Regl döneminde ishal neden olur?

Regl olduğunuzda bazen dışkınızın daha sıvı hale geldiğini ve hatta ishal olduğunuz zamanlar olduğunu fark ettiniz mi? Bu garip bir durum değil ve gerçek şu ki, bunun bir açıklaması var.

Bristol ölçeği, dışkının kıvamını ölçmek için kullanılır ve sayısaldır, 1’den 7’ye kadar gider. 7 rakamı çok sert, keçi dışkısına, yani kabızlığa karşılık gelir. 6 ve 7 sayıları ise daha çok ishale, sulu dışkıya benzeyen dışkılara karşılık gelir. Altın standart 3 ve 4 olacaktır. Bu ölçek hastaları teşhis etmek için çok faydalı.

Birçok hasta, menstrüasyonla birlikte tip 6 ve 7 dışkıları olduğunu söyler ve hatta çok daha fazla macunsu dışkıları olduğunu bildirir. Bazı kadınlar ayrıca adet görmeden önce kabızlık yaşadıklarını ve adetleri azaldığında tam tersinin gerçekleştiğini fark eder ve adetin varlığı, bağırsak hareketlerindeki değişiklikle ilişkilendirilir.

Dışkı kıvamındaki bu değişiklik neden kaynaklanıyor? Bunun adet döngüsüyle bir ilgisi var mı? Cevap Evet. Menstrüasyon geldiğinde östrojen ve progesteron seviyeleri oldukça düşüktür. Bu durum, hem kabızlığın hem de ishalin olası nedenlerine işaret eder.

Kabızlık nedeni

Adet gelmeden önce, adetin yaklaşık 21. gününden itibaren progesteronda yükselme olur. Progesteron, diğer pek çok şeyin yanı sıra bağırsak kaslarını gevşetir ve sonuç olarak bağırsak geçişi yavaşlar ve kabızlık meydana gelebilir. Bağırsak geçişi ne kadar yavaş olursa, kabızlık o kadar artar.

İshal nedeni

Bu durumda adet görme doğal bir iltihaplanma süreci olarak anlaşılmalıdır. Bu doğal iltihaplanma ile rahmin endometriyumu dökmek için yaptığı kasılma hareketlerinden sorumlu olan prostaglandin adı verilen maddeler salgılanır.

Yani bu prostaglandinler hiç seçici değiller ve aynı zamanda bağırsağın daha hızlı hareket etmesini sağlıyorlar. Rahmin biraz ‘hareket etmesi’ gibi, bağırsağın da biraz daha hızlı hareket etmesini sağlayarak bağırsak geçişini hızlandırır (daha hızlı geçiş = daha fazla sıvı dışkı).

Bu nedenle ilişki, bize teyit edildiği gibi mevcuttur. Adet ağrısı en çok olan hastaların, dışkı kıvamı değişme eğiliminde olan hastalar olduğu bilinir.

Nasıl davranmalısınız?

Bağlantı onaylandıktan sonra, çözüm bulmaya çalışma zamanı. Adet döngüsü sırasında dışkıda değişikliklerden muzdaripseniz, mümkün olduğunca anti-enflamatuar olan bir diyet izlemeye çalışmanız ve şekeri, aşırı işlenmiş gıdaları ve alkolü ortadan kaldırmanız faydalı olur.