Şişmiş bacaklara ne iyi gelir?

Bacakların şişmesi her zaman sıcaktan kaynaklanmayan çok can sıkıcı bir sorun olsa da ana etkenlerden biridir. Bacakların şişmesine neden olabilecek başka nedenler de vardır ve bazı durumlarda doktora danışılması gereken tıbbi durumlar ile bir araya gelebilirler. Bu makale, bacakların şişmesine, ağırlaşmasına ve hatta incinmesine neden olan en yaygın nedenleri gözden geçirmemize yardımcı oluyor ve dolaşımı iyileştirmek için bize bazı çözümler sunuyor. En yaygın neden ile başlıyoruz: yüksek sıcaklıklar ve vücudumuzu nasıl etkiledikleri.

Sıcaklık

Isı, bacakların şişmesine neden olan ana faktördür. Sıcaklık yükseldiğinde, daha fazla sıvı tutarız ve bu, bacaklar, ayak bilekleri ve ayaklar dahil olmak üzere vücudunuzun çeşitli bölgelerini etkileyebilir. Bunun nedeni, kan damarlarının genişlemesi, elastikiyetini kaybetmesi ve sıvıların dolaşımını zorlaştırmasıdır. Bunu önlemek için lenfatik sistem dokularda birikmemesi için müdahale eder. Ancak her zaman başarılı olmaz, böylece tıbbi olarak periferik ödem olarak adlandırılan bir şişlik meydana gelir.

Sedanter yaşam tarzı

Ekstremitelerde şişmeye neden olan başka bir nedendir. Aynı pozisyonda ve hareket etmeden saatlerce oturmak, sıvıların düzgün dolaşımını engeller ve periferik ödem oluşmasına neden olur. Hareketlilik sorunları olan birçok insanın bundan muzdarip olmasının nedeni budur. Ayrıca ayakta çok zaman geçirenler veya obeziteden muzdarip olanlar için de geçerlidir.

Hormonal değişiklikler

Bacakların şişmesinde hormonların rolü büyüktür. Örneğin adet görme, hamilelik veya menopoz gibi aşamalarda damarlar genişlediğinden ve dolaşımı etkilediğinden daha fazla sıvı tutulması olur.

Aşırı tuz

Yiyeceklerdeki fazla tuz ve yiyeceklerdeki sodyum da kan dolaşımını etkiler. Çok tuzlu yemek yediğimizde bu durum tansiyonun yükselmesine, damar ve atardamarların daralmasına ve kanın akmamasına neden olur.

Hastalıklar

Kalp hastalığı, şeker hastalığı, böbrek veya karaciğer hastalığı gibi bazı patolojilerin yanı sıra lenfatik sistemle ilgili bazı problemler de bacak şişmesine neden olabilir. Bu nedenle ayaklarda veya bacaklarda şişlik gördüğümüzde ve bu sürekli bir şeyse doktora görünmek gerekir. Aynı şekilde bazı ilaçlar da bacak şişmesine neden olabilir. İlaç kullanıyorsanız prospektüsü okuyun veya doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Su için

Kan dolaşımını iyileştirmek için uygun hidrasyon şarttır. Yeterince içmediğimizde kan basıncında düşüş olur ve bu da zamanla dolaşım sorunlarına neden olur. Susamasanız bile su içmeyi unutmayın.

En sıcak saatlerden kaçının

Hava ısındıkça dolaşım kötüleşir. Bu nedenle, yüksek sıcaklıkların dolaşımınıza zarar vermesini önlemek için, güneş parlarken dışarı çıkmaktan kaçının. Ya da en azından, kendinizi sıcağa maruz bırakarak çok uzun süre kalmamaya çalışın.

Diyetinize dikkat edin

Sıvı tutulmasını önlemek, kalbinize iyi bakmak, hastalıkları önlemek ve kan dolaşımını iyileştirmek için en önemli önlemlerden bir diğeridir. Ayrıca alkollü içeceklerden veya çok fazla kahve içmekten kaçının.

Egzersiz yapın

Dünya Sağlık Örgütü, engelli veya kronik hastalığı olanlar için bile haftada 150 ila 300 dakika orta ila şiddetli fiziksel aktivite yapılmasını önermektedir. Hareketsiz bir yaşam tarzı, obeziteyi teşvik ederken alt ekstremitelerde sıvı birikimini destekler.

Eklemleri hareket ettirin

Uzun süre aynı pozisyonda kalıyorsanız (örneğin ayakta çalışmak), bacak eklemlerini ve kaslarını düzenli olarak hareket ettirmelisiniz. Dolaşımın tekrar düzgün çalışması için her otuz dakikada bir veya saatte bir biraz yürümek yeterli olabilir.

Ilık ve soğuk duş alın

Bu, dolaşımın etkinleştirilmesine ve iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olacaktır. İdeal olarak, ılık suyla başlayıp soğuk suyla devam etmelisiniz. Kan akışına yardımcı olmak için kendinize aşağıdan yukarıya doğru hafif bir masaj yapmaktan yararlanabilirsiniz.

Bacaklarınızı dinlendirin

Kanın kalbe geri dönmesini kolaylaştırmak için onları dinlendirmek ve yaklaşık 15 veya 20 dakika hafifçe yüksekte tutmakta fayda var. Oturarak çalışan kişiler, hafifçe yükseltilmelerine izin veren bir ayaklık kullanmaktan fayda görebilir.

Kompresyon çorapları giyin

Bu tür çoraplar bacaklara ve kan damarlarına geri dönüş kan akışını kolaylaştıran kuvvet uygular. Bu nedenle, bu tür giysilerin günlük kullanımı ile çok daha dinlenmiş bacakların ve daha az şişmenin keyfini çıkarabileceksiniz.