Pendik’te zemini en sağlam mahalleler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan deprem analiz raporuna göre Pendik ilçesinde mahallelerin zemin durumu belli oldu. Pendik’te en sağlam zeminin hangi mahallelerde olduğu ortaya çıktı. Pendik’in depreme en dayanıklı zemini hangi mahallede diye merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, Pendik’in mahalleleri için zemin incelemesi gerçekleştirildi. Pendik’in en sağlam zemine sahip mahallelerinin hangisi olduğunu gösteren rapor ile aynı zamanda Pendik’in en kötü zemine sahip mahalleleri de ortaya çıktı.

Pendik’te en sağlam zemine sahip mahalleler

Pendik zemin sağlamlığı, Vs30 değeri ile ölçülmüştür. Jeolojik mühendislikte kullanılan bir teknik olarak Vs30 değerinin yüksek olması, zeminin yenilme riskinin o derece az olmasına işaret eder.

Aşağıda yer alan haritalarda renk ne kadar kırmızı, turuncu veya sarıysa tehlike o kadar yüksektir, renk ne kadar mavi veya mor ise tehlike azdır. Zeminin yenilme riski, sıvılaşma ve heyelan gibi olaylarla ilgili bir tabirdir.

Pendik’te zemini en sağlam yer, D-100’ünm etrafındaki ve üst tarafındaki mahaller olarak dikkat çekiyor. Zemini kötü olarak Sanayi Mahallesi ve Ramazanoğlu dikkat çekiyor.

  1. Zemini kısmen sağlam mahalleler (Vs 30 değeri 600-1000 arasında değişken): Sapanbağları, Emirli, Esenler, Fevzi Çakmak, Güzelyalı, Esenyalı, Orhangazi, Ahmet Yesevi, Bahçelievler, Dumlupınar, Çınardere, Yayalar, Kurtköy, Yenişehir’in güneyi, Çamçeşme.
  2. Zemini daha az sağlam olan mahalleler (Vs 30 değeri çoğunlukla 400-800 arasında): Batı, Kurtdoğmuş, Fatih, Güllübağlar, Orta, Velibaba, Sülüntepe.
  3. Zemini sağlam olmayan mahalleler (Vs 30 değeri çoğunlukla 500’ün altında): Yeşilbağlar, Yeni, Doğu, Kaynarca, Seyhli, Ramazanoğlu, Sanayi, Aydos bölgesi, Çamlık, Yenişehir’in kuzeyi, Harmandere, Kurna, Ballıca, Kavakpınar, Ertuğrul Gazi.
Pendik zemin haritası

Zemini sağlam olmayan mahallelerde herhangi bir doğal afet sırasında zeminde çeşitli hareketler meydana gelme olasılığı daha yüksektir. Sahilde zemini sağlam olmayan veya dere yataklarına yakın yerlerde zemini sağlam olmayan mahallelerde zeminde sıvılaşma, deniz üzerinde tsunami ve deniz altı heyelan meydana gelebilir. Aydos’a yakın bölgedeki kayma, heyelan, oturma, zemin altı sıvılaşma gibi olaylar meydana gelebilir.