Taşınabilir elektrik santrali nedir?

Taşınabilir bir elektrik santralinin ne olduğunu ve ne işe yaradığını açıklıyoruz. Satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini de gösteriyoruz.

Buraya kadar geldiyseniz, muhtemelen taşınabilir elektrik santralinin ne olduğunu merak ediyorsunuzdur. Muhtemelen özellikleri ve ne kadar yararlı oldukları konusunda şüpheleriniz var. Gittiğiniz her yerde elektriğe ihtiyacınız var mı? O halde burada anlattıklarımız sizi ilgilendiriyor.

Kullanıcıya elektriksel özerklik sağlayan bir cihaz olan taşınabilir elektrik santrali ile ilgili bilmeniz gereken bilgilere ilerleyen bölümlerde yer veriyoruz. Aksi nasıl olabilir, en önemli özelliklerden ve nasıl çalıştıklarından bahsedeceğiz.

Taşınabilir elektrik santrali nedir?

Taşınabilir bir elektrik santrali, ev aletleri, bilgisayarlar veya cep telefonları gibi elektrik gerektiren cihazlara elektrik sağlayan elektrikli ekipmandır. Açıkçası, elektrik şebekesine bağlanmanın mümkün olmadığı alanlarda aydınlatma sağlamak için belirtilmiştir.

Elbette bu açıklama ile hemen elektrik jeneratörlerini düşündünüz. Bununla birlikte, bunlardan farklı olarak, taşınabilir bir elektrik santrali daha kolay yönetilebilir ve genellikle güneş panelleri gibi yenilenebilir şarj çözümleriyle ilişkilendirilir.

tasinabilir-elektrik-santrali-2

Taşınabilir bir elektrik santrali nasıl çalışır?

Taşınabilir bir elektrik santralinin çalışması çok basittir. Çok basitleştirerek, harici bir pil veya güç bankasına çok benzer bir şekilde çalışırlar. Bununla birlikte, bu durumda, yüksek enerji talebi olan elektrikli cihazlara güç sağlamak için tasarlanmış yüksek kapasiteli pillere sahiptirler.

Aksi olamayacağı gibi, pilleri şarj etmek için bir güç girişi ve diğer cihazlara elektrik sağlamak için çeşitli çıkışlar vardır. Elektriği yeniden şarj etmenin yolları vardır:

 • Bir ev fişi ile. Taşınabilir güç istasyonunu bir ev prizine bağlayarak piller şarj edilecektir. Açıkçası, sınırlama her zaman aynı olsa da başka herhangi bir fişi kullanabilirsiniz: elektriği şarj etmek ve biriktirmek için yakınlarda bir prize sahip olmanız gerekir.
 • Güneş panelleri ile. Yakınlarda priz bulunmasının mümkün olmadığı durumlarda, fotovoltaik paneller bir istasyona güç sağlamak için mükemmeldir. Bazıları bu sınıftaki cihazlar için tasarlanmıştır ve katlanabilmektedir. Bu sayede karavan veya benzeri alanlarda rahatlıkla saklanabilirler. Elektrik şebekesinden uzakta uzun bir zaman geçirecekseniz, güneş panellerini portatif bir istasyonla birleştirmek en iyi seçenektir.
tasinabilir-elektrik-santrali-3

Taşınabilir elektrik santrali nerede kullanılır?

Taşınabilir bir elektrik santralinin kullanışlı olabileceği birçok durum vardır. Daha fazlasını bulacağınıza emin olmamıza rağmen, düşündüğümüz bazı örnekler:

 • Kırsal alanlarda uzaktan çalışma. Bazı uzak yerlerde fiş bulmak zordur. Bu istasyonlarda çalışan ve cihazlarıyla bağlantıda kalması gereken profesyoneller, taşınabilir istasyonlardan yararlanabilir.
 • Büyük bahçeler. Eviniz geniş bir araziye sahipse her köşeye priz çekmek sizin için mutlaka zor olacaktır. Yukarıda belirtilen cihazı kullanmak, elektrikli aletleri evin herhangi bir yerine takmak için hızlı ve etkili bir çözümdür.
 • Dijital göçebeler. Fotoğrafçılar, içerik üreticileri ve yazarlar bazen gezegenin elektrik şebekesinin zayıf olduğu bölgelerine seyahat ederler. Burada önerdiğimiz çözüm, ev aletleri ve diğer cihazları kullanmak için idealdir.
 • Karavanlar. Taşınabilir bir şarj istasyonuyla birlikte güneş panelleri, gezegenin herhangi bir yerinde elektriğe sahip olmayı kolaylaştırır. Karavan meraklıları için bu kazanan bir kombinasyon.
 • Elektrik kesintileri sırasında çekinceleri var. Bir doğal afet veya genel bir elektrik kesintisi meydana geldiğinde hazırlıklı olmak ve elektriğe sahip olmak isteyenler için bir elektrik santrali mükemmeldir.
tasinabilir-elektrik-santrali-4

Taşınabilir elektrik santrali alırken dikkat edilmesi gerekenler

Elektrik biriktirmek için bu cihazlardan birini satın alırken dikkate almanız gereken birkaç şey var. Satın alma işleminizin başarılı olması için belirleyici faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Kapasite. Wh (saatte watt) cinsinden ifade edilir. Seçim yapmadan önce kaç cihaz bağlayacağınızı düşünün. Yaklaşık 500 Wh’lik bir istasyon, 500W tüketime sahip bir cihaza bir saat boyunca güç sağlayabilecektir. Tabii ki normal olan, gerçek kullanım miktarının biraz daha düşük olmasıdır, bu nedenle daha yüksek kapasiteli bir istasyon satın almanız önerilir.
 • Güç. Çıkış, W cinsinden ifade edilir. Bağlayacağınız cihazlar için hangi güce ihtiyacınız olacağını kontrol etmeniz önerilir.
 • Tasarım. Portatif şarj istasyonunun ağırlığı ve boyutları gözden kaçırmamanız gereken değişkenlerdir. İstasyonla birlikte çok hareket edecekseniz kompakt çözümler bulmaya çalışın. Aksine, sabit kullanımlar için her zaman daha büyük kapasiteli daha büyük modelleri tercih edebilirsiniz.
 • Dayanıklılık. Bazı kullanımlar, şarj cihazından daha fazla direnç gerektirecektir. Ve onunla çok hareket edecekseniz, uzun vadede yer değiştirmeye karşı koyabileceğinden emin olun.
 • Göstergeler. Bazı durumlarda pilin bitmesi sorun olabilir. Ne kadar kullanım miktarının hazır olduğunu gösteren bir model seçtiğinizden emin olun. Bazı modellerde çok rahat LCD ekranlar veya gösterge ışıkları bulunur.
 • Çıkışlar. Geleneksel bir fişle herhangi bir cihazı şarj edebilecek olsanız da, gerekli adaptöre sahip olduğunuz sürece, cep telefonlarını şarj etmek için USB-C veya USB-A konektörlerine sahip olmak çok pratiktir. Aynı şekilde, şarj istasyonunun tüm cihazları bağlayacak kadar yeterli sayıda çıkışa sahip olması esastır.