Anakart m2 SSD görmüyor sorunu için çözümler

Anakartınız M.2 SSD’yi tanımıyorsa, farklı sebeplerden ya da tanıtmanın düzgün yapılmamasına neden olan sebeplerden olabilir. Eğer öyleyse, bir çözüm olduğu için endişelenmeyin. Burada ana nedenleri ve ayrıca sorununuzu çözebilmeniz için adım adım açıklanan çözümleri açıklıyoruz.

Yeni bir M.2 SSD satın aldıysanız ve anakart bunu algılamıyorsa bunun birkaç farklı nedeni olabilir. Halihazırda kullanılan bir M.2 SSD olması durumunda, başka bir bilgisayara veya harici bir adaptöre takma imkanınız varsa, hasarlı olup olmadığını kontrol etmeye çalışın.

M.2 SSD depolama biriminin yeni olması gereken en yaygın durumlara odaklanarak, olası nedenleri ve her durumda uygulayabileceğiniz mevcut çözümleri göreceğiz.

Anakart – M.2 SSD: uyumlu mu?

Lütfen tüm sürücülerin tüm anakartlarla uyumlu olmadığını veya tüm anakartların tüm M.2 SSD’lerle uyumlu olmadığını unutmayın. Bu nedenle, oluşabilecek olası nedenlerden biri, kullanılan bağlantı arabirimi veya SSD biriminin formatı nedeniyle uyumlu olmamalarıdır.

Bu nedenle yapabileceğiniz en iyi şey, anakartınızın kullanım kılavuzunu (üreticinin resmi web sitesinden veya bilgisayarınızın markasından indirebilirsiniz) okumak ve M.2 SSD’nin teknik özellikleri karşılayıp karşılamadığına bakmaktır. Uyumlu değilse, nedenini zaten biliyorsunuz, bu nedenle ünitenizi iade etmeniz ve uyumlu bir tanesiyle değiştirmeniz veya durumunuza uygun olarak anakartı değiştirmeniz gerekir.

Uyumsuzluğun bazı özel nedenleri şu şekilde verilebilir:

 • Form veya boyut faktörü. Bu durumda, nadir de olsa M.2 SSD, alan yetersizliği nedeniyle sürücüyü barındıramadı. Örneğin, bir anakartın 2242 form faktörlü sürücü için hazır olduğunu ve 2280 form faktörlü sürücünüz olduğunu düşünün, bu durumda, desteklediği 42 mm yerine 80 mm uzunluğunda olduğundan, cihazı yuvasına oturtmak için sıkıştırmaya çalışırken sorun yaşayabilirsiniz.
 • M.2 yalnızca bir biçim olduğundan M.2 arabirimi desteklenmez, ancak PCIe’li SATA veya NVMe PCIe sürücüleri olabilir. Bu nedenle, onunla uyumlu olup olmadığını kontrol edin.
 • PCIe sürümünün bir sorun olmadığını unutmayın. Yani, bir PCIe 4.0 sürücüsü, PCIe 5.0 ile aynı şeritlere sahip bir yuvada ancak 4.0 sürümünün hızında çalışır.
 • BIOS/UEFI üretici yazılımı sürümü, M.2 SSD’nin tanınmamasına neden oluyor. Bu durumda, sorunu çözmek için ürün yazılımı sürümünüzü güncellemeniz gerekebilir, ancak bu risklidir ve riski size ait olmak üzere yapmanız gerekir. Ayrıca, her zaman sahip olduğunuzdan daha güncel bir aygıt yazılımı sürümü yoktur. Anakartınızın üreticisinin veya ekipmanınızın markasının destek ve indirme sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Kötü kurulum

Öte yandan emin olmanız gereken bir diğer husus da M.2 SSD’yi iyi takmış olmanızdır. Bu birimlerin kurulumu basit olsa da, ilgili yuvadaki M.2’ye tıklayın ve sabitleyin, ilk kez bir birim kuruyorsanız yanlış bir şey yapmış olabilirsiniz. Bazı olası sorunlar şunlardır:

 • M.2 SSD’yi doğru yuvaya takmadınız.
 • M.2 SSD’yi doğru takmadınız ve yuvaya temas etmiyor.
 • Oluk kirli ve bu da iyi temas etmesini engelliyor.
 • Sürücüyü ana kartınıza düzgün bir şekilde takmamış olabilirsiniz, bu nedenle hareket ediyor olabilir.

Her şey yolundaysa, kontrol etmeye devam etmek için bir sonraki bölüme geçmelisiniz.

Sorunlu M.2 SSD yuvası

Bazı bilgisayar anakartlarında, yuva, temas noktasının kopuk olması veya lehimlemenin bir kısmının kötü durumda olması nedeniyle hasar görebilir. Bu durumlarda, M.2 SSD’yi taktığınızda, sürücü iyi temas kurmayacak ve algılanmayacaktır. Bu nedenle çalışmayacak.

Bunun kötü bir çözümü var çünkü bu sorunu çözmek için teknik servise gidip slotu değiştirmek veya lehimlemek ya da anakartı da değiştirmek gerekiyor. Bu nedenle, hiçbir durumda ucuz olmayacak.

Ek bir ipucu olarak, bazen birbirine benzeyen ve M.2 SSD’ler için tasarlanmamış yuvalar olabileceğinden ve hatta anakartın RAID denetleyicisinin bile orada olmasına ihtiyaç duyacağından, anakart kılavuzunuzu da okumaktan zarar gelmez. belirli bir sırada ve olması gerekenden farklı numaralı bir yuvaya takıyorsanız, bu, anakartın M.2 SSD’yi tanımamasının sorunlarından biri olabilir.

PCIe denetleyicisi veya yonga seti sorunları

Öte yandan, olası başka bir sorun, anakartınızdaki bir yonga setinde veya bir PCIe denetleyici yongasında sorun olması olabilir. Örneğin, voltaj sorunları olabilir veya bu çiplerin bir tür sorunu olabilir. Bu durumda, bu sürücüler için voltaj seçeneğiniz olup olmadığını görmek için BIOS/UEFI’yi kontrol edebilir ve sorunu çözmek için voltajı biraz artırabilirsiniz.

Hiçbir şey işe yaramazsa, bir sonraki adıma geçin…

SSD, BIOS’ta görünüyor ancak işletim sistemi tarafından tanınmıyor

Olabilecek başka bir durum da, anakartınızın BIOS/UEFI’sine erişmeniz ve M.2 SSD’nin anakart tarafından tanındığını görmenizdir. Bunun yerine, işletim sistemini başlatmak için sabit yazılımdan çıktığınızda, sürücü işletim sisteminin kendisi tarafından tanınmaz. Bu durumda, sorun fiziksel olmayacaktır. Bir dosya sistemine veya ona atanmış bölümlere sahip olmamak kadar basit olabilir.

Örneğin, Windows’ta yeni M.2 SSD’nizi veri için ayıracaksanız biçimlendirmek için bazı çok basit adımları izlemeniz gerekir. Bu durumda, adımlar şunlardır:

 1. Windows Disk Yöneticisine erişin.
 2. Pencere açıldığında, tüm bağlı sürücülerin listesini görmelisiniz ve kurduğunuz yeni M.2 SSD sürücüsü görünmelidir.
 3. Ardından, bu sürücünün “Ayrılmamış” olarak etiketlenmesi gereken alanına sağ tıklayın.
 4. Ardından, görüntülenen menüde “Yeni basit birim…” öğesini seçin, ancak bu birimi ne için kullanacağınıza bağlı olarak diğer seçenekleri de seçebilirsiniz.
 5. Atanan harf, boşluk, partition ve format işlemlerinin bitmesini beklemek aşağıdaki olacaktır. Sihirbaz sayesinde her şey çok basit.
 6. Bittiğinde, Son’a tıklayın ve her şey hazır olacaktır. Oluşturulan sürücü harfine giderseniz, artık sürücünüze erişebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Son olarak, yukarıdakilerin hiçbiri işinize yaramadıysa ve ana kartınız hala M.2 SSD sürücüsünü tanımıyorsa, sürücünüzün arızalı veya hasarlı olabileceğini tekrar gözden geçirmelisiniz. Yeniyse, fabrika hatası olabilir, ancak paketlenmeden önce kontrol edildikleri için bu genellikle olası değildir.