Ter sivilceleri nasıl geçer?

Sivilceler neden ter nedeniyle ortaya çıkar ve onlardan nasıl kaçınabiliriz? Miliaria adı verilen hafif bir durumdur ve genellikle kendi kendine geçer.

Yaşadığımız gibi aşırı sıcak günlerde, yüksek sıcaklıklar nedeniyle normalden daha fazla terlediğiniz bu günlerde, cildinizde sivilcelerin çıktığını fark ettiyseniz, yalnız değilsiniz.

Belki de çocuklukla ilgili olan oldukça yaygın bir sorunla karşı karşıyayız. Ve o dönemde (özellikle iki yaşından önce) bir çocuğunuz varsa veya olduysa, onların hassas ciltlerinde bu sorunu nasıl yaşadıklarını görmeniz mümkündür. Ancak sadece küçükleri etkilemez.

Ter sivilcesi neden çıkar?

Miliaria adı verilen bu durum, teri içeride bırakan ve tipik lezyonlara neden olan ter kanallarının tıkanmasından kaynaklanır. Kendini gösterdiği en sık semptomları:

Genellikle, küçük papüllerin (yumruların) (1-3 mm), bazen yarı saydam veya ten renginde ve diğerlerinde, bir miktar iltihaplanma varsa, kırmızı görünmesidir.

Nadir durumlarda, bu lezyonların bir süperenfeksiyonu meydana gelebilir, bu nedenle irin ortaya çıkar ve kırmızımsı çevre ile sarımsı beyaz noktalar görülür.

Bu sorunu sunma riski daha yüksek olan insanlar var mı?

Yenidoğanlarda daha sık görülür, özellikle de hala nasıl çalışacaklarını “bilmeyen” ter kanallarının olgunlaşmamış olması nedeniyle. Ancak, sıcak ve nemli iklimlerde yaşayan insanlarda olduğu gibi başka durumlarda da ortaya çıkabilir, aslında bu cilt durumu isilik olarak da biliniyor ve iş veya yoğun fiziksel performans gösteren herkeste meydana gelebilir.

Yeterli terlemeye izin veren kumaşlar giyerek önleyebilirsiniz. Hepsi ciltlerinde bu sorundan muzdarip olabilir. Bu nedenle bunu önlemenin en iyi yolu iyi nefes alan kumaşlar kullanmak ve spor yapıyorsak bunu iyi havalandırılan ortamlarda yapmaktır. Genel olarak, yetişkinlerde ısı döküntüsünün deri kıvrımları ve giysilerin buna sürttüğü yerler gibi belirli alanlarda meydana geldiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Ter sivilcesi nasıl giderilir?

Mutlaka kendinize sorduğunuz soru, terlediğimiz zaman sivilce çıkması durumunda nasıl davranmanız gerektiğidir.

Genel olarak, kendi kendine düzelen bir kızarıklıktır, ancak soğuk nemlendirici losyonlar uygulamak gibi cildi soğutmak için yöntemler kullanılabilir.

Gözenekleri daha fazla tıkayabilen ve iyi bir cilt hijyeni sağlayabilen çok yağlı kremlere başvurmamak da önemlidir. Genellikle kendi kendine kaybolan bir döküntüdür.