Energy Star sertifikası nedir?

Bu yazıda size Energy Star sertifikası hakkında her şeyi anlatıyoruz, kökeni ve çeşitli kullanım alanları hakkında bilgi edinin.

Energy Star sertifikası tam olarak nedir ve ne işe yarar diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu, size bu yeterlilik hakkında her şeyi anlatan eksiksiz bir kılavuzdur. Uzun yıllardır masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar dahil olmak üzere farklı elektrikli cihazlara uygulandığı doğru olsa da, şimdi bizimle tüm şüphelerinizi gidermenin zamanı geldi.

Energy Star sertifikası nedir ve ne içindir?

Energy Star, Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından geliştirilmiş ABD menşeli bir sertifikadır. Ana görevi, elektronik cihaz ve cihazlarda enerji verimliliğini teşvik etmektir. Amerika Birleşik Devletleri menşeli olmasına rağmen, bu sertifikanın bazı yönleri Kanada, Japonya, Tayvan ve İsviçre gibi diğer ülkelerde uygulanmıştır. Avrupa Birliği’nde Energy Star programı, 15 yılı aşkın işbirliğinin ardından anlaşmanın süresi 2018’de sona erene kadar bir miktar etkiye sahipti.

Energy Star programının doğuşuna tanıklık etmek için 1992 yılına geri dönmek gerekir. John S. Hoffman’ın bu girişime ilk itici gücünü verdiği zaman doksanların başındadır. Asıl fikir, düşük enerji tüketimine ve kaynak yönetiminde daha yüksek verimliliğe güvenen ürünleri etiketlemekti. Bu nedenle, temel amacı tüketici teknolojisinin ve diğer cihazların çevre üzerindeki etkisini azaltmak olan gönüllü bir programdır.

Energy Star programının logosunu gördüğünüzde, geçmişteki bilgisayarlarınızdan birini hemen hatırlamışsınızdır muhakkak. Veya belki de satın aldığınız monitörlerden birini düşündünüz. Ve şu anda çok çeşitli cihazlara yayılmış olmasına rağmen, bilgisayar ürünleri sertifika alan ilk ürünler oldu. 1995 yılına kadar ısıtma ve soğutma cihazları gibi diğer elektrik sistemleri dahil edilmedi.

Energy Star sertifikasının özellikleri nelerdir?

Energy Star sertifikaları çeşitli sektörlerde mevcuttur. Bu ayırt edici özelliği sağlayan özellikler, her tür elektrikli cihaz veya yapı için değişir. Ardından, en belirgin olanları gözden geçiriyoruz.

Bilgisayarlar

Bu spesifikasyonu alan ilk ürünlerdi. Energy Star 4.0’ın 20 Temmuz 2007’de kullanıma sunulmasından bu yana gereksinimler daha katı hale geldi. O tarihe kadarki mevcut ekipman tasarımları, yeniden nitelendirilmedikçe artık işareti kullanamaz. En son spesifikasyon, 15 Ekim 2020’de yürürlüğe giren 8.0’dır.

Sunucular

15 Mayıs 2009’da sunucu belirtimlerinin ilk sürümü yayınlandı. Kurumsal sunucular için Energy Star sürüm 3.0, 17 Haziran 2019’da yürürlüğe girdi.

Ev Aletleri

Energy Star sertifikasına sahip bir diğer ürün grubu da ev aletleri ve tüketimdeki azalmaya dikkat çekiyor. Örneğin, 2008’in başlarında sertifikalı buzdolapları elektrik tasarrufunu minimum standardın %20 üzerinde artırdı. Aynı şekilde, şu anda cihazın dayanıklılığı ve kullanım ömrü için özel düzenlemeler geliştirilmektedir. Bu şekilde, erken iadeler veya ikamelerden kaçınılır ve üretilen atık miktarı en aza indirilir.

Isıtma ve soğutma sistemleri

Bu şartname ısı pompalarını, kazanları, iklimlendirme sistemlerini ve fırınları içerir. Hava ve kanal sızdırmazlığına özel önem verilir. Bu cihazların sertifikalı olmayanlara göre %10 daha verimli olduğu tahmin edilmektedir.

Tüketici elektroniği

Buna, spesifikasyonu gereği %30 daha az enerji tüketen televizyonlar ve günlük olarak kullanılan diğer elektronik cihazlar da dahildir. Daha fazla ileri gitmeden, bu kategorinin telefonlar, pil şarj cihazları, VCR’ler ve harici güç adaptörleri için sertifikaları vardır.

Görüntüleme malzemeleri

Bu kategorideki Energy Star programı gereksinimleri, elektrofotografik (EP) yazıcılar, mürekkep püskürtmeli yazıcılar, fotokopi makineleri, faks makineleri ve daha fazlası gibi ürün ailelerine odaklanır.

Aydınlatma

Energy Star sertifikası, ampuller gibi aydınlatma ürünlerinde mevcuttur. Bilmelisiniz ki, yalnızca katı verimlilik, kalite ve dayanıklılık kriterlerini karşılayanlara verilir. Resmi referanslara göre, Energy Star onaylı flüoresan aydınlatmanın normal akkor lambalara göre %75 daha az enerji kullandığı ve on kata kadar daha uzun ömürlü olduğu bulunmuştur.

Bina inşaatı

Apartman blokları veya evler gibi yeni konut binalarının inşası kendi Energy Star spesifikasyonuna sahiptir. Sertifikalı evlerin, kalite etiketine sahip olmayanlara göre %10’a kadar daha verimli olduğu bildiriliyor.

Diğer yapılar

Energy Star programı, belirli binaların enerji performansını derecelendirmek için sistemlere sahiptir. Gereksinimler, tesislerin nihai kullanımına bağlıdır. Energy Star enerji verimliliği sertifikası almaya hak kazanan bazı endüstriyel tesis örnekleri aşağıda verilmiştir.

  • Otomobil montaj fabrikaları
  • Çimento fabrikaları
  • Konteyner cam imalatı
  • Düz cam imalatı
  • Meyve suyu işleme tesisleri
  • Petrol Rafinerileri
  • İlaç üretim tesisleri

Büyük şirketlerin ürünlerini Energy Star etiketi ile belgelendirmek için çaba sarf etmesi, daha fazla enerji verimliliğine yönelik büyük bir adımdır. Ancak, hepimiz evde ve işte tüketimin azaltılmasına katkıda bulunabiliriz.