Hamilelikte selüliti önlemek için ne yapabilirim?

Selülit, kadınların yaklaşık %98’ini etkiler ve her şeyden önce, genellikle adet öncesi dönem, hamilelik veya menopoz gibi hormonal değişikliklerin olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Bunu önlemek için ne yapabilirsiniz?

Hamilelik, bir kadının hayatında büyülü bir aşamadır, ancak aynı zamanda, özellikle vücut bakımıyla ilgili olarak birçok şüphe ve endişe yaratan sürekli değişimlerden biridir.

Özellikle yaz aylarında en çok sorulan sorulardan biri de hamilelikte cilt bakımı ve selülittir. Meyve, sebze ve sağlıklı yağlar açısından zengin bir diyet ile iyi bir rutin ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak, hamilelik öncesi ve sırasında her zaman jinekoloğun önerileri doğrultusunda egzersiz yapmak, ‘portakal kabuğu’ görünümünü önlemek için çok önemlidir.

Gebeliğin ani hormonal değişimleri, vücudun belirli bölgelerinde selülitin oluşmasını kolaylaştırıyor ve bu nedenle bu aylarda ve hatta doğum sonrası dönemde endişe konusu haline gelmesi mantıklı. Kendinize iyi bakmak ve iyi hissetmek, özellikle bu zamanda, anlaşmazlığa düşmek zorunda değilsiniz.

Selülit neden hamilelik sırasında ortaya çıkar?

Selülit, özellikle kalça, basen, basen ve karın bölgelerinde yer alan ve cilt altında gruplaşan düzensiz yağ birikimlerinin birikmesi sonucu oluşur. Selülit, ne yazık ki az ya da çok tüm kadınları etkiliyor; erkeklerde ise çok daha az sıklıkta görülür.

Görünüşünde hormonal faktörler çok önemli bir rol oynar, bu nedenle hamilelik, adet öncesi dönem veya menopoz gibi zamanlarda veya hatta oral kontraseptif kullanımı gibi zamanlarda gelişimi desteklenebilir. Ancak tabi ki dediğimiz gibi yaşam tarzının belirleyici bir etkisi var, bu nedenle uygun beslenme ve aktif bir hamilelik sürdürmek bu aylarda selülite karşı en büyük silahınız olacak. Buna bakım ve güzellik rutinlerinin yanı sıra uygun selülit önleyici ürünlerin uygulanmasını da eklemeliyiz çünkü bunlar aynı zamanda hem harici hem de dahili olarak selülitte iyileşme sağlamanıza yardımcı olacak önemli bir parça olacaktır.

Selülit önleyici gerçekten işe yarıyor mu?

Genel nüfus arasında en çok tekrarlanan şüphelerden biri, selülit önleyici ürünlerin gerçekten işe yarayıp yaramadığıdır. Selülitleri her yönden azaltmaya yardımcı oldukları için etkilidirler. Ayrıca, hamilelik ve emzirme döneminde (hamilelik sırasında ve sonrasında) kendinize bakmak için özel olarak tasarlandıkları sürece hamilelik sırasında da uygundurlar.

Ancak, bir ürünün hamileliğin bu hassas döneminde kullanılması tavsiye edilip edilmediğini nasıl bilebiliriz? Bir ürünün hamilelik sırasında tavsiye edilip edilmediğini kontrol etmenin en iyi yolu, doktorlardan doğrudan bilgi almaktır. Medikal ve kozmetik ürünlerin spesifik kullanımları ve etiketlerine göre güvenli olduğunun en güvenilir doğrulama kaynağıdır. Uzmanların çoğu ihtiyatlı davranıyor ve parabenler ve anneye ve bebeğe zarar verebilecek herhangi bir madde içermeyen organik ürünler öneriyor.

Doğum sonrası ve emzirme, selülit önleyici bakım nasıl olmalıdır?

Gebelik aşaması bir kadının yaşamında önemli bir aşamaysa, doğum sonrası dönem ve emzirme de daha az önemli değildir ve birçok durumda gebeliğin rolünün gölgesinde kalırlar. Vücudumuzun ‘orijinal haline’ dönmesi için toparlanma ve bu bakımı bebeğimizle paylaşma zamanı.

Emzirmeyi seçerseniz, bunun güllük gülistanlık bir yol olmadığını ve hamilelikte kullandığınız ürünlere, yediğiniz besinlere nasıl dikkat ettiyseniz, emzirmede de aynı olacağını bilmelisiniz. Anne sütü ile bebeğinize besin ve maddeler aktarmış olacaksınız, bu nedenle bunu kontrol altına almalısınız. Emzirme döneminde bu döneme uygun ürünlerin kullanımına dikkat edilmeli, anne ve bebeğe saygılı olunmalı, bebekle temas etmesinden her zaman kaçınılmalıdır. Bu formüllerin etkinliği, kozmetiklerin sunduğu sonuçların ötesinde biyolojik faktörlere de bağlı olabilir.

Selülit, doğum sonrası dönemde ve emzirme döneminde peşinizi bırakmamaya devam edeceğinden, onunla savaşmaya hazırlıklı olmalısınız ve kendinize dikkat etmek için şunları yapmalısınız: Hamilelik döneminde ve özellikle doğum sonrası ve emzirme döneminde, biriken selülit miktarı, hormonların etkisiyle vücutta tutulan yağ ve sıvı miktarı artar. Selülitiniz varsa veya önlemek istiyorsanız, günlük kullanımda bir selülit önleyici en iyi müttefikiniz olabilir. Tabii ki, sağlıklı bir diyet, masajlar, hidrasyon ve orta derecede fiziksel egzersiz, doğumdan sonra yağ nodüllerine karşı savaşmanın anahtarıdır.