İklim değişikliği ve uzay baloncukları

Bilim adamları onlarca yıldır dünya toplumunu iklim değişikliği konusunda uyardılar. Potansiyel sonuçları, insanlığın ve gezegendeki yaşamın gidişatını değiştirebilir. Aşırı sıcak dalgaları, kuraklıklar, benzeri görülmemiş yağışlar, milyonlarca türün yok olmasından bahsetmiyorum bile.

Örneğin, yalnızca şimdiye kadar 2022’de küresel olarak 188 ısı rekoru kırıldı. Bu, Greenpeace’in yaklaşan kuraklık uyarısıyla el ele gider. Sıcaklıktaki artış daha fazla evapotranspirasyon ürettiğinden meydana gelir. Böylece daha az su elde edilecektir.

Aynı şekilde iklim değişikliği de ekosistemlerde çökmelere neden olabiliyor. Böcekler için bir kıyamet gibi. Şimdiden %50 oranında azaldılar. Bu nedenle BM tarafından yapılan bir değerlendirmeye göre, iklim krizinin etkilerinin birçoğunun zaten geri döndürülemez olduğu tahmin ediliyor.

Bu nedenle, yıllarca süren çalışmalar olası çözümleri bulmaya ayrılmıştır. Bunların arasında uzay baloncukları da var. Hala ne olduklarını bilmiyor musun? O zaman size söyleyeceğiz.

Uzay baloncukları nedir ve iklim değişikliğiyle nasıl mücadele ederler?

MIT’den (Massachusetts Institute of Technology) bir grup bilim insanının iklim değişikliğiyle mücadele için bir girişimi var. Yaklaşımı, güneş radyasyonunu Dünya’dan uzağa başka bir yöne yönlendirmek için uzay baloncuklarını kullanmaya dayanıyor.

Bu bilim adamları ince silis filmleri ortaya çıkardılar. Şişirildiğinde balon şeklini alacak. Ek olarak, uzayda yer alacaklar. Bu şekilde astronom Roger Angel’a göre olası bir çözüm uzaya çok sayıda baloncuk yaymak. Dünyayı güneş ışınlarından korumak için işlev görecekler.

Ancak kaynağa göre bu çözüm, güneş jeomühendisliği yaklaşımına sahip bir proje. Ana amacı, güneş ışığını Dünya’ya ulaşmadan önce yansıtmaktır. Bu sayede gezegen soğutulur. Uzun vadede bu, küresel ısınmanın sonuçlarının ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur.

Şimdiye kadar, iklim değişikliğine karşı en umut verici girişimlerden biri gibi görünüyor. Bilim camiasının diğer girişimleri, gazların stratosferde çözünmesiydi. Bununla birlikte, uzay baloncuklarının en büyük avantajı, biyosfere müdahale etmemeleri, dolayısıyla Dünya’nın ekosistemini değiştirmemeleridir.

Uzay balonları nasıl çalışacak?

MIT bilim adamları tarafından uzay baloncukları yaratılıyor. Castañón’a göre, ince bir filmi 0,0028 atm basınçta şişirmenin mümkün olduğu ön deneyler yapıldı. Ve daha sonra -50 °C civarında tutun, ki bu uzayın koşulları olacaktır.

Bu anlamda aranan şey, donmuş baloncuklardan oluşan büyük bir sal yaratmaktır. Bunlar, Güneş ile Dünya arasındaki bir nokta olan Lagrange Noktası L1’e yaklaşarak uzayda asılı kalacaktı. Dünyadan yaklaşık 1,6 milyon km uzakta. Dolayısıyla kendisi için güvenli bir proje ve iklim değişikliğiyle mücadeleye olanak sağlayacak. Ek olarak, Brezilya’nınki kadar büyük bir boyuta sahip olacaklardı.

Daha önce de söylendiği gibi, baloncuklar silisenden yapılacaktı ama buna ek olarak uzayda yapılacaktı. Aslında bir diğer avantajı da istendiğinde konumlarından söndürülerek çıkarılabilmeleridir.

Şu anda, araştırmacılar bu projeyi geliştirmeye devam ediyor. Baloncukların her zaman kendi boyutlarında kalmasını sağlamak için çözümler bulunmalıdır.

Aynı zamanda, detaylandırılması için en uygun materyaller üzerinde çalışılmaya devam edilmektedir. Ayrıca uzayda nasıl yaratılacağını, konuşlandırılacağını ve yok edileceğini planlamak gerekiyor.

Sonuç olarak, uzay baloncuklarının başarısı insanlığın geleceği için büyük fark yaratabilir. Bilimsel tahminlerden daha fazlası, iklim değişikliği bir gerçektir. Tarihte benzeri görülmemiş kayıtlarla gösterilebilir.