RAM bellek hızı neyi etkiler?

RAM belleğinin hızının bu kadar önemli olup olmadığı konusunda şüpheleriniz varsa işte ipuçları. RAM’in hızı ve oyunlar gibi belirli uygulamalar söz konusu olduğunda, “daha yüksek olan daha iyidir” şeklindeki basit kavramdan daha fazlası var. RAM’in hızı ve özellikle RAM’in bellek hızı pek çok spekülasyon konusudur. Bu makale her iki konuyu da ayrıntılı olarak incelemektedir.

RAM belleğin hızı ne anlama gelir?

RAM hızı sorusu yanlış bir isimdir, bu yüzden önce bazı terimleri tanımlayalım. RAM’inizin hızını belirlemek için, işlemcinizin frekansı, bant genişliği, kanal sayısı, miktarı, çift veri hızı (DDR), gecikme süresi ve hatta hız ve bellek üretimi gibi birkaç faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir. “RAM hızı” terimi genellikle RAM’in frekansını (saniyede işleyebileceği talimat sayısı) tanımlamak için kullanılır, bu nedenle bu tartışma için aynısını yapacağız. DDR4 RAM, genellikle DDR sürümünün hemen ardından listelenen MHz cinsinden frekansı ile tanımlanır. Örneğin 8 GB DDR4-2400 RAM 2400 MHz’de çalışır, DDR2 RAM 800 MHz’de başlar ve 4200 MHz’e kadar çıkar Mevcut DDR4 modülleri 2133 MHz’de başlar.

Hızlı bir CPU ile birlikte kullanıldığında, yüksek frekanslı RAM, bilgisayar performansını önemli ölçüde artırabilir, ancak talimat işlemleri CPU tarafından değil, sistem RAM’i tarafından gerçekleştirilir, bu nedenle frekans, gerçek dünyada daha iyi performansa dönüşmeyebilir.

RAM bellek neyi etkiler?

Ayrı bir GPU’ya sahip olarak, işlem birimi (CPU), depolama ve tümleşik ekran kartları, yüksek hızlı RAM sayesinde verilerle daha hızlı beslenebilir. Örneğin, video RAM şu anda GDDR6 ile kullanılabilir. RAM hızı önemlidir, ancak daha fazla RAM, daha hızlı RAM’den daha iyidir. Kendi bilgisayarınızı kuruyorsanız ve bütçe kısıtlamalarınız varsa, daha hızlı RAM yerine daha düşük hızlı RAM satın almak isteyebilirsiniz.

Daha yüksek bir RAM frekansıyla ilgili çeşitli varsayımlar göz önüne alındığında, bunun oyun testleri ve kare hızları üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı düşünülebilir. Ancak pratikte durumun böyle olmadığı görülüyor. Varsa, çok az etkisi var gibi görünüyor. Özel bir ekran kartının video RAM’i, oyun performansını doğrudan etkiler. Bu nedenle, yukarıda belirtilen nedenlerin dışında, sistem RAM frekansının oyun performansı üzerinde yalnızca küçük bir etkisi vardır.

Daha hızlı RAM’in dezavantajları var mı?

RAM’in belirli frekanslara ulaşması, çoğu uygulama bunlardan faydalanmasa da fena değil. Ayrıca, bu olağanüstü sayılara hız aşırtma yapılırsa RAM’in takılması ve çökmesi riski de vardır. Her zaman biraz daha fazla performans elde etmek için kararlılıktan fedakarlık edilmesi gerektiğine inandık, bu nedenle çoğu modern işletim sistemi daha yüksek RAM hızları için DDR4-2400 ECC ve DDR4-2666 ECC olmayan RAM’i tercih ediyor.

Satın alabileceğinizden daha hızlı bileşenlere sahip olmak her zaman tercih edilir. Bununla birlikte, RAM hızı çoğu insan için CPU, GPU ve depolama performansı kadar önemli değildir ve bir kez daha, daha fazla RAM daha hızlı olmaktan iyidir. Bilgisayarınızın performansını artırmak istiyorsanız, HDD yerine RAM, daha hızlı bir CPU, daha güçlü bir GPU veya SSD eklemeyi düşünmelisiniz.

AMD işlemciler, Yüksek RAM frekanslarıyla daha iyi performans gösterir. PC ayarlarınızda bunu aklınızda bulundurun. DDR5 belleklerle ilgili şu anki gelişme, en azından makale tarihi itibariyle, hem Intel hem de AMD platformlarında çok küçük.

Bununla birlikte, daha yüksek bir frekansın genellikle daha yüksek bir tüketim ve daha fazla ısı dağılımı anlamına geldiğini unutmayın. Ek olarak, yüksek hızlarda ve yüksek sıcaklıklarda elektro-göç olgusu desteklenebileceğinden, belleğin kullanım ömrünü de azaltabilir.

Artık RAM belleğinin saat frekansının veya hızının performansta ne kadar önemli olduğu ve çok hızlı modüllere sahip olmanın herhangi bir dezavantajı olup olmadığı hakkında daha fazla şey biliyorsunuz…