Uçak modu nedir ne işe yarar?

Uçak kalkmadan cep telefonunun uçak modunu açanlardan mısınız? Eğer öyleyse, o zaman bunu okumalısınız. Aşağıda, bir sonraki seyahatinizde bu işlevi kullanmanızın gerçek nedenini ve ayrıca son yıllarda uçak ve mobil teknolojilerin gelişimini açıklıyoruz. Uçarken bu düzenlemeye neden ihtiyaç duyulduğuna dair bir fikriniz olsa bile, kullanılmasının başka sebepleri de var. Her şey, bunun gerçekten bildiğinizden daha fazla işleve sahip bir modalite olduğunu gösteriyor. Bu anlamda sizlerle paylaşacağımız veriler, bu önemli konuyu deşifre etmenize ve anlamanıza yardımcı olacaktır.

Uçak modunun cep telefonlarından tabletlere kadar çeşitli cihazlarda kullanılabileceğini unutmayın. Ayrıca sadece uçağa bindiğinizde değil, istediğiniz zaman aktif hale getirilebilir. Ancak bu seçenek, İnternet bağlantısının kesilmesi ve mesaj ve çağrı alımının durdurulması anlamına geldiği için günlük kullanımda yer almaz. Bu seçeneğin arkasında ne olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin!

Uçak modundan önce ve sonra

Uçak modu denilince akla gelen ilk şey, uçakta kullandığınız elektronik cihaz ile kabinde mürettebata eşlik eden ekipmanlar arasında herhangi bir parazit olmamasıdır. Öncelikle bilmelisiniz ki yeni teknolojiler sayesinde bu durum değişti. Bunun nedeni, 1920’den beri havacılık dünyasında navigasyon ve iletişimin gelişmesidir. Ayrıca bu ulaşım aracı, herhangi bir parazit ve olayı önlemek için koordineli çalışan radyo servislerine bağlıdır.

Nitekim Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık Otoritesi ve Boeing tarafından 1922 yılında yapılan bir çalışmada, uçuşların kalkış ve iniş gibi kritik olmayan safhalarında kişisel elektronik cihazlarda herhangi bir sorun tespit edilmemiş. Buna ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri Federal İletişim Komisyonu başlangıçta farklı kullanımlar için ayrılan frekanslarla bant genişlikleri oluşturdu. Ve diğer hükümetler izledi; bunların arasında Avrupa Birliği (AB) ülkeleri de var. Bu nedenle, hava operasyonlarında müdahale sorunlarının önlenmesi için aynı önlemlerin alınmasına karar verildi.

Geri kalan her şey dijital teknoloji ve havacılık güvenliğindeki değişikliklerle birlikte geldi. 2014’ten bu yana AB, mobil cihazların uçak modunu etkinleştirdikleri sürece uçakta kalmasına izin veriyor. Peki neden kullanmaya devam ediyoruz? Hemen öğrenin.

Uçak modunun arkasında ne var?

Kablosuz ağların, mobil cihazlar kullanılırken aşırı yüklenebilecek karasal ağlara bağlanan bir dizi kule ile birbirine bağlı olması nedeniyle uçak modu oluşturuldu. Bu aynı zamanda mobil telefon sektöründe önemli zorluklar doğurmuştur. Bu nedenle 5G ağları gibi yeni standartlar ve gelişmeler geliştirilmiştir. Bu durum, havacılık operasyonlarında veri aktarımı, seyrüsefer hızı ve güvenlik konularında tartışmalara yol açmıştır.

Bu anlamda şu anda bazı havayolları ücretsiz ya da ücretli Wi-Fi hizmeti sunuyor. Bu sayede yolcular uçak içi mesajlaşma servis ve uygulamalarını kullanabilmektedir. Ancak bu kaynağın araştırılması ve uygulanması açısından daha gidilecek çok yol var.

Bu arada, uçak modu tarafından kablosuz bağlantıları devre dışı bırakmak olan ana işlevini yerine getirmeye devam ediyor. Ayrıca, aşağıda detaylandırdığımız dört işlevsellik sunar:

  • Pil şarj süresini optimize etmenize ve uzatmanıza yardımcı olur.
  • Cep telefonunuzda reklam gösteren oyunları reklamsız olarak oynayarak veriye bağlı reklamları atlayabilirsiniz.
  • Cihazınızda sinyali kaybettiğinizde uçak modunu açıp birkaç dakika bekleyip tekrar kapatarak geri getirebilirsiniz.
  • Ve internete sahip olmak istiyor ancak çağrı almak istemiyorsanız, bunu başarmanın bir yolu budur. Sadece önce etkinleştirmeniz ve ardından wifi’yi açmanız gerekir.

Sonuç olarak, uçak modunun kullanılmasının bir nedeni vardır, ancak uçuş sırasındaki müdahale ile sınırlı değildir. Çünkü uçağın operasyonel süreçlerini etkilemediği gösterildi. Bu, çeşitli sektörlerde belirli yeniliklerin uygulanmasını kolaylaştıran yeni teknolojilerin teşvik edilmesinin ve geliştirilmesinin önemini göstermektedir.