iGPU, dGPU, tGPU ve APU anlamı ve farkları nedir?

Günümüz bilgisayar çağında ekran kartları çok önemlidir. Her ne kadar kullanıcı ara yüzleri için bilgisayar ekran kartlarını kullanmak ne kadar yaygın olsa da, gerçek şu ki, bilgisayar oyunlarını oynamak söz konusu olduğunda özellikle iGPU’lar, dGPU’lar, APU’lar ve şimdi de tGPU’lar öne çıkıyor. Ancak tüm bunlar kafanızı karıştırdıysa merak etmeyin, bu yazıda tüm bunların ne olduğunu ve farklılıklarını öğreneceksiniz…

GPU nedir?

Bir GPU (Grafik İşleme Birimi) veya ekran kartı, video oyunları ve diğer uygulamalar için 3B oluşturabilen modern bir yonga türüdür. Bunun için bu çipe gelen veriler ve talimatlar işlenerek render yani grafik oluşturuluyor. Geçmişte, grafik oluşturma işlemi de CPU’ya yükleniyordu, ancak grafik kalitesinin gelişmesiyle bu, bu birime çok büyük bir yük getirdi. Bu nedenle, şu anda ekran kartları veya GPU’lar olarak bildiğimiz şeye yol açmak için ilk grafik hızlandırıcılar ortaya çıktı.

Bir GPU, her saniye onlarca veya yüzlerce kez milyonlarca piksel için doğru değerleri hesaplamak için saniyede çok sayıda matematiksel hesaplama yapma yeteneğine sahiptir. PC’lerden akıllı telefonlara kadar tüm bilgi işlem cihazlarının bir GPU’su vardır.

iGPU nedir?

Birçok dizüstü bilgisayar ve ayrıca bazı masaüstü ve AIO PC’ler entegre bir GPU veya iGPU ile birlikte gelir. Bu tür bir birim ve ayrı bir çipte olsa da, CPU ile aynı ambalajdadır. Bu ekran kartları, daha sonra göreceğimiz gibi dGPU’lar kadar güçlü olmasalar da, gerekli grafikleri oluşturarak işlevlerini yerine getiriyorlar.

Ayrıca, dikkate alınması gereken başka bir şey var, o da bir iGPU olduğunda, aynı bilgisayarda bir dGPU’nun da bir arada bulunabileceğidir. Uyumsuz değiller, ancak tamamlayıcı görevi görebilirler.

dGPU nedir?

Ayrı bir GPU, ayrılmış GPU veya dGPU, CPU’nun parçası olmayan, yani ayrı bir pakette veya ayrı bir PCB üzerinde uygulanan bir grafik işleme birimidir. Bazı dGPU’lar basitçe anakartın kendisine lehimlenirken, diğerleri MXM’ler gibi modüllere monte edilir. Her iki durumda da, VRAM bellek yongaları da eşlik edecek. Bu nedenle, paylaşılan RAM’den yararlanmanıza gerek kalmayacaktır.

Daha karmaşık bir PCB içeren ve aynı zamanda soğutma sistemini de içeren bir ekran kartının aksine, bir dGPU biraz farklıdır. Ayrıca, daha önce de söylediğim gibi, bir dGPU, bir iGPU ile bir arada da bulunabilir.

Anakarta yerleşik olarak gelen dGPU’lar, BGA’nın GPU’dan sökülmesini ve başka bir GPU ile değiştirilmesini gerektireceğinden kolayca değiştirilemez. Ancak bu pahalıdır ve özel ekipman ve laboratuvara ihtiyaç vardır. Öte yandan, dizüstü bilgisayarlar için MXM modüllerinde bulunanlar, bir masaüstü PC’den alınan geleneksel bir ekran kartıyla yaptığınız gibi kolayca değiştirilebilir.

Diğer bir husus da, dGPU’ların üst düzey ekran kartlarında olduğu gibi tipik olarak PSU’dan ekstra güce ihtiyaç duymamasıdır. dGPU durumunda, anakarta entegre olduklarında, güçlerini buradan alırlar.

Ayrıca dGPU’nun ekran kartlarıyla birlikte gelen GPU ile tam olarak aynı olmadığını da unutmamak isterim. NVIDIA, AMD ve Intel’in masaüstü için GPU modelleri ve dizüstü bilgisayarlar (Mobil) için yongaları arasında, özellikle daha düşük olan TGP’de küçük farklılıklar vardır ve ayrıca performans genellikle biraz daha düşüktür. Pili uzun süre kullanmaları gerektiğini unutmayın…

APU nedir?

Intel’in işlemcilerinde iGPU’ları benimsemesi gibi, AMD de APU (Hızlandırılmış İşlem Birimi) terimini kullanarak farklı bir şey yaptı. Bu durumda, GPU da entegre olarak kabul edilebilir, ancak geleneksel bir iGPU’dan farklı olarak, bu durumda çip üzerinde, yani CPU ile aynı çip içinde entegre edilmiştir. Bu nedenle, her şey yekpare bir çiptir.

Başka bir deyişle, APU, GPU’yu SoC’nin yaptığı gibi CPU ile aynı çip üzerinde entegre ettiği için iGPU ile bir SoC arasında bir ara şey olarak düşünülebilir, ancak diğer ek birimlerden yoksun olduğu için bir SoC olmaz.

İlk APU’lar 2011’de geldi. Bu teknoloji başlangıçta AMD tarafından Fusion olarak biliniyordu ve sonuçta beklendiği gibi çıkmasa da, heterojen mimariye sahip bir çip ile pazarda devrim yaratmayı amaçlıyordu. Tabii ki, şu anda hala iGPU’ları içeren Intel hattıyla rekabet edecek APU’lar var.

Aynı kalıpta olmak, CPU’nun GPU’da ne yapacağını söylemesi gerektiğinde performans açısından faydaları vardır. Ancak, iGPU’da olduğu gibi, bu durumda da özel bir VRAM olmayacak, bunun yerine CPU ve GPU’nun aynı RAM’e erişmesi ve onu paylaşması gerekecek.

GPU tasarımı karşılaştırması

  • Ekran kartı: GPU yongasının yanı sıra VRAM bellek yongaları, BIOS ve bağlantı noktaları, güç soketi, soğutma sistemi vb. gibi gerekli tüm yardımcı öğeleri içeren bir PCB kartını kastediyoruz.
  • GPU: Sadece grafik işlem birimini, yani merkezi çipi ifade eder. Daha sonra bir ekrana video olarak gönderilebilecek bir çerçeve arabelleğinde görüntüler oluşturmak için belleği manipüle eder ve değiştirir. Çalışması için başka bileşenlere ihtiyaç duyar.
  • iGPU: CPU ile aynı pakette entegre edilmiş bir GPU’dur. iGPU, bir GPU ile aynı şekilde çalışır, ancak tüm soğutma, bağlantı noktaları, bellek vb. diğer bileşenlerden alınır.
  • APU: Bir AMD iGPU gibi olduğu ancak CPU ile aynı yekpare yongaya dahil olduğu söylenebilir. AMD APU’lar, CPU ve GPU’nun aynı veri yolunda olmasına izin vererek iletişim gecikmesini azaltan Heterojen Sistem Mimarisini (HSA) destekler.

Yoğun bir şekilde oyun oynamayacağınız veya diğer ağır grafik görevlerini yapmayacağınız için grafik performansı sizin için önemli değilse, iGPU veya APU en iyisidir.

AAA başlıkları oynayacağınız için performans sizin için çok önemliyse, dizüstü bilgisayarlar için bir dGPU veya masaüstü bilgisayarlar için bir ekran kartı idealdir.

Tüketim kritik olduğunda, bir APU veya SoC diğer tüm birimlerden daha iyidir. Güç tüketimi kritik değilse, herhangi bir grafik birimi kullanabilirsiniz. Güç ölçeklendirme önemli olduğunda, çoklu GPU kurulumları göz önünde bulundurularak bir ekran kartı en iyisidir.