Test yapmadan hamile olup olmadığımı nasıl anlarım?

İlk günlerde yumurta rahme yerleştirilene kadar hamile olup olmadığınızı anlamak zor olsa da, bazı kadınlarda 10 veya 15 gün sonra bazı değişiklikleri fark etmeye başlayabilirsiniz Her ne olursa olsun, vücudunuzu dinlemelisiniz.

Hamile kalmak isteyen kadınlar, bazı durumlarda durumun böyle olup olmadığını hamileliğin ilk anlarından anlayabilirler. Sadece vücudunuzun bazı belirtilerine veya semptomlarına dikkat etmeniz gerekecek ve bunlar olası bir hamilelik ipucunu verebilir. Her ne kadar neredeyse hiçbirini hissetmeyen kadınların da hamile olma ihtimali olsa da, adetinizin geciktiğini fark edene kadar bunu bilmek biraz daha zordur.

İlk iki hafta boyunca dikkat çekebilecek herhangi bir belirti olmaması çok muhtemeldir, bunlardan herhangi biri görünse bile adet öncesi sendromunun bir belirtisiyle karıştırılabilir: yorgunluk, ruh hali dalgalanmaları veya enerji eksikliği.

Hamilelikte ilk birkaç semptom olur mu?

Bunu anlayabilmeniz için böyledir, çünkü yumurta sperm tarafından döllendiğinde, sonraki aylarda gelişmeye başlamak için fallop tüplerinden rahme doğru alçalmaya başlar. O anda vücudunuzda olan tek şey, onu içinizde taşıyacağı yeni hayata hazırlamak için hormonların ve kanın seviyesinin artmasıdır.

Yumurta zaten rahme implante edildiğinde, küçük kahverengimsi veya pembemsi bir kanama olan implantasyon kanaması olarak bilinen kanamanız olabilir. Bu, sahip olabileceğiniz ilk hamilelik belirtilerinden biridir.

Hamile olduğunuza dair işaretler

Yumurta henüz rahme yerleşmediği için ilk günlerde hamile olup olmadığınızı anlamanın zor olduğunu daha önce belirtmiş olsak da, 10 veya 15 gün sonra vücudunuzda bazı değişiklikleri fark etmeye başlayabilirsiniz. En etkili olan test yaptırmadan bile hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsunuz. Bazılarını size bırakıyoruz:

  • Kanda bir artışa sahip olarak, kalbin bunu başarmak için dakikada daha fazla atması gerekir. Bu nedenle, ilk birkaç gün içinde normalden daha yüksek bir kalp atış hızı fark etmeniz normaldir.
  • Vücut ısısında artış yaşayan bazı kadınlar var ve hatta üşütmüş gibi görünenler bile var.
  • Göğüsler, vücudun değişimi ilk fark edeceğiniz bölgelerinden biridir, daha hassastırlar ve areolalar daha koyu olur.
  • Ayrıca normalden daha sık idrara çıktığınızı da fark edebilirsiniz.
  • Mide bulantısı veya kusma da bu günlerden sonra fark edilebilir ve neredeyse tüm vakalarda ilk trimesterin sonuna kadar sürer.
  • Yorgunluk ve uyku hali de ilk günlerde ortaya çıkan gebelerde en sık görülen diğer belirtilerdendir.
  • Yukarıdakilere ek olarak, belirli yiyeceklerden tiksinme duyabilir, daha hassas veya sinirli olabilirsiniz.

Bunların hepsi içinizde durmuyor gibi görünen hormonlardan kaynaklanıyor. Hamile olduğunuzu doğrulayan hamilelik testini yaptıktan sonra, jinekologla randevu ayarlamak ve süreç boyunca sizi izlemek için doktora gidin.