Dinamik DNS nedir?

Her gün internette gezinmek ve ağlar tarafından sağlanan bilgileri veya hizmetleri tüketmek için saatler harcıyoruz, ancak alan adlarının nasıl çalıştığını hiç merak ettiniz mi? Bu makalede, Dinamik DNS sayesinde aslında IP adresinden ibaret olan uzak bir adrese anlaşılır bir isim (alan adı) üzerinden nasıl erişebileceğimizi biraz daha iyi anlayacaksınız.

Ağda her şey protokollere ve IP adreslerine dayalıdır. Tarayıcıyı açtığımız anda sistem, kaynağını bilmediğimiz uzak bir sunucuya bizimle veri paylaşmak için bağlantı kurulmasını talep ediyor. Bu, TCP/IP protokolü aracılığıyla yapılır. Bu protokol veya daha doğrusu model, donanım düzeyinde ortama erişimden, bilgilerin masaüstü aracılığıyla bize ulaşma biçimine kadar ağın farklı katmanlarında çalışır.

IP, ağdaki bir ana bilgisayarı benzersiz şekilde tanımlayan, her biri noktalarla ayrılmış 4 bayt veya 32 bitten oluşan bir sayıdır. Bilgisayarımızın, cep telefonumuzun veya yönlendiricimizin IP adresleri vardır, ancak bu makale için bizi gerçekten ilgilendiren genel IP, yani yönlendiricimizin sahip olduğu IP (İnternette var olmamızı sağlayan IP). Bu IP adresi iki tip olabilir:

 • Statik IP: Bir makinenin, her başladığında aynı olacak şekilde bağlantıyla ilişkilendirilmiş bir IP’si olduğunu düşünün. Bu, sunucuların durumudur, çünkü yönetim açısından her zaman aynı adrese ve sürekli olarak ona işaret eden bir DNS’ye sahip olmak çok daha uygundur.
 • Dinamik IP: Dinamik IP, anlaşmalı olduğumuz ISP sağlayıcısı (Türk Telekom, Türknet, vb.) tarafından sağlandığından ve yönlendiriciyi her başlattığımızda değişebileceğinden, ev yönlendiricilerimizin normalde sahip olduğu IP’dir.

DDNS veya Dinamik DNS nedir?

Her makinenin bir IP’ye sahip olduğunu biliyoruz ve artık internet hizmetlerinin ve ana bilgisayarların etki alanı adı verilen ilişkili bir ada sahip olduğunu öğrenmenin zamanı geldi. Daha sonra DNS (Domain Name System), o etki alanını bağlantı kurmak istediğimiz gerçek IP adresine çevirmekle görevli mekanizma olacaktır. Bu işlemi gerçekleştirmek için, ekipmanımızın varsayılan olarak yönlendiricimizde bir DNS veritabanına bağlanacak şekilde yapılandırılacak bir DNS’ye sahip olması gerekir.

Geleneksel DNS, ilişkili IP’si değişen ve sunucudaki değişikliklerin yayılma süresi boyunca ana bilgisayarın erişilemez olmasına neden olan alan adlarını çözmede sorun yaşayacaktır. Bu sorunun çözümü tam adıyla DDNS, DynDNS, Dynamic DNS veya Dynamic Domain Name System’dir. Bu sistem, etki alanını her zaman güncellenmesi ve erişilebilir olması için dinamik bir IP ile ilişkilendirir. Dinamik DNS hizmetine bağlı olan cihaz kendisine IP’sini bildirecek ve bu şekilde alan adı çözümlemesi her zaman aktif olacaktır.

Dinamik DNS ne işe yarar?

Dünya çapında kendi veritabanlarına sahip büyük İnternet ve servis sağlayıcıların ötesinde, Dinamik DNS bireysel kullanıcılar, küçük işletmeler ve hatta ağ yöneticileri için çok yararlı olabilir. Aslında, bir DynDNS aşağıdakilerden herhangi biri için kullanılabilir:

 • IP’yi bilmeye gerek kalmadan PC’nize her yerden uzaktan erişim
 • Yöneticiler için yerel veya uzak sunuculara erişim
 • Evimizde bir multimedya sunucusu, posta sunucusu, FPS veya Samba yapılandırma
 • Bir cep telefonundan belirli bir gözetleme kamera sistemine bağlanma

Ve merak edebilirsiniz, statik bir genel IP’ye sahip olmak ve bizi bu adımdan kurtarmak daha kolay değil mi? Pekala, İnternet sağlayıcınızı arayın, size bu hizmeti vermek için (destekliyorlarsa) sizden kesinlikle bir ek ücret alacaklardır ve öyle olsa bile, her zaman bir DNS’ye ihtiyacınız olacak.

Yönlendiricide veya modemde Dinamik DNS yapılandırma

Artık Dinamik DNS’in ne olduğunu öğrendiğimize göre, yönlendiricimizde Dinamik DNS ayarlarını nasıl yapacağımızı öğrenmeye başlayabiliriz.

 1. İlk olarak yönlendiriciye erişin. Bunun için dahili IP adresini bilmeniz gerekiyor. Ardından kullanıcı adı ve şifre ile yönlendiricinin yönetim paneline girin.
 2. Daha sonra WAN bölümüne gidin ve orada DDNS bölümünü bulacaksınız. Bu seçeneğin konumu, tüm yönlendiricilerde neredeyse aynıdır.
 3. DDNS istemcisini etkinleştirmek için sunulan seçeneği kullanın. Burada bir dizi harici DDNS hizmeti seçebilirsiniz. Daha genel olması için bir klasik olan No-IP’yi seçerek işleme devam ediyoruz.
 4. Şimdi No-IP web sitesine gidin ve platformda kullanıcı olarak kayıt olun, ardından Dinamik DNS’imizi oluşturabileceğimiz bir kullanıcı panelinde olacaksınız. Burada “Kullanılan ana bilgisayar adları” üzerine tıklayın.
 5. Yeni bölümde No-IP’nin kullanıma sunduğu uzantılardan birini seçerek oluşturmak istediğiniz domaini yazın (tabii ki .com veya .com.tr olmayacaklar).
 6. Hizmete bir kullanıcı adı ve şifre ile kayıt olarak yönlendiricinize dönün ve kimlik doğrulama gerçekleşir gerçekleşmez Dinamik DNS etkinleştirilecek ve yönlendiricide çalışacaktır.