Sanal gerçeklik gözlük çeşitleri

Sanal gerçeklik uzun süredir var olan bir şey, ancak bu teknoloji şimdilerde hiç olmadığı kadar gelişmiş durumda. Bu nedenle, şimdi sanal gerçeklik gözlüğü almak için iyi bir zaman olabilir. Bu nedenle, mevcut sanal gerçeklik gözlüğü türleri ve ihtiyacınıza en uygun olanın hangisi olduğu konusunda şüpheleriniz varsa, işte size yardımcı olacak bu eksiksiz kılavuz.

Sanal Gerçeklik gözlükleri ne işe yarar? Şimdiye kadar sanal gerçeklik gözlüklerinin özellikle oyun oynamak, boş zaman geçirmek için yararlı olduğunu varsaydığımız söylenmelidir. Başka bir deyişle, video oyunlarını başka bir düzeye taşımak ve yeni, daha sürükleyici ve gerçek deneyimler elde etmek. Ancak sanal gerçeklik bir adım daha ileri gitti ve diğer çok ilginç alanlara da uygulanabilir hale geldi.

Gelişmekte olan uygulamalardan biri sağlık alanındadır, ister tıp ister cerrahi öğrencilerine pratik yapmaları için sanal ortamlarla, hastaları onları korkutan şeylere maruz bırakmak ve fobilerin üstesinden gelmek için psikolojik tedaviye yardımcı olmak, diğer maruziyetlerden geçmek. terapiler. Birçok müze ve sanat galerisi, katılımcılara sanal rehberli turlar, açıklamalar gibi daha didaktik içerikler sunmak ve geçmişte belirli tapınakların, binaların veya şehirlerin nasıl olduğunu yeniden yaratmak için sanal veya karma gerçekliği zaten kullanıyor. Ayrıca tüm bunların tarihi birinci kişiden öğrenmek için eğitimde de bir uygulaması var.

En çok satan sanal gerçeklik gözlüğü türlerinin neler olduğunu açıklarken, bunları kataloglamak için çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Hangisini aradığınızı bilmek için bilmeniz gereken en önemli türlere aşağıda yer verilmiştir.

vr gozluk

Oyun konsolları için VR gözlükleri

Mevcut sanal gerçeklik gözlüğü çeşitlerinden biri de oyun konsolları için özel olarak tasarlanmış olanlardır. Bu başlıklar veya gözlükler, PlayStation’ın kendi işlemcisi ile çalışan PlayStation VR’de olduğu gibi harici bir işlemci için bağlantılara sahiptir. Bu Sony gözlüklerin bir handikapı var, o da bağlantı kablolarının hareket özgürlüğü ve kullanım kolaylığını engellemesi.

Konsollar için sanal gerçeklik gözlükleri, görüntüleyebileceğiniz içeriği oluşturmak için konsolun kendi donanımını kullanır. Ek olarak, başın konumunu, yönünü vb. algılamak için birlikte çalışan bir dizi sensör ve aktüatör içerirler. Kullanıcının gerçekten video oyununun içindeymiş gibi daha sürükleyici bir deneyim yaşamasına ve sürükleyici 3D seslere sahip olmasına olanak tanıyan her şey.

Kullanım için, bu gözlükler genellikle video oyununda hassas hareketler yapmak ve farklı işlevleri kullanmak için kontrollere sahiptir. Örneğin, nesneleri almak, silahları ateşlemek vb. Sony PlayStation VR’nin çok iyi bir üne ve kapsamlı bir video oyunları kataloğuna sahip olduğunu eklemek isterim. Microsoft’un sanal gerçekliği terk etmesi ve hala Xbox için kendine ait sürümü olmaması üzücü…

PC için sanal gerçeklik gözlükleri

Öte yandan, PC için olanlar gibi en popüler sanal gerçeklik gözlüğü türlerinden birine sahibiz. Bu tür gözlükler şu anda var olan en güçlü gözlüklerdir ve en iyi kullanıcı deneyimini elde etmek için oyun ekipmanlarından yüksek performanslı donanımların veya gelişmiş yapılandırmaların kullanılmasına olanak tanır.

Bu sanal gerçeklik gözlüklerinin PC’nizle uyumlu olması için, piyasadaki her birinin ihtiyaç duyduğu gereksinimleri iyi incelemeniz gerekir. Öyleyse, eşsiz bir oyun deneyimi için en güçlü ekipmanlardan birinin ve son derece gerçekçi görüntülerin keyfini çıkarabileceksiniz.

İşaretlemede, ünlü Oculus Rift, HP Reverb, vb. gibi PC için bu tür sanal gerçeklik gözlüklerinin bazı örnekleri vardır. Ancak bazı kullanıcılarda alışkın olmadığınızda rahatsızlık ve baş dönmesi hissine neden olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bunu önlemek için, gerçek dünyaya dönmek için zaman zaman ara verin.

Video konsol gözlükleri gibi, PC’ye bağlanmak için kablolara ihtiyaç duyarlar, bu nedenle bazı hareketler kabloların uzatılmasıyla sınırlıdır. Ve öncekiler gibi, ihtiyaç duyulan her şeyi kontrol etmek ve size en iyi deneyimi sunmak için bir dizi sensör ve kontrole sahipler.

vr

Otonom VR gözlükleri

Sanal gerçeklik gözlüğü çeşitlerinden bir sonraki ise otonom olarak bilinen yani herhangi bir oyun konsoluna, PC’ye ya da mobil cihaza bağlı kablolara ihtiyaç duymayan, sahip oldukları dahili donanımın çalışması için yeterli olanlardır. Güçlü entegre işlemcisi sayesinde nereye giderseniz gidin sanal gerçekliğin keyfini çıkarabilmeniz ve ihtiyacınız olan her şeyi sunmak için onlara kullanım imkanı ve devrim niteliğinde bir dahili donanım sağlayan bir pille çalışırlar.

Ayrıca önceki ikisi gibi sensörlere ve kontrollere sahipler, böylece video oyunu ve deneyim açısından her şey mükemmel. Bunların kontrolleri de kablosuz, WiFi veya Bluetooth teknolojisi kullanılarak başlığa veya gözlüğe bağlı. Ek olarak, Oculus Go, Meta Quest 2, PICO 4 vb. satın alabileceğiniz birkaç seçeneğiniz var.

Karma gerçeklik gözlükleri

Öte yandan, artırılmış gerçeklikle birleştirilen ve karma gerçeklik olarak bilinen şeyi sağlayan sanal gerçeklik gözlükleri var. Yani sanal nesneler ile gerçek dünyayı aynı ortamda harmanlayan bir gerçeklik. Bunu yapmak için kullanıcı, oda gibi gerçek bir düzlem içinde etkileşim kurabilir ve aynı zamanda sanal nesnelere de sahip olabilir.

Karma gerçekliğin iyi yanı, tamamen etkileşimli olması ve istediğimizi vurgulamayı mümkün kılmasıdır. Animasyonlu karakterleri odanız gibi gerçek ortama eklemek ve onlarla sanki gerçekten oradaymış gibi etkileşim kurabilmek veya odanızdaki nesnelerle vb. etkileşime girmelerini sağlamak için kullanılabilir. Yani çok daha zengin bir içerik. Ve bu durumlarda, HTC Vive’da olduğu gibi, gerekli donanım gücünü sağlamak için genellikle bir PC’ye de ihtiyaç duyulur.

Mobil VR gözlükler

Son olarak, en ucuz sanal gerçeklik gözlüklerinden birine sahibiz. Bu mobil gözlükler ucuzdur, çünkü genellikle herhangi bir donanım entegre etmezler, temelde sadece bir kasa ve yapıdır, böylece mobil platformunuz için mevcut uygulamalara ve video oyunlarına erişebilmeniz için akıllı telefonunuzu içlerine yerleştirebilirsiniz. Ek olarak, gerçekte baktığınız şey cep telefonunuzun ekranı olmasına rağmen, genellikle 3D efektini mümkün kılan lensler içerirler.

Android için Google Play veya iPhone/iPad için Apple App Store gibi uygulama mağazalarında, bu deneyimin keyfini çıkarmanız için her türde çok sayıda uygulamaya ve ayrıca video oyunlarına sahipsiniz. Yine de, öncekilerden farklı olarak, aynı düzeyde gerçekçilik ve sürükleyicilik beklemeyin… Bu tür sanal gerçeklik gözlüklerini satın alırken uyumluluğu dikkate almalısınız, çünkü tüm mobil cihazlar uyumlu değildir ve çoğu durumda bu durum boyutuna bağlıdır.