Hamilelikte siyatik ağrısına ne iyi gelir?

Size sadece bu ağrıyı nasıl tedavi edebileceğinizi anlatmakla kalmıyor, aynı zamanda onu tanımlamanıza, neden ortaya çıktığını anlamanıza ve evde egzersiz ve masajlarla nasıl hafifletebileceğinize de yardımcı oluyoruz.

Sırtın alt kısmında şiddetli ağrı görünümü hamilelik sırasında en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Ayrıca kalçalara, bacaklara ve hatta ayaklara kadar uzanıyorsa komplike bir hal alabilir. Bizi yok eden, çevik hareket etmemizi engelleyen bir ağrıdır ve kaynağı siyatik siniridir. Onu ortadan kaldıramayabiliriz ama hafifletebiliriz. Ve doktora gitmeden.

Hamilelikte siyatik ağrısı neden oluşur?

Hamilelik sırasında kadınlarda çok sayıda fiziksel değişiklik meydana gelir, bunlardan bazıları:

 • Gebelik boyunca farklı ağırlık değişiklikleri.
 • Basınçta önemli bir artış.
 • Vücudunuzun ağırlık merkezindeki değişiklikler.
 • Vücut duruşundaki değişiklikler.
 • Karın kaslarının şişmesi ve şüphesiz
 • Hormonların, özellikle gevşemenin etkisini unutamayız.

Bütün bunlar, pelviste bir dengesizlik ve istikrarsızlık yaratan nedenlerdir ve sonuç olarak siyatik sinirin aşırı sıkışmasına yol açabilir. Yalancı siyatik veya piramidal sendrom denilen şey budur. Tüm bu değişikliklerin bir sonucu olarak piriformis kası gerilir, kasılır ve sırasıyla siyatik siniri sıkıştırır. İşte o zaman ağrı ortaya çıkar.

Siyatik ağrısını nasıl belirleyebilirim?

Bu ağrı, bir hamile kadından diğerine büyük ölçüde değişebilir, ancak genel olarak, harekete geçmeniz gereken en yaygın uyarı semptomları şunlardır:

 • Alt sırtta karıncalanma.
 • Kalçada bir tarafta veya her ikisinde de görülebilen uyuşma veya ağrı.
 • Bacağın arkasından ayağa bile ulaşabilen ağrı ve radyasyon.

Evde siyatik ağrısı tedavisi

Evde siyatik ağrısını hafifletmek için, basınç olmadan ve o bölgede sürekli baskıdan kaçınarak, pelvisi serbest tutmaya çalışmalıyız. Bu nedenle, hamileyseniz siyatikte mutlak dinlenme kesinlikle önerilmez. Ne kadar küçük olursa olsun herhangi bir hareket bu semptomları hafifletecektir. Buradan, çok faydalı dört tavsiye var:

 1. Siyatik ağrısı üzerinde çalışmak için kullanmamız gereken araçlardan biri fitball veya Bobath topudur. Bununla, rotasyonlar veya yanal hareketler gibi eklemi gevşetmeye odaklanan üstte oturarak egzersizler yapabiliriz.
 2. Yoga, sırtı esnetiyoruz ve piramidal veya kalçalar da pelvik kısmı daha esnek hale getirmemize ve bu bölgenin üstlendiği baskıyı hafifletmemize çok yardımcı olabilir.
 3. Yerel ısı uygulamak da rahatsızlığı biraz hafifletmemize yardımcı olabilir.
 4. Ve tabii ki yerel masaj. Bunu yapmak için kullanılmış bir tenis topuyla kendinize yardım edin. Bununla siyatik hastalığına neden olan radyasyondan kurtulabilirsiniz.

Siyatiğim varsa en iyi uyku pozisyonu nedir?

Bu ağrı yoğun bir şekilde ortaya çıkıyorsa uyuyabilmenin ideal bir yolu ya da pozisyonu yok, her şey kişiye bağlı olacak. Ancak, şu iki numara ile dinlenmemizi iyileştirmeye çalışabiliriz:

 • Eğer yan yatacaksak bacak aralarına yastık koymamız şiddetle tavsiye edilir. Bu şekilde pelvisin baskılarını dengeliyor ve sırtı olabildiğince dik tutmayı başarıyoruz.
 • Sırt üstü uyumayı tercih edersek, dizlerimizin altına bir yastık koyarak pelvis ve piriformis bölgesinden gelen baskıyı azaltmak en iyisidir.