Deep web’e nasıl girilir?

İnternetin yaklaşık %90’ının deep web’den oluştuğu söyleniyor. Bildiğimiz gibi, İnternet’in çoğu tanımı üç katmanın varlığından bahseder: yüzey, derin ve karanlık ağ. Bu sınıflandırmalar hem yararlı hem de yanıltıcı olabilir. “Derin” ve “karanlık” kelimeleri düzenli olarak yakın çağrışımlar taşır. Ancak çok farklı üç tanımdan bahsediyoruz.

Ardından, derin ağı ve özelliklerini kısaca gözden geçireceğiz ve onunla ilgili bazı mitleri keşfedeceğiz.

Deep web nedir ve nasıl oluşur?

Hayatta en çok kullandığımız şeylere aşina olduğumuza inanmamız normaldir. Aynı ilke, İnternet’teki günlük faaliyetlerimizi etkileyerek bize İnternet’in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anladığımız hissini verir. Ancak gerçek şu ki, biz sadece yüzeyini çiziyoruz.

Günlük egzersizden, İnternet, binlerce siteye erişmek için Google gibi arama motorlarını kullanmamıza izin veriyor. Bununla birlikte, bunlar, daha iyi yüzey ağı olarak bilinen tüm ağın yalnızca küçük bir yüzdesini oluşturur. Buna karşılık, derin web, arama motorlarının bulamadığı tüm siteleri içeren bir alt kümedir. Yani, Google’da görünmeyen her şey İnternet’in bu katmanında bulunabilir.

Peki burada hangi veriler var? Bu verilerin çoğu parola korumalıdır ve ifşa edilmemelidir. Bu da büyük ölçüde güvenlik sistemleri tarafından korunan günlük verileri içerir:

  • Netflix tarafından yayınlanan filmleri içerir.
  • Sosyal ağların profillerini tutan sunucularda bulunan bilgileri tasarlar.
  • Bulutta korunan tüm yedek dosya kopyalarımız.
  • Tıbbi, mali ve yasal kayıtlar.
  • YouTube’da göremediğimiz tüm özel videolar bile.

Tahmin edebileceğimiz gibi, derin ağ çok büyük. İçeriğinin, yüzey ağında kolayca erişilebilenden 500 ila 5.000 kat daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Derin ağa musallat olan bazı efsaneler nelerdir?

Derin ağ ile karanlık ağ arasındaki sürekli karışıklık nedeniyle, derin ağ çeşitli mitlerle çevrilidir. Bunlardan bazıları:

Suç teşkil eden fiilleri gerçekleştirmek için kullanılır mı? Pek çok derin web haberi, dizine eklenmemiş sayfaları karanlık web ile karıştırır. Gerçek şu ki, bu alt katmanın çoğu meşru ve Amazon, Google ve Facebook gibi büyük bulut markaları tarafından yönetiliyor.

Erişim tamamen ücretsiz mi? Deep web üzerinde hem ücretli hem de ücretsiz içerik bulunmaktadır. Sonuç olarak ücretsiz olmayan, gazeteler ve üyelik siteleri gibi abonelik içeriklerini içerir.

Erişmek için özel araçlara ihtiyacınız var mı? Deep web’in çoğu sadece temel sayfalardır. Tek ihtiyacımız olan Google Chrome, Microsoft Edge veya Safari gibi standart bir tarayıcı. Göz atma etkinliğini gizlemek için Tor gibi bir tarayıcının kullanılmasını gerektiren karanlık web’de olan kısmıdır.

Derin web’e erişme adımları

Orada asıl amaç, bunu anonim olarak ve en yüksek güvenlikle yapmaktır. Bunu başarıyla gerçekleştirmek için şu adımları izlemelisiniz:

  • Verilerimizi şifreleyen ve kimliğimizi gizleyen bir VPN hizmeti kullanarak bir başlangıç ​​güvenlik bariyeri oluşturmak.
  • Tor Tarayıcı’yı kurun ve güncel tutun. Bu sayede çerezlerin ve göz atma geçmişinin otomatik olarak silinmesi gibi güvenli işlevler buluyoruz.
  • Gezinme zamanı. Bunun için Google gibi indexlenmediği için sitelerin adreslerini keşfetmemiz gerekiyor. Hidden Wiki ve Onion List gibi siteleri ziyaret edebilirsiniz.

Son bir tavsiye: bankamız veya e-posta gibi siteleri ziyaret etmekten kaçınmalısınız. Aynı şekilde, dosya indirmekten veya herhangi bir reklam türüne tıklamaktan kaçınmalısınız. Derin web’de değerli bilgiler bulunur, ancak siber saldırganlar her zaman tetiktedir. Elbette, derin web, geleneksel arama motorlarının erişemeyeceği, keşfedilmesini biraz zorlaştıran ve bazen daha değerli hale getiren içeriktir.