TF kart nedir, ne işe yarar?

Piyasada TF kartından microSD’ye kadar farklı hafıza kartları bulunmaktadır. Bu kartlar çeşitli cihazlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak, bir TF kartı tam olarak nedir? Bir microSD kart aynı mıdır? Hangisini satın almalıyım? Bu yazımızda kafa karışıklığını gidermeye çalışacağız.

TF kartı nedir?

Motorola ve SanDisk, 2004 yılında SD kartlara alternatif olarak TransFlash (TF) kartlarını yarattı. SD kartların dijital fotoğraf makineleri ve benzeri cihazlarda bulunan hafıza kartları olduğunu biliyor olabilirsiniz. Popülerliklerine rağmen, büyük ve hantaldırlar. TF kartları, işlevselliklerini korurken SD kartlardan daha küçük ve daha kompakt olacak şekilde piyasaya sürüldü. TF kartı kullanan bir cihazda bir SD kartı kullanmak için bir SD kart adaptörü kullanılabilir.

SD kart nedir?

Motorola ve SanDisk, 2004 yılında TF kartını oluşturmadan önce, SD karttan ayrı olarak pazarlanıyordu. TF kartlarının bir SD kartla aynı özellikleri desteklemesinin yanı sıra (microSD boyutuyla aynı olmasına rağmen boyut dışında), TF flash bellek kartları benzersiz ve standart dışı bir sınıftı. SD Derneği, bu hafıza kartlarını standart hale getirmek için bunları microSD kartlar olarak kabul etti.

SD ve TF: farklılıklar

Bir microSD kart ve bir TF kart her yönden aynıdır. Her ikisi de aynı standardı destekler, böylece etrafta bir tane varsa microSD yerine bir TF kartı kullanabilirsiniz. Bir TF kartı, microSD kartları destekleyen herhangi bir cihazla uyumludur.

Hangisini seçmeli?

Dijital kameranız veya daha eski cihazlarınız için bir hafıza kartı ararken, tam boyutlu bir SD kart seçin. Ancak, yalnızca akıllı telefonunuz için bir karta ihtiyacınız varsa, tek seçeneğiniz bir microSD karttır. Ayrıca kartınızı hem akıllı telefonunuzda hem de diğer cihazlarda kullanabilmeniz için SD adaptörlü bir microSD kart satın almanız gerekmektedir. MicroSD kartların avantajları, standart SD kartlarla aynı donanım özelliklerine sahip olmalarıdır; bu nedenle, standart SD kartları bir SD adaptörüyle değiştirmek için kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, her ikisinin de benzer özelliklere sahip olmasının yanı sıra, bir SD ve bir TF kartı ayırt etmek kolaydır. Bununla birlikte, standartlaştırıldığında microSD baskın olan olmuştur, bu nedenle her durumda en uygun seçimdir.