AMD Instinct nedir?

AMD Instinct, AMD’nin 2016’da tanıttığı bir profesyonel GPU serisidir. AMD’nin profesyonel GPU markasıdır ve FirePro’nun (2016) halefidir. Ana tüketici/oyuncu markası Radeon ile karşılaştırıldığında, Instinct serisi derin öğrenmeyi, yapay sinir ağlarını ve yüksek performanslı bilgi işlem/GPUGPU uygulamalarını destekler.

Doğrudan NVIDIA’nın Ada veya Ampere kartları, Xeon Phi ve yakında çıkacak olan Intel Xe makine öğrenimi serisi ve GPUGPU’lar ile rekabet eder. AMD, Kasım 2020’de MI100’ün piyasaya sürülmesinden önce Radeon markasını adından çıkardı. Instinct ailesinin adı, AMD Radeon Instinct olarak değiştirilmeden önce AMD Instinct olarak yeniden adlandırıldı.

GPGPU nedir?

GPGPU, Genel amaçlı GPU (grafik işlemcilerde genel amaçlı bilgi işlem) anlamına gelir ve bilgisayar oyunları düşünülerek tasarlanmış özel donanımı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu grafik işlemciler genellikle tipik işlemcinizden daha hızlıdır, yani oyun grafiklerini çok daha yüksek hız ve kalitede işlemek için kullanılabilirler.

GPGPU’lar, yüksek performans sunma yetenekleri nedeniyle daha yaygın hale geliyor. Ayrıca daha geleneksel işlemcilerle imkansız olan şeyleri yapmanıza izin verdiği için de popülerdirler. Örneğin, GPGPU’lar, normal kullanıldığında çok fazla işlemci gücü gerektirecek bazı ağır gerçek zamanlı hesaplamaları (ışın izleme gibi) gerçekleştirmek için kullanılabilir.

Bununla birlikte, tüm GPGPU’lar eşit yaratılmamıştır. Üç farklı GPGPU türü vardır: genel amaçlı, paralel işleme ve özel amaçlı hızlandırıcılar (veya SoC’ler). Bir tane satın aldığınızda ne alacağınızı bilmeniz için her birini inceleyelim.

AMD Instinct-2

Kullanım amacı

Genel amaçlı bir GPU, 3B görüntüleri işlemekten sinir ağlarını çalıştırmaya kadar çok çeşitli genel amaçlı, grafik görevleri gerçekleştirmek için tasarlanmış bir GPGPU türüdür. Sahip olduğunuz GPGPU türü, GPU’nuzu koyduğunuz belirli kullanımlara bağlı olacaktır.

Örneğin, tamamen eğlence amaçlı bir oyun PC’niz varsa, genel amaçlı bir GPU yeterli olacaktır. Bununla birlikte, video düzenleme veya makine öğrenimi gibi profesyonel uygulamalar için de ihtiyacınız varsa, daha özel bir GPU türüne ihtiyacınız olacaktır.

Akılda tutulması gereken başka bir şey de, genel amaçlı GPU’ların üreticilerine bağlı olarak çok farklı görünebileceğidir. Bunun nedeni, mimarinizin esnekliğini en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış olmalarıdır. Örneğin, bir Nvidia GPU, makine öğrenimi için bir AMD GPU’dan daha uygun olabilir. Ve yine, hepsi GPU’nuzla ne yapmaya çalıştığınıza bağlıdır.

AMD Instinct-3

Paralel işleme GPU’ları, makine öğrenimi görevleri için özel olarak tasarlanmıştır. Bu, çok fazla ısı üretmeden karmaşık matematiği olabildiğince çabuk işlemek için tasarlandıkları anlamına gelir. Sonuç olarak, aynı zamanda çok sessizdirler. Bu tür GPU, çoğunlukla derin öğrenme küme bilgisayarlarında bulunur. Tüm genel amaçlı GPU’ların makine öğrenimi için kullanılamayacağına dikkat edilmelidir.

Özel amaçlı hızlandırıcı, belirli bir görevi yerine getirmek için tasarlanmış bir tür GPGPU’dur. Bu cihazlar tek bir şirket tarafından tasarlanmıştır ve bu nedenle genel amaçlı GPU’ların esnekliğine sahip değildir. Bunun yerine, bir görevi yerine getirmelerini kolaylaştıran aerodinamik bir mimariye sahipler. Örneğin, bir Nvidia SoC, sinir ağlarını veya AI hızlandırmayı çalıştırmak için daha uygun olabilir.

Artık AMD Instinct serisi ekran kartları ve HPC alanında kullanılan hızlandırıcılar ve GPGPU’lar hakkında daha fazla şey biliyorsunuz.