Android’de ekran yenileme hızı nasıl gösterilir?

Bu değeri gerçek zamanlı olarak görmek için Android’de yenileme hızı göstergesini etkinleştirmek için hangi adımları izlemeniz gerektiğini açıklıyoruz. Cep telefonu almaya karar verdiyseniz mutlaka aklınıza takılan özelliklerden biri de yenileme hızıdır. Önceden, bu yalnızca ileri teknoloji telefonlarda sunulurdu. Ancak artık birçok üretici, orta seviyede dahi olsa 60 Hz’den daha yüksek hıza sahip cihazlar pazarlamaktadır. Telefon panelinizin hangi yenileme hızına sahip olduğunu öğrenmek ister misiniz?

Burada size Android yenileme hızı göstergesinin ekranda görünmesi için çok basit bir numara gösteriyoruz. Bu şekilde, telefonu kullanırken panelde görünen görüntülerin hangi hızda güncellendiğini her zaman bilebileceksiniz. Öte yandan, bu göstergeyi etkinleştirme nedenlerinden ve neden onu bilmekle ilgilendiğinizden de bahsediyoruz.

Android’de yenileme hızı nedir?

En temelden başlayalım. Android’deki yenileme hızının ne olduğundan bahsedelim. Yorumladığımız gibi, son zamanlarda biraz önem kazanan bu spesifikasyon. Bu, ekran yenileme hızını ifade eden hertz (Hz) cinsinden ifade edilen bir değerdir.

Cep telefonu panelleri aslında sürekli açılıp kapanıyor. Bu sistem sayesinde insan gözü, elemanların hareketlerini ve sistemin animasyonlarını ekranda izleyebilmektedir. 60 Hz’de yenilenen bir panel saniyede 60 kez açılıp kapanıyor. Hareketsiz bir görüntüyü yansıtırken bu değer çok önemli değildir. Bununla birlikte, sistem animasyonlarından veya açılmış bir oyundan dolayı paneldeki öğeler hareket ediyorsa, panel yenileme hızının önemli bir etkisi vardır.

Standart yenileme hızı 60 Hz’dir ve çoğu terminalin getirdiği değerdir. Bir pano bu kadar sık ​​güncellendiğinde, içeriği gereğinden fazla doğru görüntüler. Ancak, örneğin 90 Hz veya 120 Hz gibi daha yüksek bir yenileme hızına sahip olmak üstün bir akıcılık hissi sağlar. Bu, özellikle cihazı oyun oynamak için kullanacaksanız, özellikle de bunu çok fazla aksiyon içeren başlıklarla yapacaksanız gereklidir.

Android’de yenileme hızını görmenin faydası nedir?

Android cep telefonunuzun yenileme hızını gerçek zamanlı olarak görüntülemek, üç belirli durumda faydalı olacaktır:

 • Uyarlanabilir yenileme hızı. Cihazınız panel içeriğini güncellemek söz konusu olduğunda uyarlanabilir bir sisteme sahip olduğunda, bu değeri bilmeniz, ne zaman 60 Hz’de yenilendiğini ve ne zaman daha yüksek bir değerle yenilendiğini bilmenizi sağlayacaktır.
 • Telefonunuzun yenileme hızını öğrenin. Panel güncelleme oranının ne olduğundan emin değilseniz göstergeyi açmanız bu veriyi ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır.
 • Yenileme hızının tüm uygulamalarda aynı olduğunu doğrulayın. Cihazımızdan tazeleme hızını gerçek zamanlı olarak bildirmesini istediğimizde bazı uygulamalarda 120 Hz’de kalmadığını keşfettik. Örneğin artık kamera uygulamasıyla hızın 60 Hz’e düştüğünü biliyoruz. Diğer uygulamalarda olabilir yenileme hızını düşürmeye zorlayın ve bu onu artırmanın bir yoludur.

Bu değeri zaten biliyorsanız ve telefonunuzun uyarlanabilir panel yenileme hızı yoksa aşağıdaki adımları izlemeniz size pek yardımcı olmayacaktır. Çünkü ekranda hep aynı numarayı göreceksiniz. Şimdi, etrafı kurcalamayı ve Android’in gizli özellikleri hakkında daha fazlasını öğrenmeyi seviyorsanız, okumaya devam edin.

Android’de yenileme hızı göstergesi nasıl etkinleştirilir?

Android, panelin yenileme hızını gerçek zamanlı olarak size bildiren bir göstergeyi etkinleştirme olanağı sunar. Geliştirici seçeneklerinde mevcuttur. Onları daha önce görmediyseniz, muhtemelen onları etkinleştirmelisiniz.

Android’de geliştirici seçeneklerini şu şekilde etkinleştirirsiniz:

 1. Telefon ayarlarında Cihaz Bilgileri bölümüne gidin. Bazen başka isimler altında da gösterilir. Örneğin, MIUI’de Telefon hakkında’dır.
 2. Yapı numarasına art arda dokunun. Yine farklılıklar olabilir. Bir Xiaomi’de MIUI Sürümü alanına art arda dokunmanız gerekir.
 3. Ekranın alt kısmında geliştirici olmanıza birkaç adım kaldığını belirten bir mesaj göreceksiniz.
 4. Onay mesajı görünene kadar dokunmaya devam edin.

Artık geliştirici seçenekleri etkinleştirildiğine göre, telefonunuzun sahip olduğu özelleştirme katmanına bağlı olarak Ek Seçenekler veya Sistem’e gidin ve Geliştirici Seçenekleri’ne dokunun. Bu bölümü bulamazsanız, tercihler listesinin en üstünde göreceğiniz ayarlar arama motorunu kullanın. Ardından şu adımları izleyin:

 1. Geliştirici Seçeneklerine gidin.
 2. Yenileme Hızını Göster parametresini bulun.
 3. Etkinleştirmek için kaydırıcıya dokunun.
 4. Ekranın sol üst köşesinde, size gerçek zamanlı olarak yenileme hızını gösteren bir gösterge görünecektir.

Cihazınızın değişken bir yenileme hızı varsa, menüler arasında hareket ettikçe değer artacak veya azalacaktır. Yenileme hızı ne kadar yüksek olursa, panelin o kadar fazla pil tüketeceğini unutmayın.