Monitörde Hertz nedir?

Hertz nedir? Oyun oynamak veya çalışmak için bir monitör seçerken neden bu kadar önemlidirler? Çoğunuzun bildiği gibi, LCD ekran yenileme hızı veya yaygın adıyla çerçeve hızı, ekranın üreticisine, modeline ve türüne göre değişir.

Ekran yenileme hızı nedir ve neden önemlidir? LCD ekranlar, cihazın kullanım amacına göre farklı hızlarda yenilenir. PC’niz, oyun konsolunuz veya dizüstü bilgisayarınız için yeni bir LCD monitör satın almak istiyorsanız, satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır.

Dijital olan her şey gibi, görünümde de bazı farklılıklar olacaktır, ancak bu sorunlar tüm ekranlarda evrensel değildir. Örneğin, bazı üreticiler panellerinde, ekrandaki farklı parlaklık düzeylerini dikkate alabilen bir tekdüzelik dengeleme teknolojisi içerir. Bazı ekranlarda ayrıca, gerçekte olduğundan daha tutarlı görünmelerini sağlayan bu farklılığın çoğunu hesaba katabilen yerleşik bir video ölçekleyici bulunur.

Hertz nedir?

Heinrich Rudolf Hertz

Bir hertz, saniyede bir döngüye eşittir. Hz terimi aynı zamanda birimi de ifade edebilir. Heinrich Rudolf Hertz 22 Şubat 1857’de Hamburg’da doğdu ve 1 Ocak 1894’te Bonn’da öldü. Bu bilim adamı, üretilebilen, algılanabilen ve iletilebilen elektromanyetik dalgalar hakkında önemli araştırmalar geliştirdi. Ayrıca elektromanyetik dalgaların nasıl tespit edilip üretilebileceğini de keşfetti. Ayrıca fotoelektrik etkiyi ve bunun nasıl tespit edilip üretilebileceğini keşfetti.

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu, 1930’da söz konusu frekans birimine isim vermeye karar verdi. Elektromanyetik dalgalar (salınan ve enerji ileten elektrik alanları ve manyetik alanlar) çeşitli kaynaklar (örneğin, X-ışınları ve kızılötesi radyasyon gibi elektromanyetik radyasyon, görünür ışık) tarafından üretilebilir. Hertz’in ne olduğunu anlamak için dalgaların ne olduğunu anlamalıyız. Dalgalar, uzayda dolaşan ve maddesiz enerji sağlayan bir rahatsızlık oluşturur.

Düğüm, dalganın denge çizgisini geçtiği noktadır; tepe, dalganın maksimum genliğine ulaştığı noktadır ve çukur, dalganın maksimum yoğunluğuna ulaştığı noktadır. Döngü, tepenin başladığı düğümden vadinin başladığı düğümde biten yoldur. Şimdi hertz’e geri dönebiliriz: Bu, bir dalganın saniyede kaç kez kendini tekrar ettiğini ölçen birimdir. Başka bir deyişle, hertz bir dalganın tekrarlama frekansını ölçer.

Frekans ve hertz / Hz

Frekans, bir sinyalin saniyedeki döngü sayısını belirler. Örneğin, 50 Hz’lik bir alternatif akım frekansı, sinyalin saniyede 50 tam döngü yaptığı anlamına gelir. Frekans ne kadar yüksek olursa, sinyalin gücü o kadar büyük olur. Alternatif akım frekansları, yaklaşık 0 Hz/hertz ila 50.000 Hz/hertz ve ötesi arasında değişir. İnsan kulağı 20 Hz civarındaki frekansları algılayabilir, ancak bu aralığın üst ucunda sadece gürültüyü hissedebiliriz.

İnsanlar ayrıca 20 Hz’in çok altındaki frekanslardaki ses dalgalarını da algılayabilirler. Aslında ilk omurgalıların yani omurilikli hayvanların hava yoluyla taşınarak 10 Hz’e kadar inen frekansları işittiklerine inanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ve aletler, bilim adamları 1 Hz kadar düşük ve 1.000.000.000 Hz kadar yüksek frekansları tespit edebildiler.

Periyot ve frekans

Frekans ve Hz arasındaki ilişkiyi anlamak için öncelikle periyot ve frekans arasındaki ilişkiyi anlamak önemlidir. Örneğin, bir alternatif akım sinyalinin periyodu, sinyalin ardışık iki çevrimi arasındaki süredir. Periyot, farklı frekanslar için farklıdır ve genellikle saniye cinsinden ve frekans, katları ve alt katları olan değerlerle (Hz, Mhz, Ghz, Thz vb.) ifade edilir.

Örneğin, periyodu 2,4 milisaniye olan 60 Hz’lik bir AC sinyalinin AC frekansı 60 x 2,4 veya 136 hertz olacaktır. Bu nedenle, 60 Hz, saniyede 60 kez bir frekansa sahiptir. Bir sinyalin frekansı 60 ise saniyede bir çevrim, yani saniyede 60 kez yapıyor demektir. Bunun neden önemli olduğunu anlamak için, bir elektrik düğmesini ne sıklıkla çevirebileceğinizi düşünün. 60 Hz ışık anahtarını açarsanız, saniyede sadece 60 kez ışık alırsınız. 120hz anahtarını çevirirseniz, saniyede 120 kez ışık alırsınız. Her iki durumda da ampul saniyede 60 kez yanıp söner.

Ekran yenileme hızı nedir?

Frekans, monitörünüzün ekrandaki görüntüyü bir saniyede yenileme sayısı olarak tanımlanır. Yani monitörünüz görüntüyü saniyede 16 kez yeniliyorsa, frekansı 16/saniye veya 16 hertz’dir. 60 hz hızında çalışan bir 4k ekranınız varsa, ekranda her saniye 1,07 milyar pikselin çizildiğini görürsünüz. Yenileme hızı, monitörde her saniye çizilen kare sayısından başka bir şey değildir. Monitörünüz görüntüyü saniyede 60 kez yeniliyorsa, bu 60/sn olur.

Yenileme hızı, ekranın yanıt verme hızını doğrudan etkilediğinden, en çok oyun oynarken veya film izlerken masaüstü monitörler açısından kullanılır. Bu birkaç nedenden dolayı önemlidir. En önemlisi oyun içi deneyimi nasıl etkilediğidir. Yenileme hızının düşük olması, saniyede ekranda daha az çerçeve çizildiği anlamına gelir. Bu, görüntünün dalgalı ve daha az duyarlı görünmesine neden olur. Böylece 60 hertz yenileme hızı, 120 hz yenileme hızından çok daha akıcı görünecek ve hissedilecektir.

Ayrıca, yenileme hızı FPS’yi (saniyedeki kare sayısı) doğrudan etkiler. 60 fps yenileme hızına sahip bir monitör saniyede yalnızca 60 görüntü gösterebilir. 120hz bir monitör ise saniyede 120 görüntü gösterebilir. Bu, oyun deneyimini nasıl etkiler? Örneğin 1 kare (60hz) ile ekrana 1 saniyelik hareket veya 2 kare (120hz) ile 2 saniyelik hareket çizilebilir. Bu nedenle, 60 Hz monitörde çalışan bir oyun, 120 Hz monitörde çalışan bir oyundan daha akıcı görünecek ve hissedilecektir. Şu anda çok çeşitli yenileme hızlarına sahip monitörler var. 60 hertz olanlar en düşük orandır, ancak grafikle çalışanlar veya oyuncular için tasarlanmış 90 Hz, 144 Hz vb. ekranlar vardır.

Yenileme hızı ve yanıt süresi iki farklı şeydir. Hızlı bir 120 Hz veya 144 Hz monitör, daha düşük yenileme hızına sahip 144 Hz veya 120 Hz monitörden çok daha hızlı yanıt süresine sahiptir. Yenileme hızı aynı olsa bile, ekrandaki görüntüyü değiştirmeniz gerekmediğinden, yenileme hızı yüksek monitörde yanıt süresi çok daha kısa olacaktır. Bir monitörün tepki süresi, piksellerin bir renkten diğerine geçmesi için geçen süre olarak ölçülür. Siyahtan beyaza tepki süresi veya griden griye tepki süresi olarak da bilinir.

Hertz neden bu kadar önemli?

Monitörünüzün yenileme hızı, cihazın yanıt verebilirliğini doğrudan etkiler. Yenileme hızı ne kadar düşük olursa, deneyim o kadar az akıcı olur. İki tür monitörde genellikle farklı yenileme hızları görülür: yerel veya harici Hz.

Yerel yenileme hızları, temel olarak cihazın nasıl oluşturulduğu ve görüntülendiğidir. Harici Hz bir bilgisayara bağlanır ve PC/Mac’in GPU’su (grafik işlem birimi) aracılığıyla yenilenir. İnternet bağlantınızın hızı, cihazdaki Windows ayarları ve cihazda yüklü olan sürücü gibi cihazın yanıt verebilirliğini etkileyebilecek başka faktörler de vardır.

Bir monitörde veya ekranda yenileme hızları

Ekran yenileme hızının ne olduğundan ve neden önemli olduğundan bahsettiğimize göre artık yeni bir monitör alırken yenileme hızları ile ilgili dikkat etmeniz gerektiğine bir göz atabiliriz. Her şeyden önce, yeni bir monitör satın aldığınızda, ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan emin olun. İstediğiniz ekran boyutunu, çözünürlüğü ve yenileme hızını karşılıyor mu? Ardından, farklı modelleri karşılaştırırken, diğer müşterilerin monitörün yenileme hızına ve diğer özelliklerine nasıl tepki verdiğini görmek için incelemeleri okuduğunuzdan emin olun. Yeni bir monitör satın alırken aşağıdaki belirli özellikleri de arayabilirsiniz:

  • Yerel Yenileme Hızı: Bu, monitörün gerçek panel yenileme hızıdır.
  • Ölçeklenebilir Frekans: Bu, PC/Mac’in GPU’suna gönderilen frekanstır. Bu genellikle yerel yenileme hızıyla aynıdır.
  • Toplam yenileme hızı: Yerel ve ölçeklenebilir yenileme hızlarının birleşimidir.