Sanal makine nedir?

Bu kılavuzda sanal makinenin ne olduğunu ve ne işe yaradığını açıklıyoruz. Ayrıca, bunları PC'nizde oluşturmanız için size bazı yazılım örnekleri veriyoruz.

Bir bilgisayar hayranıysanız, kesinlikle bir noktada sanal makine terimini duymuşsunuzdur. Biraz karmaşık bir teknoloji olduğu doğru olsa da arkasındaki konsept çok basit. Bu terim hakkında her şeyi bilmek ister misiniz? Bir sanal makinenin tam olarak ne işe yaradığını mı arıyorsunuz? Öyleyse bizimle kalın. Burada anlattıklarımız sizi çok ilgilendiriyor.

Aşağıdaki bölümlerde, sanal makinelerle ilgili tüm şüphelerinizi giderebilmeniz için size ilgili tüm açıklamaları veriyoruz. Basit bir şekilde, bunların ne olduğunu, ne işe yaradığını ve profesyonel ve ev ortamında hangi uygulamalarda verildiğini size gösteriyoruz. Bizimle kalın!

Sanal makine nedir?

Sanal makine, işletim sistemleri ve uygulamalar için bir yürütme ortamı simüle etmenize olanak sağlayan bir teknolojidir. Bu sayede, özel yazılımlar sayesinde, belirli süreçlerin başlatılabilmesi için gerekli donanım sanallaştırılır. ” Konsepti daha iyi anlamak için bir an için Microsoft’un işletim sistemi Windows’u düşünün. Çalışması için neye ihtiyacı var? İşlevleri arasında, bir bilgisayarın donanımını kontrol etme, kullanıcının bilgisayarla etkileşime girmesine yardımcı olma ve diğer uygulamaların yüklenmesine izin verme olduğunu görüyoruz. Bu şekilde, bir anakart ve CPU, bir depolama sürücüsü ve bir miktar RAM gereklidir. Aynı şekilde Windows, ister yerleşik ister özel bir GPU olsun, GPU olmadan çalışamaz.

Peki ya tüm bu bileşenleri yazılım kullanarak simüle edebilseydiniz? Kelimenin tam anlamıyla, bu bir sanal makine yaratmak, yani Windows’un (veya herhangi bir başka işletim sisteminin) normal şekilde çalışması için fiziksel bir bilgisayarın yeteneklerini taklit etmektir. Tüm bunlar, Windows’u Linux içinde, macOS’u Windows içinde veya Windows’u macOS içinde çalıştırmanıza izin veren bir ana bilgisayarda gerçekleştirilir. Kombinasyonlar çoktur.

Sanal makine türleri

İncelemeye değer iki tür sanal makine vardır. Bunlar şunlardır:

  • Sistem sanal makinesi. Bir önceki bölümde anlattığımız sanallaştırma türüdür. CPU’dan depolama birimine kadar gerekli tüm sanallaştırılmış donanıma sahip işletim sistemleri için bir yürütme ortamı oluşturmaktan oluşur. Bu göreve ayrılmış iki iyi bilinen program vardır: Oracle VM Virtualbox veya VMware.
  • Sanal makineyi süreçleri. Bir öncekinden farklı olarak, sistemleri tamamlamak için değil, belirli süreçleri çalıştırmak için tasarlanmış bir öykünme türüdür. Bu sistem, çok platformlu uygulamaların tasarımında avantajlar sunar. Sanal makine tüm işletim sistemlerinde çalıştığı için programın tüm platformlarda geçerli olabilmesi için tek bir geliştirme gerekmektedir. Bu Java’nın bir örneği olarak hizmet eder.

Sanal makinenin yaygın kullanımları

Artık sanal makinelerin ne olduğunu ve ne işe yaradığını biliyorsunuz. Tamamlamadan önce başka bir önemli soruyu ele alacağız: sanal makinenin en sık kullanım alanları nelerdir?

Bir işletim sistemini test etmek

Bazı kullanıcıların bir sanal makinenin farklı Linux dağıtımlarını, bir Windows güncellemesini ve hatta macOS’u yüklemesini etkinleştirmesi alışılmadık bir durum değildir. Hepsinden iyisi, ana bilgisayar sistemini değiştirmeye gerek yoktur. Tüm değişiklikler sadece onun içinde gerçekleşir.

Eski yazılımı kullanma

Şirketinizin eski programları çalıştırması gerekebilir. Ya da belki evde retro bir oyun oynamayı düşünüyorsunuz. Bu gibi durumlarda, sorun genellikle mevcut işletim sistemiyle uyumsuzluktur. Sorun değil: gerekirse bir makineye Windows 3.1 veya Windows 98 yükleyebilirsiniz.

Yazılımı güvenle kurmak

Sanal makinenin ana bilgisayarın kaynaklarına doğrudan erişimi yoktur. Bu nedenle, üzerine yüklediğiniz hiçbir şey bilgisayarınızı veya ana işletim sistemini etkilemeyecektir. Size bir fikir vermesi için, içinde en kötü virüsü çalıştırabilirsiniz ve bu asla PC’nizi doğrudan etkilemez.

Klonlar oluşturmak

Çoğu sanallaştırıcı, sanal makinelerin hızlı klonlanmasını destekler. Bu, dosyalarını harici bir sabit sürücüye veya flash sürücüye kopyalayarak eksiksiz bir işletim sistemini başka bir bilgisayara taşımanıza olanak tanır.

Platformlar arası yazılım çalıştırmak

Daha önce de belirttiğimiz gibi, süreç sanal makineleri, uygulamaları herhangi bir platformda çalıştırmanıza izin verir. Java veya benzeri bir platform için geliştirilmiş bir yazılım kullanırsanız, her bilgisayarda uyumlu olacaktır.

Diğer işletim sistemleri için yazılım geliştirme

Sanallaştırma teknolojisinin geliştirme dünyasında uygulaması vardır. Daha fazla ileri gitmeden, programcılar için Android kiti, PC’nizin içinde bir cep telefonu kullanmanıza izin veren bir sanal makine içerir.