Spor için kablosuz kulaklık önerisi

Size spor için en iyi kablosuz kulaklığı satın alabilmeniz için bakmanız en önemli detayları getiriyoruz ve seçim yaparken dikkate almanız gereken faktörler var. Teknik ve tecrübeli bakış açımızı veriyoruz.

Sadece kulaklıktan değil, sporda kullanımından ve dikkat edilmesi gereken detaylardan bahsedeceğiz. Birçoğu, çok ucuz ve çok moda olan kulak içi kulaklıklardan özel olarak bahsederek, spor sırasında düşmeyen kulaklıklar arıyor. Bu nedenle, size birçok ipucu ile birlikte bir kulaklık seçimi vereceğiz.

Suya veya tere karşı dayanıklılık ifade eden sertifikalar

İlk tavsiye, satıcının kulaklıkların tere ve suya karşı korunduğuna dair bize garanti vermesi için IPX7 veya benzeri sertifikalara sahip olup olmadığına dikkat etmenizdir. Toza karşı, bazı modellerde bulunmasına rağmen o kadar önemli değildir, ancak ne kadar çok şeker o kadar tatlıdır.

Tecrübelerime göre, özellikle yapacağınız spor açık havada değilse, bu sertifikaları taşımaları şart değil. Çünkü kulaklıkların koşu (yağmur yağdığında), kürek çekme, jimnastik vb. için kullanılması durumunda sıçramaya veya suya karşı sertifikalarının olması işe yarar.

Spor için birçok kulaklık kullandım ve IPX2 koruması (ter) olmayanlar terden dolayı bozulmadı. Üstelik DJ’ler de terlemez mi sanıyorsunuz? Kullandıkları kapalı kulak üstü kulaklıklar bu korumalarla gelmiyor ve yıllarca çalışıyor.

Kulaktan düşmeyen koşu kulaklıkları nasıl seçilir?

Kulaktan düşmeyen kulaklık geçmek için 4 kulaklık türü öneriyorum:

 • Kulak içi, ancak klipsli. Klipsli dediğimde “yarı klipsli”den bahsetmiyorum (Bose SoundSport’un sunduğu gibi), ama Dr.Dre’nin Beats’inden Powerbeats Pro gibi bir klipsli bakmalısınız. Tavsiye etmiyorum, sadece modelleri gösteriyorum.
 • Kulak içi, yarı klips. Bu türden daha birçok model var ve yarı klips diyorum çünkü daha önce bahsedilen Bose veya Pioneer SE-E9TW-H ve birçok modelde olduğu gibi kulağın içine yerleştirilen bir tür küçük silikondur.
 • Kulaklıklar. Apple tarafından çıkarılıp “boru gibi” pazarlandı ve temelde kulak kanalına sokulmadığı için kulak içi olmayan, yüzeysel olarak yerleştirilen kulaklıklardır. Yine de, kulaklıkları düşüren insanlar var, ancak bir sonrakine bakın.
 • Kulak üstü kulaklıklar. Bu kulaklıklar sadece saçınızdaki terden veya çok güçlü darbelerden düşecektir. Ancak, iyi oturması için bir şapka takıp üstüne koyabilirsiniz, böylece ter nedeniyle kaymazlar.

Spor türüne göre kulaklık seçimi

Sesi ve sporu seven biri olarak spor salonu, halter kaldırma, crossfit, koşu, patika veya diğer açık hava sporları için kablosuz kulaklık arayan kişiler için ipuçlarından oluşan basit bir derleme yapmak istedim:

 • Spor salonu için kablosuz kulaklık. Kulak üstü kulaklıkları şiddetle tavsiye ederim çünkü sizi çok daha iyi yalıtırlar, genellikle aktif gürültü engelleme özelliğine sahip modeller vardır, ergonomiktirler ve uzun ömürlüdürler.
 • Koşu veya patika için kablosuz kulaklık. Kulak içi kulaklıklar sizin için çok iyi çalışıyorsa ve tam olarak oturuyorsa, bu tür kulaklıkları tercih etmekten çekinmeyin. Saç bantlarını pek önermiyorum çünkü hem daha hantal oluyorlar hem de çok terletiyorlar ve kulak içi olanlara göre daha ağır oluyorlar.
 • Tırmanış veya diğer agresif serbest sporlar için kulaklıklar. Burada, %100 düşmemelerini sağlamak için klipsli bir kulak içi tercih ederim (bu tür sporları tek başınıza yapmasanız bile).
 • Bisiklet için kulaklıklar. Kulak içi kulaklıklar bisiklet için bire birdir. Ne kadar hızlı giderseniz gidin kulaklarınızdan düşmezler. Hiç çekinmeden alabilirsiniz.

Spor kulaklıkta ses kalitesi

Aşağı yukarı, ne tür bir kulaklık aradığınızı veya sizin için neyin en iyi olduğunu zaten biliyorsunuz, ancak sesin çok önemli olduğunu unutmayın: spor için en iyi kablosuz kulaklıkları arıyoruz.

 • Sürücüler veya denetleyiciler. Sesi oluşturmaktan sorumlular ve farklı sürücü türleri görüyoruz. Teori, sürücü çapı ne kadar büyükse o kadar iyi bas sesi sunacağını söylüyor, ancak bunun doğru olmadığı durumlar da var. Aynı şekilde, üretici spor için kablosuz kulaklıkların mm’sini belirtirse (kafa bantlı kulaklıklarda genellikle belirtilir), en iyilerini daha kolay belirleyebilirsiniz. Kulaklara büyük bir sürücü takılamaz, bu nedenle çoğunun çift sürücüyle geldiğini göreceksiniz: biri bas, diğeri orta ve yüksek frekanslar için.
 • Frekans aralığının iyi olduğunu, 20 ila 20.000 Hz’nin oldukça iyi olduğunu ve insan kulağıyla eşleştiğini unutmayın. Ancak, bu size kulaklıkların iyi olduğunu söylemeyecek, ancak farklı müzik türleri için oldukça çok yönlü olduklarını söyleyecektir. Çok fazla bas istiyorsanız, en az 20-15 Hz aralığına sahip olanları aramalısınız.
 • Hassasiyet ve Ses Basıncı Seviyesi (SPL). Desibel konusunda çıldırmayın, çünkü daha fazlası daha iyi değildir: aktif ve pasif gürültü giderme özelliği olan olanlar, çok yüksek sesli olanlardan daha ilgi çekicidir. Ayrıca, deneyimlerime göre, bluetooth kullanan kablosuz kulaklıklarda yüksek desibelde bozulmayan kulaklıklar bulmak için çok para vermeniz gerekiyor. Normalde, 85 ila 120 dB SPL kulaklık bulacaksınız.
 • Empedans (ohm). Empedans ne kadar yüksek olursa, direnç o kadar yüksek olur; yani, kulaklıkların en üstte ses çıkarması için daha fazla güce ihtiyacı vardır. Bu nedenle spor için en iyi kablosuz kulaklıkların, daha az enerji tüketmeleri gerektiğinden Hi-Fi modellerinin sahip olduğu ohm değerlerine sahip olmadığını göreceksiniz.
 • Üreticinin amper, ohm, frekans aralıkları veya desibel hakkında çok fazla veri vermemesi, ses kalitesinin muhteşem olmayacağı anlamına gelir. Aksi takdirde çok daha fazla veri paylaşacaklar.
 • Toplam harmonik bozulmayı gösteriyorlarsa, bu iyi bir işarettir. Bir kulaklık yeterince hızlı titreyemeyen bir diyaframa sahip olduğunda bozulma oluşur. Bozulma yüzdesi ne kadar düşükse o kadar iyidir. İyi bir değer <%1'dir.
 • Gürültü Önleme. Pasif ve aktif var ama ikisini de bir spor kulaklıkta bulmak biraz zor. Elbette, ANC’yi kullanmak kulaklığın pil kullanımını artıracaktır, bu nedenle kulak içi veya kulaklık kullananlarınız için çok büyük bir dezavantaj olacaktır çünkü pil ömrü çok azalacaktır.

Bluetooth sürümü

En son bluetooth sürümünü seçmek neden önemlidir? Çoğu kablosuz spor kulaklığında, 4.0, 5.0 ve 5.1 sürümlerini bulacaksınız, 5.2 en yeni sürüm olarak kalacak. Farklılıklar açıktır:

 • Daha yüksek veri aktarım hızı. Veri aktarım hızımız ne kadar yüksek olursa, ses ve video arasında o kadar az gecikme göreceğiz. Ayrıca aynı zaman diliminde çok daha fazla verinin iletilmesine olanak sağlayan bir bağlantı kullanabiliyor olmak ses kalitesi açısından daha ilgi çekici.
 • Çalışma aralığı. Birçoğu için cep telefonunu herhangi bir yerde bırakıp evin her yerinde müzik dinleyebilmek çok iyidir. Spor söz konusu olduğunda önemli değil çünkü kulaklıklar yanımıza alacağımız akıllı telefona veya akıllı saate bağlanacak.
 • Pil tüketimi. Diğer bir anahtar, daha iyi pil ömrü anlamına geldiği için kulaklıklarımızdan daha fazla keyif almamızı sağlayacak olan BLE’de (Bluetooth Düşük Enerji). Farklı sürümler arasındaki gelişme, BLE’nin BLE++’a dönüşmesidir.
 • Ses sıkıştırma. Tüm sürümlerde oldukça basittir, ancak Bluetooth 5.2, yüksek verimlilikle sıkıştırma ve sıkıştırmayı açmaya izin veren Düşük Karmaşıklıklı İletişim Codec’ini getirir. Bu sayede aynı anda birden fazla cihazda oynanabilmektedir.

Spor için en iyi kablosuz kulaklıklar

Tüm teknik kılavuz yukarıda açıklandığı üzere, artık yalnızca kulaklıkları seçmemiz gerekiyor.

JBL Endurance Jump

JBL Endurance Jump

Burada, karşılığında sundukları şeylerden dolayı çok lezzetli bir fiyata düşmeyen koşu kulaklıklarınız var. Size JBL Endurance Jump’ı takdim ediyorum, kapalı klips tasarımı ile karakterize edilen kablosuz kulaklık. JBL Endurance Sprint’i tanıyorsanız, bunların geliştirilmiş bir versiyonu olduğunu ve her spor için mükemmel dayanıklı kauçukla kaplandığını bilmelisiniz. Herhangi bir müzik türü için çok ilginç olan, büyük bir yalıtımla çok dengeli bir ses sağlar.

ANC’siz geliyorlar, ancak pasif iptalleri, kulaklarımıza neredeyse hiç ses geçirtmediği için şaşırtıyor. Harika bir mikrofon beklemeyin çünkü JBL’de çoğu spesifikasyonun kesildiği yer ve bana hala harika görünüyor.

Sony WF-C500

Sony WF-C500

Burada Sony WF-C500 var, süper ilginç kulaklıklar, neredeyse öncekilerle aynı. 14 saate kadar kesintisiz pil ömrü sunan ekonomik bir seçenektir (kutusu ile beraber. Ekolayzır aracılığıyla özelleştirilebilen ve uygulama aracılığıyla önceden tanımlanmış ayarlarla birçok müzik türü için ideal olduğunu söyleyebiliriz. ANC’si yoktur, ancak onu her şey için çok yönlü buluyoruz: spor yapıp yapmamanız önemli değil.

Neden spor için en iyi kablosuz kulaklıklardan biri? IPX4 sertifikası ve pili, onları bu amaçla önermemize olanak tanır. Ne yazık ki, çok sıkı ya da güçlü darbelerle çalışanlarınız… kesinlikle onları bırakacaklar çünkü bunlar temel kulak içi kulaklıklar.

Jabra Elite 3

Jabra Elite 3

Ödeyebiliyorsanız, doğrudan Jabra Elite 4’e gidin, ancak Jabra Elite 3 hemen hemen aynı, daha ucuz ve makul fiyatlı. Orta-yüksek seviye spor kulaklıklar ve bu modeli kim önermez.

Jabra, IP55 sertifikası sunarak daha da ileri gider ve koşu, ağırlık kaldırma, crossfit ve birçok spor için uygun, nefes alabilen ve sağlam kulaklıklardır. Bass kafalıysanız doğru kulaklığınız olacak çünkü orta kademe ve tizleri ihmal etmeden basları çok güçlü. Diğer bir koz, markanın ekolayzır ve ön ayarlara sahip uygulamasıdır ve bu, mükemmel bir müzisyen olan herkes için çok yararlıdır.

Razer Opus

Razer Opus

Spor için kablosuz kulaklıklarda ilk kulak üstü tavsiyeye geçelim: Razer Opus. Aslında birçoğunuz bu markanın bu amaca uygun olmadığını ve bir markaya her şeyden daha fazla para ödediğinizi düşüneceksiniz… ama onlar işleri iyi yapmışlar. Burada aktif gürültü önleme, filmler için THX sertifikası, 25 saatlik pil ömrü, bluetooth 5.0, fiziksel kontroller (onları daha çok seviyorum), ANC’yi değiştirmek için ortam modu var ve tasarımı çok iyi inşa edilmiş.

Spor için TOP 1 seçeneği olmasa da sağlamdırlar ve kapalı tasarımları spor salonu için kullanılabilir. Ben kendim kulak üstü kulaklıklarla antrenman yapıyorum ve onları dünyalar için değiştirmezdim, tek kötü şey kulakların terlemesi.

Bose SoundSport

Bose SoundSport

Bu, spor için en iyi kablosuz kulaklık derlemesinde eksik olamayacak başka bir model. Uzun süredir piyasada olan ve sporculara neşe veren Bose SoundSport.

Rahat, dengeli, nefes alabilir ve çoğu kulak içi kulaklıktan daha iyi çalışan yarı açık tasarımla dengeli ses sunarlar. Bununla birlikte, tasarım kusurları olduğu ve pilleri çok iyi olmadığı için kutsal kase olduklarını düşünmeyin. Bu kulaklıklarla ilgili en iyi şey ses çünkü bas, orta aralık ve tiz net bir şekilde farklılaşıyor.