YouTube otomatik altyazı açma ve kapatma

İster içerik oluşturucu olun, ister sadece video izlemek isteyin, YouTube'da otomatik altyazıları nasıl etkinleştireceğinizi açıklıyoruz.

YouTube’daki otomatik altyazılar, içerik oluşturucuların bu özelliği videolarında metni manuel olarak eklemeye gerek kalmadan sunmalarına yardımcı olur. Peki, tam olarak nasıl çalışıyorlar? Hangi dillerde mevcutlar? YouTube’a video yüklüyorsanız, bu kılavuzdaki bilgiler ilginizi çekebilir.

Bu yazımızda size YouTube’daki otomatik altyazılar hakkında bilgi veriyoruz. İlk olarak, size nasıl çalıştığı ve hangi dillerin desteklendiği gibi ilgili bazı bilgiler sunuyoruz. Ardından, gerekirse bunları değiştirme adımlarını ve doğru görünmeme nedenlerini gösteriyoruz. Ve son olarak YouTube videosu izlerken altyazıyı etkinleştirmek için kullanıcı olarak yapmanız gerekenleri açıklıyoruz.

İçerik oluşturucular için YouTube’da otomatik altyazıları etkinleştirme

İçerik oluşturucular için YouTube’daki otomatik altyazılardan bahsederek başlayalım. Platforma video yüklüyor musunuz? Burada anlattıklarımız sizi ilgilendiriyor.

Otomatik altyazılar, içerik platforma yüklendiğinde YouTube sisteminin kendisi tarafından oluşturulanlardır. Bunu başarmak için makine öğrenimi algoritmaları kullanılır. Bu altyazıların amacı, içerik oluşturucu altyazıları manuel olarak eklememiş olsa bile YouTube’daki videoların erişilebilirliğini iyileştirmektir.

Google’ın bu konudaki talebi açık: profesyonel altyazılara öncelik vermek ve otomatik transkripsiyon olmadan yapmak en iyisidir. Ancak bu mümkün olmadığında, YouTube’un otomatik altyazıları herkesin içeriğin keyfini çıkarmasına olanak tanır. Mümkün olduğunda, varsayılan olarak açıktırlar.

YouTube’daki otomatik altyazıların bazı durumlarda, videoda gerçekte söylenenlerle eşleşmemesinin birkaç nedeni vardır. Resmi Google belgelerine göre en sık görülen nedenler şunlardır:

 • Kötü telaffuz.
 • Telaffuz, dilin belirli bir aksanına karşılık gelir.
 • Aynı dilin lehçeleri kullanılmaktadır.
 • Arka planda gürültü vardır.

Ayrıca, video aşağıdaki dillerden birinde değilse YouTube’da otomatik altyazıları etkinleştirmenin mümkün olmayacağını unutmayın:

 • Almanca
 • Korece
 • İspanyolca
 • Fransızca
 • Endonezya dili
 • İngilizce
 • İtalyanca
 • Japonca
 • Flemenkçe
 • Portekizce
 • Rusça
 • Türkçe
 • Ukraynaca
 • Vietnamca

Altyazılarda uygunsuz kelimelerin görüntülenmesini önleme

Kullanabileceğiniz bir diğer seçenek de otomatik altyazılarda uygunsuz kelimelerin görünmesini engellemektir. YouTube’un web sürümünden avatarınızın seçenekler menüsüne gidin ve YouTube Studio’ya basın. Ardından Ayarlar’a tıklayın ve Kanal bölümünü açın. Uygunsuz olabilecek kelimeleri gösterme kutusunu işaretleyin. Google’ın bu bölümde yayınladığı uyarıya bir göz atın. Bu kutucuğu işaretlerseniz uygunsuz olabilecek kelimeler görüntülenmeyecektir.

Ne anlama geliyor? YouTube, uygunsuz bulduğu kelimeleri “[__]” köşeli parantez içinde iki alt çizgi ile değiştirir. Oluşturulan altyazılar makine öğrenimi sistemlerinden geldiği için aksaklıklar olabileceği göz ardı edilmemelidir. Gerçekten uygunsuz olmayan kelimeleri gizlememek için video yüklendikten sonra altyazıları kontrol etmek en iyisidir. Dikkate alınması gereken bir başka husus da, bu seçeneğin hem otomatik altyazılar hem de çevrilmiş olanlar için mevcut olmasıdır.

Yanlış otomatik altyazıları düzenleme

YouTube’un otomatik altyazıları, içerik oluşturucular için kendi profesyonel altyazılarını yükleme endişesini ortadan kaldırır. Google ikinci seçeneği tercih etse de çoğu durumda yapay zeka yeterince iyi iş çıkarıyor. Ancak otomatik altyazılar doğru değilse düzenlemek mümkün mü?

Evet ve bunu başarmak için şunu yapmalısınız:

 1. YouTube Studio’ya gidin.
 2. Altyazılar’a tıklayın.
 3. İlgili videoyu tıklayın.
 4. Videonun altyazılarını düzenlemek için üç dikey noktalı düğmeyi tıklayın.
youtube-otomatik-altyazi-studio-1

Canlı yayın altyazıları

YouTube’un otomatik altyazılarının özellikle yararlı olduğu alanlardan biri de canlı yayınlardır. Ancak bu durumda, desteklenen tek dil İngilizce olduğu için olasılıklar daha azdır.

İngilizce içerik akışı yapıyorsanız, otomatik altyazıları açmak için bunu yapın:

 1. Canlı yayın başlatın.
 2. Yayın ayarlarını açın.
 3. Altyazıları açın ve Otomatik Altyazıları seçin.

Canlı yayında otomatik altyazıların etkinleştirilememesinin birkaç nedeni vardır. Bunlar şunlardır:

 • Kanalın yeterli takipçisi yok. Canlı yayınlarda özellik, 1.000’den fazla abonesi olan kanallarda kademeli olarak kullanıma sunuluyor.
 • Gecikme ile ilgili bir sorun var. Bazen mobil cihazlardan yayın yaparken olur. Gecikme düşük veya çok düşükse canlı otomatik altyazılar kullanılamaz. Yalnızca normal gecikmeli akışlarda çalışırlar.
 • Ses kalitesi kötü. Bu, YouTube’un söylenenleri tanıyamamasına neden olur.
 • Sohbete katılanlar konuşurken birbirlerinin üzerine basarlar. Birden çok kişinin konuşması çakıştığında veya aynı anda birden çok dil konuşulduğunda, YouTube’un yapay zekası başarısız oluyor veya altyazı oluşturamıyor.

Kullanıcılar için YouTube’da otomatik altyazıları etkinleştirme

Yukarıda ele aldığımız her şey, Google platformuna video yükleyen veya canlı yayın yapan içerik oluşturuculara yönelikti. Peki ya izleyiciler? YouTube’da otomatik altyazıları etkinleştirmek çok basittir.

 1. Oynatmayı başlatın.
 2. Altyazı varsa, ilgili simgeye tıklayın. Ayarlar dişli çarkının yanında bulunur.
 3. Altyazılar aktif olacaktır. Bunları C tuşuna basarak da etkinleştirmek mümkündür.
 4. Altyazılar otomatik ise Türkçe (otomatik olarak oluşturulur) mesajı görünür. Ayarlara gitmek için (dişli) öğesine tıklayın.
youtube-otomatik-altyazi-1

Diğer bir olasılık da videonun herhangi bir nedenle altyazısının olmaması. Son olarak, video yapılandırma bölümünde bazı ilginç seçenekleriniz olduğunu unutmayın.

youtube-otomatik-altyazi-2

Örneğin, otomatik altyazıları herhangi bir dile çevirmek mümkündür.

youtube-otomatik-altyazi-3

Bu, özellikle bilmediğiniz dillerdeki videoları izlemek için kullanışlıdır.

youtube-otomatik-altyazi-4