Bebeğim yeşil kaka yapıyor, endişelenmeli miyim?

Dışkı renginin farkında olmak önemlidir, ancak bu her zaman ciddi bir sağlık sorunu anlamına gelmez. Hangi durumlarda hemen çocuk doktorunuza başvurmanız gerektiğini açıklıyoruz.

Bebeğinin bezini değiştirirken dışkısının yeşil olduğunu görünce şaşıran anne baba az değildir. Genellikle kahverengiyi (veya hardalı) dışkılarının olması gereken renk olarak ilişkilendiririz ve bu nedenle en ufak bir değişiklik fark ettiğimiz anda panik başlar. Ancak yeşil kaka endişe kaynağı olmalı mı? Herhangi bir sağlık sorununa işaret ediyor mu?

Renk, bağırsak geçiş hızının bir göstergesidir

Dışkı, diyetin sindirimden sonra bağırsak tarafından emilmeyen kısmıdır ve vücut bağırsakları yaparken onu ortadan kaldırır.

Bu sindirim sırasında, karaciğer ve safra kesesi, yağların sindirilmesini ve emilmesini sağlayan bir madde olan safra salgılar, ancak aynı zamanda bilirubin (sarı renk) ve biliverdin (yeşil renk) gibi diğer maddeleri de salgılar. Demir metabolizmasından gelen ve bağırsakta besin bolusuyla karışarak bağırsaklara renk veren atık ürünler. Bu nedenle renkler kahverengi, yeşil veya sarıdır.

Dışkının yeşil rengi genellikle hızlandırılmış bir geçiş hızını gösterir. Başka bir deyişle, bağırsak geçiş hızının bir göstergesidir.

Bir bebek neden yeşil dışkı yapabilir?

Bunun nedeni, bağırsaktan geçişi sırasında biliverdin’den sterkobilinojene ve son olarak da dışkıya kahverengi rengini veren sterkobiline giden safranın yetersiz dönüşümüdür.

Bağırsak geçişi hızlı ise, yemek yediğimizde safra kesesi kasıldığında duodenumun ikinci kısmında (ince bağırsağın ilk kısmı) atılan yeşil safra, stercobilin’in ortaya çıkması için zaman tanımaz, yeşil renkli stercobilinogen veya daha çok biliverdin gibi ara ürünler ortaya çıkar.

Sebepler genellikle sıradandır ve en sık görülenlerden bazılarına işaret eder:

  • Diyette fazla lif.
  • Aşırı laktoz veya laktoz ve galaktooligosakkaritler (anne sütünde bulunan bir grup karmaşık şeker). Aslında laktoz açısından zengin ve yağ oranı düşüktür, bu nedenle emzirilen bebeklerin formül süt içenlere göre daha yeşil dışkı yapması yaygındır.

Öte yandan, çok nadir durumlarda, hızlandırılmış bir geçiş hızına ek olarak, bağırsağın az ya da çok ciddi bir etkilenmesinden kaynaklanabileceğini gösterir.

Doktora götürmek için bir sebep olmalı mı?

Bağırsak hareketleri aşağıdaki gölgeleri gösteriyorsa, çocuk mümkün olan en kısa sürede çocuk doktoruna götürülmelidir:

  • Beyaz: çünkü bu karaciğerin yeterince safra salgılamadığının bir işareti olabilir.
  • Kırmızı: Normalde asıl sebep bağırsağın alt kısmındaki kanamadır. Dışkının kan içerdiği (hematokezya) veya kanı doğrudan dışarı attığı zamanlar vardır. Her iki durumda da, basitçe gastroenterit veya anal fissür nedeniyle olabileceği veya iltihaplı bağırsak hastalığı gibi daha ciddi bir şeyin belirtisi olabileceğinden, ebeveynlerin doktoru araması çok önemlidir.
  • Siyah: Siyah renkten bahsederken koyu yeşil ile karıştırılmaması gerektiğini unutmayın (örneğin, ilk kakanız söz konusu olduğunda, mekonyum). Bu sefer nedeni midede veya bağırsağın ilk yarısında kanama olabilir ve kan geçiş sırasında oksitlendiği için bu koyu tonu alır.