ki, RAM belleği işlemcinin içine entegre edildiğinden, çoğu modern bilgisayar için bu gerçek bir seçenek değildir.

Eski bir Mac’iniz varsa, RAM’i boşaltmak için bir dizi çok basit adımı uygulayabilirsiniz:

 1. Activity Monitor’ü açın.
 2. Bellek bölümüne tıklayın.
 3. En altta Mac’inizdeki fiziksel belleği ve kullanılan belleği göreceksiniz.
 4. Yalnızca bir işlem seçip (x) düğmesine basarak en çok RAM kullanan uygulama işlemlerini ortadan kaldırarak RAM’de yer açın.

Mac’inizi temizleyin

Mac’inizin işletim sistemini temizleyebilecek bir tanılama aracı olduğunu biliyor muydunuz? Bu doğru, Disk Yardımcı Programından bahsediyoruz. Bu küçük numara, genellikle USB sürücülerini biçimlendirmek için kullanılır, ancak özellikle eski bir Mac’i canlandırmak söz konusu olduğunda çok yararlı olabilecek daha birçok özelliğe sahiptir.

Mac’inizin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için şu adımları izleyin:

 1. Disk Yardımcı Programını açın.
 2. Yan menüden takımınızı seçin.
 3. Üst alandaki “İlk yardım” düğmesine tıklayın.
 4. Son olarak mavi “Çalıştır” düğmesine tıklayın.

Araç, Mac cihazınızın çalışmasında herhangi bir sorun tespit ederse, sistemi farklı bir birimden başlatmanız gerekebilir. Burası, bilgisayarınızda olabilecek aksaklıkları düzeltmenize yardımcı olmak için macOS Kurtarma Modu, Geri Yükleme Modu ve DFU Modunun devreye girdiği yerdir.

Özellikleri ve görsel efektleri devre dışı bırakın

Mac bilgisayarınızın performansını optimize etmek için gerçekleştirmeniz gereken neredeyse tüm görevleri halihazırda bitirdik. Mac’inizi kurtarabilecek son numaraya geçiyoruz.

 1. Menü çubuğundaki elma logosuna tıklayın.
 2. Sistem Tercihleri ​​seçeneğini belirleyin.
 3. “Dock ve menü çubuğu” bölümüne gidin.
 4. “Uygulamaları açarken simgeyi canlandır” ve “Dock’u otomatik olarak gizle ve göster” seçeneklerini devre dışı bırakın.

Öte yandan, uygulama pencerelerini küçültürken “Ölçeklendirme Efekti” efektini kullanabilirsiniz. Bu numara, Finder’da gezinme ve dosya yönetimindeki yavaşlama, gecikme veya diğer hatalarla ilgili sorunları çözmelidir.

İşte eski bir Mac’in performansını hızlandırmak için önerdiğimiz ipuçları ve püf noktaları. Genellikle çok iyi sonuçlar verirler, ancak teknolojik cihazların kullanım ömrünün her zaman bir sonu olduğunu aklınızda bulundurmanız gerekir. Umarız bu ipuçları size yardımcı olmuştur.