Bebeğim emzirirken neden uyuyor?

Sütü aktif olarak içmiyorsa herhangi bir şey yapmam gerekir mi? Bebeğim sadece memede uyuyakalırsa ne yapmalıyım? Uyuyakalırsa, yeterince yediğini nasıl anlarım? Kaçınmamız gereken bir şey mi?

Bebeği emzirirken bebekler gerçekten uyur mu? Onu beslerken uyanık kalması için bir şeyler yapmalı mıyım? Bebeğin emzirirken emme süreci nasıldır? Bebeğimizi emzirirken ya da biberonla beslerken uyuyakaldığını gözlemlediğimizde, anneler olarak içimize birçok şüphe girer.

Bebeklerin çoğu emzirirken uyuyabilir, emmek onları rahatlattığı için bu çok normaldir. Ek olarak, gece anne sütünün prolaktin, triptofan ve melatonin içeriği daha yüksek olan bileşimi, uyku düzenleyici görevi görür. Başka bir deyişle, bu bir varsayım değil, düzenli olarak gerçekleşen bir şeydir.

Bu senaryoyu anlamak bebeklerin anne karnında emme ve yutma refleksinin hayatta kalmalarını garanti altına almak için hayati önem taşıdığını öğrendiklerini bilmelisiniz. Bu nedenle, bir bebek emmeye başlarken sadece ağzını açmamalı (arama refleksi), aynı zamanda yeterli emmeyi ve iyi süt transferini sağlamalıdır.

Arama refleksi, herhangi bir nesneyle yanakları veya dudakları fırçalayarak üretilir, bu durumda annenin göğsünde, dil U oluşturacak şekilde yivli bir şekil alır ve damağa doğru gider, kesin nokta sert damak ve yumuşak bir dudaklar göğsü kapatmayı bitirir ve tamamen dışarıda olmalıdır.

Emmenin başta kısa ve tekrarlayıcı olması, süt çıkarma refleksini harekete geçirmeye yardımcı olur. Ayrıca beslenmenin bebek için olduğu kadar anne için de etkili olması gerekir. Ağrı normal değil, bu durumda bir emzirme uzmanına danışılmalıdır. Ayrıca yeni doğanın açlık sinyallerinin nasıl tespit edileceğini bilmek özellikle ilk haftalarda çok yardımcı olacaktır.

Sütü aktif olarak içmiyorsa herhangi bir şey yapmam gerekir mi?

Buna meme sıkıştırma tekniği deniyor ve bebeğin daha kısa sürede daha fazla süt içmesini sağlamak ve beslenme süresini kısaltarak daha etkili hale getirmek için kullanılıyor. Bildirildiği gibi, uzun süre emzirilebilen ancak gerçekten yeterince yemek yemeyen bebekler var, bu nedenle bu teknik çok yardımcı oluyor.

Ayrıca emerken yorulan, emme güçlüğü çeken, kilosu düşük bebekler için de endikedir. Ayağını gıdıklayarak bebeği rahatsız etmeye gerek yok, bütün bunlar nesilden nesile aktarılan popüler inanışlar. Onu destekleyecek herhangi bir bilimsel kanıt yok.

Bebeğim memede uyuyakalırsa ne yapmalıyım?

Bebeklerin meme başında uykuya dalması son derece normaldir, ancak gözlerinin kapalı olması ve memeye tutunmuş olmaları, uyudukları anlamına gelmez. Bu anlamda, onu kendi haline bırakmanın en iyisi olduğuna işaret eder, çünkü emzirme anne ve bebek için etkiliyse endişelenmenize gerek yoktur.

Uyuyakalırsa, yeterince yediğini nasıl anlarım?

Genel olarak, bebeğin yeterince yiyip yemediğini anlamak için dikkate alınması gereken bir dizi temel veri vardır: Beslenme sonunda memeyi kendi kendine bırakmalı, emzirmeden sonra da memnun ve sakin görünmelidir. Emmek, kilo alımı yeterli olmalı, 24 saatte (en az) 8 ila 12 kez emzirilmeli ve bebeğin genel durumu uygun olmalıdır.

Göğüste veya biberonla uyuyakalmak, kaçınmamız gereken bir şey mi?

Hiç de değil. Ve bebeklerin annenin emme ve temasından faydalanarak huzurlu bir şekilde uykuya dalmalarının tamamen normal.

Bebeklerin anne göğsünden ayrı uykuya dalmaları gerektiği fikri, bazı profesyonellerin davranışsal fikirlerinden gelmektedir, ancak emzirme daha da ileri gider, sadece onu beslemek değildir ve bu kadar, hem anneye hem de bebeğe sağladığı faydalar sonsuzdur.