Windows DLL dosyaları nasıl indirilir ve yüklenir?

DLL dosyalarını indirmek, herhangi bir programdaki veya işletim sistemimizdeki bir sorunun çözümü olabilir. Bu makalede, bunu mümkün olan en güvenli şekilde nasıl yapacağımızı tartışacağız, ancak bunun neden mümkün olan en iyi çözüm olmayabileceğini de açıklayacağız. Okumak ve öğrenmek için sayfada kalın!

DLL dosyaları neden bu kadar önemli?

DLL dosyaları, dinamik kitaplıklar oldukları için bilgisayarımızı kullanırken çok önemlidir. Bu, bunların kendi başımıza kullanamayacağımız kod bölümleri olduğu, ancak diğer birçok programın ve işletim sisteminin kendisinin, onlara bazı temel gerekli işlevleri sağladığı için çalışması gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca “dinamik” bir kütüphane olması, işletim sistemimizde olması bekleniyorsa kurduğumuz programın yanında olması gerekmediği anlamına gelir. Birçok nedenden dolayı ihtiyacınız olan bir DLL dosyası kayıp olabilir ve bu nedenle bunları nasıl kolay ve etkili bir şekilde indirebileceğimizi bilmeliyiz.

DLL dosyalarını indirirken her türlü sorundan kaçınmalıyız ve bu nedenle bu makaleyi hazırladık.

dll error

DLL dosyalarını indirmek gerekli mi?

DLL dosyalarını indirmenin normalde yapmak zorunda olmadığınız bir şey olduğunu unutmamalısınız. Bunun nedeni, görünüşünün bize sorun çıkaran programın yanlış kurulduğunun çok açık bir göstergesi olmasıdır.

Yükleyicide bulunan yaklaşık 20 DLL gerektiren bir program indirdiğinizi düşünün. Yükleyici başarısız olursa ve DLL’lerden herhangi birini çıkarmazsa, programı açarken açıkça bir hata alırsınız. Mesele şu ki, bu hata sadece eksik bulunan ilk DLL için olacak. Bu, yazılım dünyasında çok yaygın bir şeydir: Eksik bir DLL, programın açılmasını tamamen engelleyen bir hatadır, bu nedenle, bir dosya ilk algılandığında programın yürütülmesi durur, bu nedenle başka herhangi bir hata bildiremez.

Bu durumdaysanız ve eksik olduğu varsayılan DLL’yi indirirseniz, programı açtığınızda yeni bir DLL için başka bir uyarı alırsınız. Ve benzeri. Bir DLL dosyasının nasıl kurulacağı ile ilgili prosedürümüzü takip edebilirsiniz, ancak böyle bir durumda pek bir anlam ifade etmiyor gibi görünüyor.

Yapabileceğiniz en iyi şey, sorunun kökenini bulmaya çalışmaktır: belki o programla aynı hatayı bildiren başka insanlar vardır ve bunun nedeni başka bir şeydir veya yalnızca yükleyiciyi yeniden indirmek bir çözüme götürebilir. Başka bir seçenek yoksa, DLL dosyalarını indirmeyi denemek iyi bir fikir olabilir.

dll klasoru

DLL dosyalarında güvenlik sorunları

Ancak bunun olası bir güvenlik sorunu oluşturduğu da bir gerçektir. DLL’leri indirmenin sıkıcı ve etkisiz olabileceğini az önce gördük, ancak sorun bilgisayarımızın güvenliğini de tehlikeye attığımız zaman ortaya çıkıyor.

Bir program dinamik bir kitaplıktan yararlandığında yaptığı şey, o kitaplığın bir arabirim aracılığıyla genel olarak tanımlanan işlevlerini çağırmak olur. Saldırgan, tam olarak aynı işlevlerin bulunduğu, ancak dahili olarak güvenliği ihlal edilmiş verileri almak veya bilgisayarımızda herhangi bir kötü amaçlı eylem gerçekleştirmek için tasarlanmış tamamen farklı bir koda sahip, güvenliği ihlal edilmiş bir DLL dosyası oluşturabilir.

Örneğin, ücretli programların lisans kontrol mekanizmalarını atlamak söz konusu olduğunda DLL değişiklikleri çok yaygındır. Bu yasa dışı uygulama, normalde girilen yazılım lisansının geçerliliğini doğrulamakla görevli kitaplığı manipüle ederek yapılır.

Özellikle tavsiyemize uyarsanız, kurcalanmış bir DLL dosyasının indirilmesi son derece düşük bir ihtimaldir, ancak yine de bir olasılık vardır. Oldukça büyük olan bir başka olasılık da eski bir DLL dosyası indiriyor olmanızdır. Bu kitaplıkların geliştiği açıktır ve eski bir sürümü indirmek programın çalışmasında soruna, güvenlik açığına veya bazı önemli işlevlerin kaybolmasına neden olabilir. Bu nedenle, kesinlikle gerekli göründüğü durumlar dışında DLL dosyalarının indirilmesini önermemekte ısrar ediyoruz.

DLL dosyaları nasıl indirilir?

DLL dosyalarını indirmek için herhangi bir alternatif bulamadıysanız, hatayı bu şekilde çözerseniz en azından denemeniz anlaşılır bir durumdur. Bu nedenle, gerekli DLL’yi mümkün olan en güvenilir şekilde almanız için size iki ipucu vereceğiz.

Güvenilir kaynaklar arayın

İlk şey, dosyayı size güven veren bir web sayfasından indirmektir. Doğrudan Google’da DLL için arama yaparsanız, işlem sırasında bazı dolandırıcılık web sitelerine girme şansınız vardır.

Bu nedenle, İnternette bulabileceğimiz görüşlere dayanarak DLL dosyalarını indirmek için doğrudan güvenilir bir site aramak en iyisidir. Öğrenmek için İngilizce’de “is it safe” veya “is it legit” araması yapabiliriz.

DLL için otomatik indirme yazılımı var mı?

Yukarıda verdiğimiz kriterlere göre güvenilir gibi görünen “DLL-files” gibi web siteleri var. Ancak, bu sitenin yaptığı ve kendi başına kötü niyetli olmayan, ancak daha büyük bir potansiyel tehlike içeren bir uygulamaya özellikle dikkat etmelisiniz. DLL’lerin otomatik kurulumu için bize yazılım indirmemizi sağlamaya çalışıyorlar.

Bunun için bize ödeme yapmaktan (bunun için hiçbir şey ödememeliyiz) doğrudan kötü amaçlı yazılım dağıtmaya kadar, büyük dolandırıcılık olasılıkları ve çeşitli dolandırıcılıklar bulabileceğimiz yer burasıdır. İndirilen dosyaya çok dikkat edin, asla çalıştırılabilir (.exe) olmamalı. Evet, bir .zip olabilir, ancak içinde yalnızca bir .dll veya en fazla yararlı bilgiler içeren bir metin dosyası olmalıdır. Şimdi size bunu iyi analiz etmeniz gerektiğini öğreteceğiz.

Virustotal ile tarayın

Yapılacak üçüncü şey, indirilen dosyanın virüs içerip içermediğini analiz etmektir. Bunu hem zip (eğer bu şekilde indirildiyse) hem de DLL’nin kendisi ile test edebilirsiniz ve bu, dosyanın yasal olup olmadığını görmenin çok kolay bir yoludur. Bu, VirusTotal‘ı kullanmakla ilgilidir, bu web sitesi, dosyaları herhangi bir tehdit olarak algılayıp algılamadığını kontrol etmek için dosyaları düzinelerce antivirüs ile analiz eden bir Google hizmetidir.

dll kontrol

Dikkatli olun, çünkü incelediğimiz dosyanın özetinde “Microsoft tarafından dağıtılan dosya” yazan bir bildirim bulabiliriz. Bu, açıkça Windows’a özgü .dll’ler için Microsoft tarafından dağıtılan orijinal bir dosyayla uğraştığımız anlamına gelir. Açıkçası, eğer üçüncü taraf bir DLL ise, herhangi bir şey koymak için hiçbir sebep olmayacaktır.

dll kontrol etmek

DLL dosyalarının nasıl indirileceğine ilişkin sonuçlar

Gördüğümüz gibi, DLL dosyalarını indirmek, ille de iyi bir fikir olmayan bir işlemdir, ancak başka seçeneğimiz yoksa, biraz güvenlikle yapabiliriz. Basitçe bu dosyalar için güvenilir bir kaynak aramak, hiçbir ödeme programının bizi “gizlice içeri sokmaya” çalışmadığından emin olmak ve VirusTotal gibi sayfalarla iyi bir analiz yapmak, bunun meşru bir indirme olduğundan emin olmak için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Her durumda, DLL’leri indirmenin sorunlarınıza çözüm olması gerekmediği ve normalde tüm yazılımların yeniden yüklenmesinin ideal olduğu konusunda ısrar ediyoruz. Bir DLL’nin olmaması, genellikle yazılımın kurulumunda daha fazla sorun olduğunun (geliştiricinin hatası veya basit bir hata olabilir) oldukça açık bir göstergesidir ve sorunlardan birini çözmeyi başarsak bile, programı çalıştıramayabilir.

Hala DLL’yi indirmeyi tercih ediyorsanız veya buna ihtiyacınız olduğundan %100 eminseniz, ipuçlarımızın bunu tamamen güvenli bir şekilde yapmanıza ve sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olduğunu umuyoruz.