ChatGPT nedir, ne işe yarar?

Sohbet robotları, insanlarla doğal konuşmalarda ustalaşmaya eğitilir. Yapay zeka sayesinde bu sistemler, bağlamın bir kısmını dikkate alan tutarlı yanıtlar göndermeyi başarıyor. Öncelikle ChatGPT’nin tam olarak ne olduğunu ve bu sistemin arkasında kimin olduğunu açıklayacağız. Ayrıca, bazı sınırlamalarından ve bunların nasıl kullanılacağından adım adım bahsedeceğiz.

ChatGPT nedir ve ne işe yarar?

ChatGPT, Open AI tarafından oluşturulan doğal bir dil modelidir. DALL-E gibi Yapay Zekaya dayalı diğer araçlardan sorumlu olan bu şirket, soruları yanıtlamak ve kullanıcının bilgi bulmasına yardımcı olmak için bu konuşma sistemini geliştirdi.

Muhtemelen, ChatGPT ile ilk etkileşim kurduklarında kullanıcıların dikkatini en çok çeken şey, her zaman geleneksel bir şekilde ifade edilen istekleri anlama yeteneğidir. Sonuç olarak, makine ile insan arasında, iki kişinin yapacağına çok benzer bir “sohbet” gerçekleşir.

ChatGPT’nin kapasitesinden çeşitli amaçlarla yararlanmak mümkündür. En yaygın olanı bilgi almak, soru göndermek ve cevap beklemektir. Bununla birlikte, bazılarının konuya şimdiden bir yön vermesi ve bu chatbot’un ve çeşitli alanların potansiyelini kullanması ilginçtir.

ChatGPT nasıl kullanılır?

Amaç, ChatGPT’nin diğer uygulamalara entegre edilmesidir. Sonuç olarak Open AI, chatbot ile doğrudan etkileşime geçilebilecek bir web sitesini etkinleştirdi. Bu nedenle, bu teknolojiyi denemek istiyorsanız atmanız gereken ilk adım, tarayıcınızı açıp https://chat.openai.com URL’sini girmektir.

chatgpt-1

İki düğmeli basit bir sayfa bulacaksınız. Kaydolmak ve zaten bir hesabınız varsa oturumu başlatmak için kullanılır, Giriş yapın. E-posta, bir Google veya Microsoft hesabı ile kaydolmak mümkündür. Ek olarak, hesabınızı geçerli bir telefon numarasıyla doğrulamak zorunda kalacaksınız. Yeni profilinizi etkinleştirdikten sonra, ChatGPT’nin minimalist arayüzüne erişebileceksiniz.

chatgpt-2

Bu web sitesinin herhangi bir cihazla, hatta bir cep telefonuyla bile mükemmel uyumlu olduğunu hatırlamakta fayda var. Aslında, kullanıcı için çok basit bir platformdur. Alt alanda bir metin alanı var. Chatbot’a soru sormaya başlayacağınız yer burasıdır.

Yanıtlar, herhangi bir elektronik görüşme gibi görünecektir. Aslında WhatsApp ya da Telegram gibi bilinen uygulamaların kullandığı sistemden çok da farklı değil. Tek fark karşı tarafta kimsenin olmaması. Sadece istekleri işleyen doğal bir dil motoru.

ChatGPT’nin sınırlamaları nelerdir?

ChatGPT’den en iyi şekilde yararlanmanın birçok yolunu düşünebileceğinize inanıyoruz. Ama sınırlamaları olduğunu ve çok dikkat çekici olduklarını bilmelisiniz.

Yanlış cevaplar

ChatGPT’nin ortaya çıkardığı bilgilere çok dikkat etmelisiniz. Bazen kulağa makul gelen cevaplar verse de, bunlar yanlış veya mantıksız olabilir. Bazen sistemin kendisi, bilgilerinizin yalnızca İnternet bağlantınızın olmamasıyla sınırlı olmadığı, aynı zamanda belirli bir süreyi kapsadığı konusunda uyarıda bulunur. Kesin olmak gerekirse, ChatGPT’nin 2021 yılı ötesini kapsayan bilgi kaynakları yoktur. Bu nedenle, hatasız bir araç olmadığı için dikkatli olunması gerekir.

Her şeyi tam olarak anlamıyor

ChatGPT, bir soruyu tam olarak anlamadığı için yanıtlayamayacağını size bildirebilir. Ancak, biraz yeniden formüle edildiğinde, ne ifade etmek istediğinizi doğru bir şekilde anlayabilir. Bu nedenle, insanların konuşma diliyle çok iyi başa çıksa da, her zaman en iyi sonuçları elde etmek için kaçınmanın daha iyi olduğu bazı ifadeler vardır.

İçerikten yoksun veya tekrar eden ifadeler

Model cevaplarda çok detaylı. Bununla birlikte, bu erdemin bedeli, OpenAI tarafından tekrar tekrar eğitilmiş bir dil modeli olduğunu yeniden teyit etmek gibi belirli ifadeleri kötüye kullanmaktır.

Taraflı veya zararlı tepkiler

ChatGPT, zararlı veya önyargılı yanıtlar vermekten kaçınacak şekilde tasarlanmıştır. Open AI’ın koyduğu limitler hakkında fikir vermesi açısından, Hazine’den para dolandırmanın en iyi yöntemlerini sorsanız cevap vermiyor. Bu çabalara rağmen, isteklerin nasıl yapıldığına bağlı olarak bu içerik görünebilir.