Hamilelikte kahverengi akıntı neden olur?

Embriyonun implantasyonu sırasında bir damarın yırtılması nedeniyle gebeliğin ilk üç ayında ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda çok önemli olmasa da bazılarında kürtaja neden olabilir.

Gebeliğin ilk üç ayında vajinal akıntıda çeşitli değişiklikler olur ve kahverengi nüanslı bir renk alması sık rastlanan bir durumdur. Ve genellikle hamileliğin başka bir belirtisi olarak ilişkilendirilmesine rağmen, varlığı normal olup olmadığını merak eden hamile kadınlar için endişe kaynağı olabilir.

Leke olmaması normaldir. Akıntı hamilelik boyunca beyaz olmalı, plasentanın hormonlarına göre gebelik ilerledikçe az ya da çok bol olmalıdır.

Gebeliğin ilk üç ayında ortaya çıkabilir

Kahverengi akıntı, kırmızı kan hücrelerinin, yani kan olduğunun bir göstergesidir. Ve hamile kadınların yaklaşık %20’sinde kanama veya kahverengi akıntı şeklinde lekelenme olur. Bu oranın yarısında, %10’unda bu akım artar, kana dönüşür ve kürtajla son bulur. Diğer yarısında ise kalan %10’luk kısım çok da önemli değil.

Neden üretilir?

İmplantasyon sırasında lekelenme nispeten yaygındır. Embriyo rahme ulaştığında iki kısma ayrılır: trofoblast ve embriyoblast. Trofoblast, plasentayı oluşturacak olan ve rahmin iç tabakası olan endometriyumun içine implante edilen trofoblasttır. Arterler ve kan damarları tarafından yüksek oranda sulanan bir ortam (embriyonun doğru gelişimini garanti etmek için) ve implantasyon sırasında bu damarların ve arterlerin bir kısmı kırılarak kan kaybına ve bunun sonucunda da kanamaya neden olabilir.

İmplantasyon sırasında büyük bir damar kırılırsa, kanama daha fazla olur ve yeniden emilebilen veya daha ileri giderek kürtaja neden olan hematom üretilir.

İkinci trimesterde plasentada bir anormallik olmadıkça genellikle kahverengi akıntı olmaz, üçüncü trimesterde ise kasılmalar varsa küçük kanamalar veya az miktarda kahverengi akıntı olabilir.

Bu kahverengi akıntının tespit edilmesi durumunda ne yapılmalı?

Hamile bir kadının yapması gereken ilk şey, durumu değerlendirecek olan jinekoloğu aramak olmalı. Aynı şekilde amaç bu kanamanın daha fazla ilerlemesini engellemek olduğundan büyük olasılıkla evde kalmanız tavsiye edilir.

Doktorun sizi ofisinde görmesi durumunda, meydana gelen küçük morluğu göreceğiniz bir transvajinal ultrason yapılacaktır. Dinlenin, az hareket edin ki morluk daha ileri gitmesin.

Kasılmaları önleyen bir hormon olan progesteron. Hamilelik boyunca uterus büyür ve hematomun büyümesine neden olabilecek küçük kasılmalar üretir ve kahverengi bir akıntı olarak başlayan kanama, kötüleşip düşüklere yol açabilen kanamaya dönüşür.