Metaverse nasıl girilir ve içinde ne yapılır?

Metaverse’ye nasıl girileceğinden bahsederken, belirli bir platform veya markayı düşünmemeli, bunun yerine yeni bir sanal alan kavramını düşünmelisiniz.

Kullanıcının üç boyutlu avatarlar aracılığıyla etkileşimde bulunabileceği ve ilişki kurabileceği, sürükleyici ve çok duyusal bir deneyim sağlayacak bir kaynak olan İnternet’in yeni nesli olarak kabul edilir.

Metaverse nedir?

Başlangıç ​​olarak şunu açıklığa kavuşturmalıyız ki video oyun sektörü bunu yıllardır uyguladığı için yeni bir fikir değil ama Facebook isim değişikliğini “Meta” olarak duyurduğundan beri bu teknolojiyi herkesin ağzına soktu.

Ancak kendi metaverse’ünü geliştiren tek şirket değil. Microsoft, Epic Games, Roblox, Disney ve diğerleri gibi kuruluşlar kendi sürümleri üzerinde çalışıyor.

Arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğin yanı sıra bir avatar aracılığıyla sanal etkileşimin yıllardır var olmasına rağmen, şu anda geliştirilmekte olan bu kaynakları birleştirebilecek hiçbir teknoloji yoktu.

Bu yeni dünyanın temeli olarak aşağıdaki araçları bulabilirsiniz:

  • Blockchain: merkezi olmayan bir hizmete izin veren ve kullanıcıların ve geliştiricilerin kendi verilerine sahip olmalarını garanti eden bir blok zinciri.
  • Edge bilgi işlem ve 5G: Gecikmeyi azaltın ve gerçek zamanlı olarak hızlı grafik işlemeyi etkinleştirin.
  • Büyük Veri ve yapay zeka: dijital dünyaya daha fazla dalmayı sağlayan gerçek dünyanın simülasyonlarını oluşturmaya izin verir.
metaverse-nasil-girilir-2
Fotoğraf lisansı: mali maeder

Metaverse’de neler yapabilirsiniz?

Bu yeni dijital etkileşim alanları, her tür kullanıcı için farklı etkinlikler sunar. Danışmanlık firması McKinsey tarafından yürütülen bir ankete göre, insanların %79’u diğer faaliyetler yerine metaverse’de satın alma yapmayı tercih ediyor ve iş liderlerinin %95’i bu teknolojinin önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde sektörleri üzerinde olumlu bir etki yaratmasını bekliyor.

1. Alışverişe gitmek

Bugün çevrimiçi olarak yapılan satın almalara benzer şekilde, Metaverse’de sanal ticari mağazada gezinebileceğiniz, satıcıyla etkileşime girebileceğiniz, ürünleri deneyebileceğiniz ve satın alabileceğiniz bir avatar aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Platform üzerinden satın aldığınız bu mal ve hizmetler gerçek veya dijital olabilir; ikinci durumda, NFT’ler ile ilgilidir.

2. Eğlence

İçeri giren kişiler, müzik dinletilerine katılmak, sinemaya gitmek, diğer kullanıcılarla sosyalleşmek, video oyunlarında vakit geçirmek gibi büyük bir potansiyele sahip etkinliklere katılmak gibi eğlenmek için çok çeşitli aktivitelere sahip olacaklar.

Danışmanlık firması Bain & Company tarafından yapılan bir araştırmaya göre 13-17 yaş arası çocuklar için eğlencede önceliğin televizyon, sosyal ağlar veya diğer mecralarda değil video oyunlarında olduğu ortaya çıktı. Bunun örnekleri, amacı çocukları ve ebeveynleri oyun oynamaları için güçlendirmek ve dijital deneyimleri üzerinde daha fazla kontrol sağlamak olan Lego ve Epic Games tarafından oluşturulan alanlardır.

3. Çalışmak

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, önümüzdeki iki ila üç yıl içinde, bugün 2D ekranda gerçekleşen çoğu çevrimiçi toplantının metaverse’de gerçekleştirileceğini tahmin ediyor. Buradaki fikir, insanların belirli bir mevcudiyet derecesi oluşturan bir alanda diğer insanlarla tanışmak için bir avatar kullanmasıdır.

Bu aktivitelerin mümkün olabilmesi için, her kullanıcının Metaverse’de etkileşime girmesine izin veren araçlara sahip olması gerekir. Meta firmasından Horizon Workrooms, kullanıcıları avatarlar aracılığıyla sanal ofis odalarında bir araya gelip ekip olarak çalışabilecekleri bir araya getirerek, ekran veya sanal gerçeklik gözlüğü ile kullanıcının bütünleşmesini kolaylaştırıyor.

Metaverse için kullanılabilecek 3 cihaz

Bu alanlar, gerçeğe benzer bir deneyim olarak tanımlanır ve ister sanal gerçeklik deneyimleri ister artırılmış gerçeklik yoluyla bunlara erişmenin birçok yolu vardır. Ancak, bunu mümkün kılmak için bazı cihazlar gereklidir:

1. Sanal gerçeklik gözlüğü

3D içeriği oynatmak için yüksek çözünürlüklü bir ekranı entegre eden gözlüklerdir.

Bazı durumlarda gerçeğe çok benzeyen, sanal bir ortama dalmış bir deneyim yaşamanıza izin verirler. Bazı modellerin kendi işlemcileri vardır, bu da kitaplık eklemeyi kolaylaştırır, çünkü bu lensler sayesinde oyun oynamak, sosyalleşmek, çalışmak veya alışverişe gitmek için mevcut farklı metaevrene girebilirsiniz.

En popüler gözlükler, Meta şirketine ait olan ve 2022’deki lansmanından bu yana yaklaşık 15 milyon adet satılan Oculus Quest 2’dir. Neredeyse 4k ekran çözünürlüğü ve 256 GB depolama kapasitesi sağlayan Snapdragon işlemcileri var.

Cihaz, gözlüğün yanı sıra dijital dünyayla etkileşime geçmek için kullanılan iki kontrolör (her el için bir tane) ile birlikte gelir. Ancak bazı deneyimlerde kontrolleri bir kenara bırakıp çıplak ellerinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir engele çarpmamak için fiziksel hareket alanını sınırlandırmaya yardımcı olan “Guardian” adlı bir güvenlik sistemine sahiptir.

2. Cep telefonları

Metaverse’e nasıl girileceğine dair bir başka alternatif, uygulamalar aracılığıyla sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik deneyimleri sunma yeteneğine zaten sahip olan mobil cihazlardır. Bunun bazı örnekleri, kamera aracılığıyla İnternet’teki gerçekliğimizdeki nesneler hakkındaki bilgilere bakmanıza olanak tanıyan ve kurgusal gerçekliği bizimkiyle karıştıran “Google Lens” uygulamasıdır.

Ayrıca YouTube’da “cardboard” uygulaması ile sanal gerçeklik videolarını mevcut cihazınızla izleyebilirsiniz, çünkü birçoğunda dijital alanda kendinizi konumlandırmak için ivmeölçer ve jiroskop bulunur.

3. İyi İnternet bağlantısı

Metaverse’e girmenin temeli, gerçek zamanlı olarak iletilen büyük miktardaki veriyi işleyecek kadar hızlı bir İnternet bağlantısına sahip olmaktır. Bu bağlamda, gecikme esastır ve cihaza ilettiği görüntülerin veya saniyedeki kare sayısıyla (fps) ilişkilidir ve simülasyonun akıcılığını garanti etmek için 60’tan az olmamalıdır.

5G’nin sunduğu başlıca avantajlar arasında, 1-5 milisaniye hız oranlarıyla düşük gecikme süresi sağlarken, 4G’nin 50 milisaniye civarında olmasıdır.

Öte yandan, Metaverse’nin uzaktan işlenmesine yardımcı olur. Akışlı video deneyimine benzer şekilde uç bilgi işlem, teknik özelliklerinden bağımsız olarak farklı cihazlarda dijital dünyaların akışkanlığını sağlayacaktır.

Yeni bir gerçeklik keşfedin

Metaverse, Microsoft platformlarında şirketiniz için ekip olarak çalışmak, Facebook tarafından geliştirilen alanlarda sosyal etkinliklere katılmak veya Microsoft tarafından geliştirilen farklı çoklu evrenlerde alışveriş yapmak gibi farklı etkinlikleri gerçekleştirmek için girebileceğiniz İnternetin yeni evrimidir. Nike gibi markalar bunu yapıyor.

Metaverse’nin ne olduğunu ve bugün var olan en popüler Metaverse cihazlarından bazılarını zaten biliyorsunuz, ancak 5g ve uç bilgi işlem gibi yeni teknolojilerin ilerlemesi sayesinde kullanıcıların işini kolaylaştıran yeni kaynaklar ortaya çıkabilir.