Gebelikte bebek ne zaman hissedilir?

Hamileliği doğrulayan ilk ultrasonlardan sonra hamile kadın, bebeğin hareketlerinin hissedilmesiyle aynı zamana denk gelen ikinci bir yıldız anı yaşar. Bebekten ilk hareketler hangi haftadan itibaren alınabilirler? Her durumda aynı görünüyorlar mı?

Hamile bir kadının çocuğunun hareketlerini ilk algıladığı an asla unutulmaz. O günden itibaren ve doğum yapana kadar, bu tekmeler, destek ve diğer dönüşler her gün mevcut olmalıdır. Bu büyülü anın ne zaman yaşandığını ve fetal aktivitenin ne anlama geldiğini daha ayrıntılı olarak öğrenmek için, okumaya devam edin.

Bebeğin ilk hareketleri

İlk kez gebe kalan kadınlarda bebeğin ilk hareketleri 22-24. haftalar arasında fark edilmeye başlanır. Bu, bebeğin hareketlerinin o dönemde başladığı anlamına gelmez çünkü embriyo altıncı veya yedinci haftadan itibaren aktiftir, ancak dışarıdan algılanamaz.

Anne karnında bir kabarcıklanma ya da çırpınma fark edecek. Diğerlerinden farklı bir duyumdur ve yaklaşık 24. haftaya kadar gelişir ve bu aktivite tekmeler, dirsekler ile çok daha kuvvetli bir şekilde algılanır…

Daha önce anne olmuş kadınlar bebeği daha erken hissedebiliyorlar, bu nedenle 18-20. haftalardan itibaren hissedebiliyorlar.

Bebeği fark etmede etkili olan faktörler

Fetüsün daha geç veya daha zor algılanmasına neden olan bazı durumlar vardır. Bunlar şunlardır:

  • Obez veya yüksek VKİ’li anneler. Vücut kitle indeksi (VKİ) çok yüksek olduğunda veya anne obez olduğunda bebeği fark etmek daha zor olabilir. Bu durumlarda 24-25-26. haftalardan itibaren hareket alınması mümkündür.
  • ön plasenta. Plasentanın durumu da etkiler. Ön plasenta olduğunda, bir ‘yastık’ görevi görür ve bu, hareketlerin azalmış olarak algılanması üzerinde bir etkiye sahiptir.
  • Yüksek stres seviyeleri. Zaman içinde yüksek ve sürekli stres, fetal aktivite algısını da engelleyebilir.
  • Gecikmiş intrauterin büyüme. CIR (gecikmiş intrauterin büyüme) olduğunda veya gebelik yaşına karşılık gelenden daha küçük bebeklerde daha az hareket olabilir.
  • Hamilelikte sorunlar. Hamilelikte yüksek tansiyon veya plasenta ile ilgili olanlar gibi bazı değişiklikler bebeği daha az fark edilir hale getirebilir.

Fetüsün hareket şekli

Bebeğin anne karnındaki hareketleri cenin sağlığının bir belirtisidir. Hareket etmeyi bırakmaması, halk arasında söylendiği gibi doğduğunda gergin olacağının bir göstergesi değildir. Sağlıklı bir bebek hareket eder ve hareket etmeyi bırakırsa başına bir şey gelebilir.

Bu nedenle, genellikle 26-30. Haftalar arasında zaten belirlenen bir dizi olan her çocuğun hareket modelini bilmek çok önemlidir. Genel olarak, çocuklar akşamları daha fazla, sabahları daha az aktiftir. Anne dinlenince bebek bunu fark eder ve algısı da bu hareketleri gerçekleştirecek kadar keskinleşir.

Hareketler fark edilmiyorsa ne yapmalı?

Rahim içi bebeğin hareketlerini bir kez algılamaya başladıktan sonra doğum gününe kadar her gün fark etmelisiniz. Daha az yer olmasına rağmen bebek hareket etmeye devam eder ve anne bunu her geçen gün hamileliğin sonuna kadar fark etmelidir.

Acil bir durum olabileceğini düşünmeyi bırakın, bu yüzden takıntı yapmadan bu hareketlerin farkında olmalısınız. Her zamanki gibi algılayamadığınızda, sol tarafınıza yatmanız (rahme kan sağlayan hiçbir damarın sıkışmaması için) ve biraz yemek yemeniz önerilir. Bu, bir doz hızlı glikoz sağlar. Anında enerji sağlayan ve hemen ardından bebeğin hareket etmesine neden olması gereken bitter çikolata, badem, muz veya meyve suyu olabilir. Bir bardak buzlu su da işe yarayabilir.