USB renkleri ve anlamları

Bu kılavuzda, piyasada bulunan farklı USB renklerinin neler olduğunu ve her birinin ne anlama geldiğini açıklıyoruz.

Bilgisayarınızdaki USB renklerinin ne işe yaradığını hiç merak ettiniz mi? Modele bağlı olarak, farklı tonlara sahip birkaç girişe sahip olmanız veya diğer bilgisayarlarda sizin PC’nizden farklı bir rengin kullanıldığını görmüş olmanız mümkündür. Burada renklerin her birinin anlamını açıklığa kavuşturmak ve ayrıca bu konuyla ilgili bazı açıklamalar sunmak istiyoruz.

Tüm bunların USB bağlantı noktasının türleri ve sürümleriyle çok ilgili olduğunu hemen anlayacaksınız. Flash sürücüler veya klavyeler gibi pek çok çevre birimine hayat vermiş olan konektör hakkında her şeyi öğrenin. Bu kapsamlı kılavuzda USB renklerinin ne anlama geldiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

usb renkleri

USB renkleri ile ilgili tüm bilgiler teoriktir. Bu, burada açıkladığımız şeyin, üreticilere bağlı olarak pazarda farklılıklar gösterebileceği anlamına gelir. Bunun hakkında biraz sonra konuşacağız. Şimdi, bir USB konektörünün hem erkek hem de dişi olarak sahip olabileceği tüm renkleri ve özelliklerini bilmenin zamanı geldi.

Beyaz USB

USB renkleri arasında beyaz en ilkel olanıdır. Bu, USB 1.X olarak da bilinen bu aktarım protokolünün orijinal sürümüdür. 1996 yılında piyasaya çıktı ve o sırada çok az kişi bu konektörün pazar üzerindeki etkisini biliyordu. Aktarım hızı 1.5 Mbps, 12 Mbps’ye ulaşabilen modelleri olmasına rağmen, şu anda beyaz USB’leri görmek zor, çünkü artık kullanılmayan çok eski makinelere karşılık geliyorlar.

Siyah USB

Siyah USB bağlantı noktası, USB 2.0 olarak bildiğimiz şeydir. 2000 yılında geldi ve önceki versiyonuna göre büyük bir gelişme oldu. Aslında, veri aktarımı 480 Mbps’ye, yaklaşık 60 MB/s’ye yükseldi. Beyaz USB, özellikleri nedeniyle klavye veya fare gibi düşük veri aktarımı gerektiren çevre birimleri için tasarlanmış olsa da, güncellenmiş bir sürümün gelmesi, yerini bu bağlantı noktasıyla birlikte gelen depolama aygıtlarına bıraktı. Ancak, yalnızca tek yönde veri aktarımını desteklediğini belirtmek önemlidir.

Koyu Mavi USB

Koyu mavi USB portu ile versiyondan USB 3.0’a geçiyoruz. USB 2.0’a kıyasla çok yüksek hızlara ulaşarak 2008 yılında piyasaya çıktı. 5 Gbps’ye kadar maksimum aktarım hızıyla 10 kat daha hızlı. Mavi USB, hız her aygıtın kapasitesiyle sınırlı olmasına rağmen önceki sürümlerle geriye dönük uyumluluk sunar. Bu renk son derece popüler hale geldi ve birçok kişinin mavi olduğunu hayal ederek bir USB bağlantı noktasını düşünmesine yol açtı.

Açık Mavi USB

Açık mavi USB (bazıları rengin aslında mavi-yeşil olduğunu söyler) USB 3.1 Gen 1’e karşılık gelir. 2013 yılında 10 Gbps’ye kadar maksimum aktarım hızıyla piyasaya sürüldü. Biraz daha açık gölgesi, onu selefi USB 3.0’dan ayırt etmek için çok önemlidir. Açık mavi USB’nin öne çıkan özelliklerinden biri, çift yönlü bağlantıları desteklemesidir. Yani, her iki yönde de transfer yapabilirsiniz. Ayrıca önceki tüm nesillerle uyumludur.

Kırmızı USB

Kırmızı renk genellikle USB 3.2 bağlantı noktaları için kullanılır. Ancak USB 3.1 Gen 2 standardına uygun olanlarda da kullanılıyor. Aktarım hızı şimdiye kadarki en hızlı standart olan 20 Gbps’ye ulaşmayı başarıyor. Bu bağlantı noktasının bazen kırmızı yerine turuncu renkle temsil edildiğini not etmek önemlidir. Bunu akılda tutmak, onları tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Sarı USB

Sarı renk aynı zamanda USB 3.2’yi de temsil eder. Ancak bazı uzmanlara göre bu rengin dizüstü bilgisayarlara ayrılmış olması normalken, kırmızının genellikle masaüstü bilgisayarların anakartlarında görülmesi normal. İkisinin de teknolojisi aynı. Ancak birçok üretici, makine askıya alındığında veya kapatıldığında bile USB bağlantı noktasının her zaman açık olduğunu ve cep telefonları gibi diğer cihazları şarj etmek için kullanıldığını belirtmek için sarı rengi kullanır.

USB renkleri, kullanıcının ne tür bir bağlantı noktası kullandığını bilmesi için bir yönlendirme işlevi görür. Ancak hiçbir durumda tüm üreticilerin tam olarak uyduğu bir standarttan bahsetmiyoruz. Gerçek şu ki, USB renkleri kesin bir bilim olmaktan çok uzak.

Bu nedenle, her bağlantı noktasının teknolojisini tanımlamaya yardımcı olsalar da, bir USB’de gördüğünüz renkler her zaman bağlantı noktası teknolojisinin doğru bir göstergesi değildir. Bu nedenle, bir dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız, üreticinin teknik özelliklerini kontrol etmeniz en iyisidir.