SD kart nasıl yedeklenir?

Bir SD kartın yedek kopyasını oluşturmak için en çok önerilen yöntemlerin neler olduğunu açıklıyoruz.

Bulut depolama çağında yaşıyoruz. Bununla birlikte, SD kartlar veya USB bellekler gibi birçok fiziksel destek hala kullanılmaktadır. Sizin durumunuz buysa ve önemli bilgileri kaydetmek için bu depolama cihazlarından yararlanıyorsanız, bir SD kartın yedek kopyasını nasıl oluşturacağınızı bilmek kesinlikle ilginizi çekecektir. Bu yazıda, arıza durumunda verilerinizi korumanıza yardımcı olacak birkaç yöntemi açıklıyoruz.

Takip eden bölümler, bir SD kartın yedek kopyasını oluşturmak için gerekli talimatları içerir. Bu, özellikle kartın arızalanması durumunda belgelerinizi, fotoğraflarınızı ve videolarınızı güvende tutmanıza olanak tanır. Bilgi kaybını önlemek için verilerinizi kopyalamanıza neyin yardımcı olacağını keşfedin.

Bu kılavuzda ortaya konulan soruna yaklaşmanın birkaç yolu vardır. Örneğin, SD kartın bir kameraya takılı olması ile bir Android cihazına takılı olması aynı şey değildir. Bu nedenle, aşağıda size kartınızın ilgili bilgilerini güvende tutmanın en kolay yöntemlerini gösteriyoruz.

1. Manuel kopya almak

Verileri bir SD karttan manuel olarak kopyalamak o kadar da zoraki bir çözüm değil. Aslında, bunu yapmanın düşündüğünüzden daha kolay birkaç yolu vardır:

  • Kendi cep telefonunuzdan. Bir Android cep telefonunuz ve bir USB HUB’ınız varsa, tüm verilerinizin bir kopyasını oluşturmak için harici bir sabit sürücü veya flash sürücü bağlayabilirsiniz. Güçlü bir dosya gezgini indirin ve kopyalama sırasında telefonunuzu açık tutun.
  • Bilgisayar ile. Belki de bilgisayarınızda yerleşik bir kart okuyucu vardır. Bu durumda, lütfen kameranızın veya cep telefonunuzun SD kartını yedeklemek için kullanın.
  • Dosyaları buluta yükleme. Google Drive veya Dropbox gibi hizmetler, SD kartta depolanan herhangi bir dosyayı yüklemenize izin verir. İşlemin tamamı mobil cihazın kendisinden veya bu olmazsa, bellek bir kameraya takılıysa PC’nizden gerçekleştirilebilir.

Tavsiyemiz, zaman zaman eksiksiz kopyalar yapmanızdır. Bu görevi kaçırmamak için en iyi hatırlatma uygulamalarından birini kullanın.

Dosyaların üzerine yazmakla uğraşmak istemiyorsanız, kaydetmek istediğiniz tüm bilgileri bir ZIP dosyasına sıkıştırın ve o tek dosyayı güvende tutmak için en uygun yere götürün. SD kartı yedeklemeye devam ederken en eskileri silin.

2. Özel uygulamalar

SD kart bir Android cihazın içindeyken, yedek kopyalar oluşturmanızı çok daha kolaylaştıran bazı uygulamalar vardır.

Örneğin, bir bulut kopyası oluşturmak istiyorsanız, Google Files uygulaması mükemmeldir. SD kartınızın uzunluğu ve genişliği arasında gezinmenizi sağlayan bir dosya gezgini görevi görür. Bir dosyanın yedek kopyasını oluşturmak istediğinizde, içerik menüsünü açmanız ve Drive’a Yükle seçeneğini tıklamanız yeterlidir.

Öte yandan, ileri düzey kullanıcılar için Titanium Backup gibi bu konuda bir olasılıklar dünyasının kapılarını açan çözümler var. Elbette, cihazınızda süper kullanıcı veya kök ayrıcalıklarına ihtiyacınız olacak.

Kuşkusuz, işlemi kolaylaştırmak istiyorsanız, bir SD kart yedeği oluşturmak için özel uygulamaların kullanılması önerilir.

3. Otomatik hizmetler

Dosyalarınızı çok fazla çaba harcamadan güvende tutmak istediğinizde, otomatikleştirilmiş bir sistemi tercih etmek en iyisidir. Bu, özellikle fotoğraf ve videolara odaklanan çoğu bulut hizmetinin sunduğu şeydir.

Daha fazla ileri gitmeden Google Fotoğraflar, SD kartın öğelerinin yedek bir kopyasını oluşturmak için mükemmel bir çözümdür. Açıkçası, yalnızca resimlere ve videolara odaklanan bir çözümdür, başka bir belge sınıfı dahil değildir. Peki avantajı nedir? Uygulamanın her şeyi halletmesine izin verin. OneDrive ve Dropbox benzeri çözümler sunar. Belgelerle ilgili olarak, tüm bu çözümler eşit derecede geçerlidir.

Bulutun faydalı olduğu doğru olsa da tek seçeneğiniz olmasını tavsiye etmiyoruz. Dosyaları SD kartta tutun ve mümkünse bir kopyasını cihazınızın depolama alanıyla senkronize edin. Dosyalarınızın ne kadar çok kopyası varsa o kadar iyidir.

4. Kendi özel bulutunuzu yaratın

NAS, özel bir bulut oluşturmak için iyi bir çözümdür. Orada, verilerinizin yedeğini almak için SD hafıza kartınızın tüm içeriğini kopyalayabilirsiniz. Ancak, tek çözüm değildir.

Android için FolderSync, FTP sunucularıyla benzer bir şey yapmanızı sağlar. Bunlar en göze çarpan özelliklerinden bazıları:

  • Klasörleri senkronize etmek için bir bulut sağlayıcısı veya bir WebDAV ya da FTP sunucusu seçin.
  • Birden fazla cihaz arasında iki yönlü klasör senkronizasyonu.
  • Yedekleme ayarları.
  • Alt klasörlerin senkronizasyonu.
  • Dosya yöneticisi dahildir.

SD kartınızdaki klasörleri otomatik olarak diğer cihazlarda senkronize tutmak için çok eksiksiz bir çözümdür.

Bu kılavuzda size verdiğimiz tüm seçenekler, bir SD kartın yedek kopyasını oluşturmak için geçerlidir. Ama en iyisi hangisi? Bizim açımızdan kolaylık açısından bulut en etkili çözümdür.