Pendik’te depremden en çok etkilenecek bölgeler

Doğu Anadolu Fay Hattı ülkenin doğu ve güney doğusunda dehşet saçarken, Kuzey Anadolu Fay Hattı geçen Marmara Bölgesi diken üstünde. Bilim adamlarının açıklamalarına göre, Marmara Bölgesi’nde 7.5 büyüklüğü civarında bir deprem bekleniyor. Depremin ne zaman olacağı belirsiz, ancak fay hatlarının çok gergin olduğu ve büyük bir enerji yüküyle yüklü olduğu söyleniyor. Peki böyle bir deprem olursa, İstanbul’un Pendik ilçesinde depremden en çok hangi bölgeler etkilenebilir? Bu sorunun cevabını araştırdığımız bu makaleye hoş geldiniz…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan Pendik deprem raporunda, deprem olması durumunda Pendik’te hangi bölgelerin en kötü şekilde etkileneceği yer aldı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, Marmara’da gerçekleşmesi beklenen olası depremden Pendik’te en çok etkilenecek mahalleler belli oldu. Pendik’te depremden en çok etkilenecek yerleri ve Pendik’in mahalleleri ile ilgili detaylı deprem analizlerini görmek için okumaya devam edin.

Pendik’te depremden etkilenecek yerler

Bu raporda Pendik’in depremden en fazla etkilenecek bölgelerinin belirlenmesinde göz önüne alınan bazı faktörler vardır. Bunlar; jeolojik veriler dikkate alınarak yapılan ölçümler sonucu oluşturulan simülasyon ile ortaya çıkan deprem şiddeti ışığında deminin davranışlarından oluşan öğelerdir. Ele alınan değerler arasında; En Büyük Yer İvmesi (PGA), En Büyük Yer Hızı (PGV) Parametreleri ve 0.2 ve 1.0 sn’deki Spektral İvme Haritaları bulunur. Bu değerler gösterge haritalarında ne kadar koyu olursa, tehlike o kadar yüksektir. Pendik, fay hattına yakın bir ilçe olduğu için risk çok büyüktür. Hadi şimdi o raporlara tek tek göz atalım…

1. Pendik Zemin Bağımlı Medyan Yer İvmesi (PGA) Dağılımı

Bu haritada Pendik İlçesi Zemin Bağımlı Medyan En Büyük Yer İvmesi (PGA) Dağılımı gösterilmektedir. PGA değeri depremin potansiyeli hakkında önemli miktarda bilgi veren bir değerdir. Tehlike sırasına göre bahsedersek, Kurtköy’ün alt kesimi (havalimanından itibaren aşağı kısım) tehlikeli görünüyor. D-100’ün altı ve havalimanına kadar D-100’ün üstü, Sanayi Mahallesi de dahil olmak üzere tehlikeli görünüyor. Bu bölgelerin dışındaki bölgeler, Kurna Köy’e kadar orta derecede tehlikeli gösteriliyor.

pendik-deprem-pga

2. Pendik Zemin Bağımlı Medyan Yer Hızı (PGV) Dağılımı

Deprem İçin Elde Edilen Pendik İlçesi Zemin Bağımlı Medyan En Büyük Yer Hızı (PGV) Dağılımı aşağıda yer almaktadır. PGV değeri, depremin yıkıcılığı açısından önemli bir değerdir. PGV dağılımına göre, D-100 altından Sanayi Mahallesi’ne kadar tehlikeli görünüyor.

pendik-deprem-pgv

3. Pendik Zemin Bağımlı T=0,2s Spektral İvme Dağılımı

Deprem İçin Elde Edilen Pendik İlçesi Zemin Bağımlı T=0,2 saniye İçin Spektral İvme Dağılımı aşağıda yer almaktadır. Spektral ivme dağılımı da göstermektedir ki D-100 altı kısımlar ile Sanayi tarafı tehlikeli görünüyor.

pendik-deprem-t02

4. Pendik Zemin Bağımlı T=1,0s Spektral İvme Dağılımı

Deprem İçin Elde Edilen Pendik İlçesi Zemin Bağımlı T=1,0 saniye İçin Spektral İvme Dağılımı aşağıda yer almaktadır. Zamanın 0.2’den 1.0 saniyeye ulaştığı bu ivme dağılımı haritası da benzer bir sonucu ortaya koyuyor.

pendik-deprem-t1

Sonuç

Pendik’te depremden en çok etkilenecek bölgeler, özellikle sahilden havalimanına kadar olan bölge ve havalimanının doğu tarafındaki Sanayi Mahallesi civarı. Tüm haritalarda da bu bölgeler simülasyondan daha çok etkilenmiştir.

Yukarıdaki haritalara bakıldığı zaman en tehlikeli mahallelerin Batı, Sapanbağları, Yeşilbağlar, Yeni, Doğu, Kaynarca, Bahçelievler, Çınardere, Orta, Dumlupınar, Fevzi Çakmak, Güllübağlar, Çamçeşme, Kavakpınar, Orhangazi, Fatih, Ahmet Yesevi, Güzelyalı, Orhanlı, Esenyalı, Kavakpınar, Sanayi ve Esenyalı gibi mahalleler olduğu görülüyor.