Nest Sendromu nedir?

Evin ve bebek odasının kapsamlı bir şekilde temizlenmesi, odanızda, beşikte, tüm kıyafetlerinizin yıkanmış, katlanmış ve ütülenmiş olmasıyla birlikte hiçbir şeyinizin eksik olmaması… tabi hamileyseniz ve üçüncü trimesterdeyseniz, kendinizi tüm bu hazırlıkların ortasında bulacaksınız. Bunun bir adı olduğunu biliyorsunuz ve adı Nest Sendromu. Size Nest Sendromu hakkındaki tüm gerçekleri söylüyoruz!

Er ya da geç tüm hamile kadınlar, bebek için her şeyi hazır etme arzusunun daha şiddetli hale geldiği daha yoğun bir aşamadan geçer. Ufaklık için her şeyin hazır olması ve hiçbir şeyin eksik olmaması onun ana hedefi haline gelir, bu her şeyden önce genellikle hamileliğin sonlarına doğru olur. Kıyafetleri, beşiği, küveti, mobilyaları hazırlayın… Hiçbir şey eksik olmamalı!

Nest Sendromu nedir?

Hamileliğin bu dönemi Nest Sendromu olarak bilinir. Yuva davranışı veya yuvalama içgüdüsü olarak da bilinir. Hamile bir kadında gebeliğin son haftalarında ortaya çıkan duygu ve ihtiyaçtan oluşur. Bebeğinizin eve gelişi için her şeyin hazır ve kontrollü olması gerekir. Bazı araştırmalar, üçüncü trimesterin tipik yorgunluğuna rağmen, hamileliğin son haftalarında enerji ve hiperaktivitede bir artışı tanımlamaktadır.

Nest Sendromunun hamile kadınlarda ortaya çıkmasının ana nedeni hormonaldir. Bazı kadınlarda diğerlerine göre daha yoğun olarak görülür ve belki de ilk kez hamile kalan kadınlarda daha fazla görülür, ancak genel olarak tüm gebeliklerde yaygındır. Her insanın tarzına bağlı olarak, bazı kadınlarda diğerlerinden daha fazla önleyici olarak ortaya çıkabilir. Ancak hormonal değişiklikler nedeniyle de ortaya çıkar. Bebeklerimizi daha doğmadan koruyoruz. Bu, bebeğiniz gelmeden önce her şeyi kontrol altında tutmayı istemekle ilgilidir. Çünkü önlemek tedavi etmekten daha iyidir ve annenin içgüdüsü doğumdan önce ortaya çıkar… Üstelik bu davranış doğumun ilk aşaması olan ünlü prodromların bir parçası da olabilir, meydana gelen ve yaklaşan gelişi gösteren bir işarettir.

Hamilelikte Nest Sendromunu ne zaman yaşamaya başlarsınız?

Hamile kadının karakterine, kişiliğine ve hamile olma biçimine bağlı olarak Nest Sendromu her zaman ve her trimesterde ortaya çıkabilir ancak ebe bize bu davranışın 28-28. haftayı geçirmiş kadınlarda daha belirgin olduğunu söyler. 30, yani üçüncü çeyrekte. İkinci trimesterde, doğuma henüz çok uzak olduğu ve normalde ilk trimesterin tipik rahatsızlıkları ve korkuları yeni sona erdiği için, görülme sıklığı daha azdır. İkinci üç aylık dönem keyif almaktır, bunalmamak değil!.

Ancak hamileliğin son günlerine kadar bu davranışın ortaya çıkmadığı kadınlar da olabilir. 39. veya 40. haftada evin kapsamlı bir şekilde temizlenmesi çok yaygındır. Bunu bitirip doğuma başlamaktır. Belki de vücudunuzun ihtiyacı olan şeydi, harekete ek olarak (ki bu asla acıtmaz), zihninizin günlerdir düşündüğünüz şeyi yapması veya bitirmesi gerekiyordu ve bunu yapana kadar sakin kalmıyorsunuz. Huzurun başladığı an, doğum hormonu olan oksitosinin serbest bırakılmasıdır.

Nest Sendromunun en yaygın ve en sık görülen semptomları

  • Doğumdan önceki günlerde rutinin bir parçası haline getirme noktasına kadar düzen ve temizlik eğilimi.
  • Bebek odasının hazırlanması anne adaylarının günden güne çok zamanını alır. Giysileri yıkamak, ütülemek, yerleştirmek, mobilya, beşik, dolap seçmek… ve bebeğin gelişi için sonsuz sayıda aksesuar, aksesuar ve dekorasyon sipariş etmek veya satın almak.
  • Son olarak, tüm bu saydıklarımıza ek olarak evi şantiyeye dönüştüren ve böylelikle bebeklerine ‘yeni’ yuvayı gerçekten hazırlayan anneler var.

Nest sendromu hakkında tavsiyeler

Bebeğiniz gelmeden önce tamamen normal bir koruma davranışıdır. O hala içinizde ve siz sadece onun rahim dışı yuvasını yaratıyorsunuz, bu annelik içgüdüsünün bir parçası ve kafanıza koyduğunuz her şeyi yapmak çoğu durumda size iç huzuru ve zevk veriyor. Listedeki şeyleri tamamlayın, ama stres olmadan. Günlerce görevler belirlemeniz, kendinizi organize etmeniz ve en önemlisi dinlenmeniz tavsiye edilir.

Böyle bir durumda çok yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

  1. Önceliklendirme: En önemli olan nedir? Beni daha hızlı ne harekete geçirir? Bu soruları yanıtlayın ve kendinize günlük görevler belirleyin.
  2. Yardım isteyin: Durumun sizi bunaltması normaldir. Bir çok şey var. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Ve tabii ki partnerinizle görevler paylaşılır.
  3. Temizlerken: zehirli ürünlere dikkat edin. Kendinizi koruyun ve kullanmadan önce etiketleri okuyun.
  4. Dinlenme: Yuvayı bebeğiniz için hazırlamak, dinlenmeniz, boş zamanınız veya boş zamanınız kadar önemlidir. Zihninizi boşaltın.