WiFi amplifikatör nedir?

İnternet, onunla çalışan veya kendi internetine bağlanması gereken vb. birçok kişi için tamamen gereklidir. Kablosuz ağların ortaya çıkmasıyla, yönlendiriciler görmüş olabileceğiniz gibi bir evin veya ofisin her yerine ulaşmadığından kapsama alanı ek bir sorun haline geldi. Ancak, bu konuda size yardımcı olabilecek sözde WiFi amplifikatör olarak da bilinen genişleticiler veya yükselticiler var.

WiFi amplifikatör nedir?

WiFi amplifikatör, kablosuz ağın menzilini genişletmek, yani kapsama alanının daha uzağa ulaşmasını sağlamak için yönlendiricinizden veya bir erişim noktasından WiFi sinyalini yakalayan ve çoğaltan bir kablosuz tekrarlayıcı cihaz sınıfıdır.

Başka bir deyişle, çalışması basittir, WiFi’den alınan sinyali yakalar ve ana WiFi sinyalinden çok uzakta olan bağlı cihazlar için bir kapsama kaynağı olmak üzere daha büyük bir güçle ileterek çoğaltır. Ayrıca, PLC’ler gibi WiFi amplifikatörlerinin diğer harika alternatifi de ilginizi çekebilir.

WiFi amplifikatörleri için satın alma rehberi

Bakılması gereken ilk şeylerden biri, yönlendiricinizle uyumluluktur. Yani, desteklediği WiFi veya IEEE 802.11 sürümü. Örneğin, yönlendiriciniz WiFi 5 veya IEEE 802.11ax ise WiFi genişleticinin de bu teknolojiyi desteklemesi gerekir. Ancak, bu protokollerin genellikle geriye dönük uyumlu olduğunu unutmayın.

Frekansı da unutmamalıyız. Mevcut birçok cihaz Dual Band olmasına rağmen, şimdi bazıları ortaya çıkmış olsa da, kullandığınız frekansla uyumlu olduğunu görmelisiniz, esas olarak 2.4 Ghz veya 5 Ghz. Frekans ne kadar yüksek olursa, performans o kadar yüksek olur, ancak geçirgenlik o kadar az olur, dolayısıyla o kadar ileri gitmez.

WiFi yükselticinizi seçerken bakmanız gereken başka bir şey de bir fişli mi yoksa masaüstü mü istediğinizdir:

 • Fişli: Evinizin elektrik şebekesinin herhangi bir prizine takılanları ifade eder. Ana yönlendirici arasında (ve kapsama alanı içinde) ve evin bu genişletici sayesinde WiFi’nin ulaşmasını istediğiniz alanı arasında bir oda veya alanda olması gerekir.
 • Masaüstü: Öte yandan, masaüstü olanlarımız var, yani onları bir fişe bağlamak yerine, geleneksel bir yönlendirici gibi masaya veya rafa yerleştirebilirsiniz.

Her iki durumda da kapsama alanı sağlamak için sürekli açık olmaları gerekeceğini unutmayın.

Elbette bu durumlarda güvenlik de önemlidir. Yönlendiriciniz tarafından desteklenen en güçlü güvenlik şifreleme protokolleriyle her zaman uyumlu olmalıdırlar. Şu anda ağırlıklı olarak WPA-PSK, WPA2-PSK, WEP ve WPA3 bulunmaktadır.

Elbette, bazı yeni cihazlar tarafından şimdiden kabul görmeye başlayan WPA2 ve WPA3, en sağlam olduğu için en iyi seçimdir. Ancak dediğim gibi, her şey yönlendiricinizin uyumluluğuna bağlı olacaktır.

Wi-Fi Amplifikatör Kurulumu

WiFi amplifikatörünü veya genişleticiyi veya tekrarlayıcıyı kurmadan önce, buna ne ad verirseniz verin, kurulum için uygun yerin hangisi olduğunu hesaba katmak gerekir:

 1. Ana WiFi sinyalini yayan yönlendirici ile sinyalin ulaşmasını istediğiniz kapsama alanı olmayan alan arasında olmalıdır.
 2. Bu alan bulunduğunda, iki koşul yerine getirilmelidir: WiFi sinyalinin oraya iyi ulaşması, böylece tekrarlayıcı onu yakalayabilir ve yükseltebilir. Orada, güce ihtiyaç duyan bu cihazı bağlamak için bir fişiniz var.
 3. Gerektiğinde birkaç tekrarlayıcı bağlanabilir. Bu nedenle, sinyali ihtiyaç duyduğunuz yere uzatabilmek için bir tür “ağ” oluşturabilirsiniz.

Her ne olursa olsun, yapılandırma çoğu marka ve modelde üç şekilde yapılabilir, ancak bazı farklılıklar olabileceğinden her zaman kılavuzu okumanızı öneririz:

WPS ile kurulum

WiFi güçlendiriciyi WPS aracılığıyla ayarlamak çok kolaydır, ancak bunun için yönlendiricinizde bir WPS düğmesi olmalıdır. Süreç:

 1. Lütfen WiFi güçlendiriciyi WiFi’nizin yakınında güç sağlamak için bağlayın.
 2. Ardından yönlendiricideki WPS düğmesine basın.
 3. Ayrıca, LED etkinleştirilene kadar WiFi genişletici üzerindeki WPS düğmesine basın. Olmazsa, işlemi tekrarlayın.
 4. Bağlandıktan sonra, artık WiFi amplifikatörünü istediğiniz odaya bağlayabilirsiniz.

Tarayıcı aracılığıyla kurulum

WPS’niz olmadığında en popüler yöntemlerden biridir. Yapılandırmaya, yönlendiricide olduğu gibi tarayıcı aracılığıyla erişilir:

 1. WiFi genişleticiyi bir Ethernet kablosuyla yönlendiriciye bağlayın.
 2. Amplifikatörün yapılandırma URL’sine web tarayıcınız aracılığıyla erişin (bu, modelinizin talimatlarındadır).
 3. Ardından varsayılan kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak adımları takip edin.
 4. İşiniz bittiğinde, amplifikatörü akımdan ve RJ45 kablosundan ayırabilir ve ihtiyacınız olan alana bağlayabilirsiniz.

Uygulama aracılığıyla kurulum

Bazı WiFi amplifikatör cihazları, genellikle Android ve iOS mobil cihazlar için ücretsiz bir uygulama ile birlikte gelir. Bu durumlarda, tüm konfigürasyon kolayca yapılabilir. Yalnızca cihazınıza indirip yüklemeniz ve belirtilen adımları izlemeniz yeterli olacaktır. Ama genellikle çok kolaydır. Bununla birlikte, varyasyonlar olduğu için, ideal olan, kendi modelinizin kılavuzunu okumanız olduğundan, yalnızca genel adımları koymamızın nedeni budur.