Monitör frekansı nedir?

Bir monitörün frekansı veya ekranın yenileme hızı, özellikle video oyunlarına veya yüksek kaliteli video oynatmaya uygun bir bilgisayar istiyorsanız, en iyi monitörü seçerken en önemli teknik özelliklerden biridir. Bununla birlikte, oyun dünyasına yeni başlayan ve halihazırda bir monitör satın almış olan birçok kullanıcı, hangi frekansta çalıştığını bilemeyebilir.

Bu nedenle hayatınızı kolaylaştırmak için bu yazımızda sizlere bu yenileme hızını nasıl kontrol edebileceğinizi basit bir şekilde ve adım adım anlatarak göstereceğiz.

Bir monitörün yenileme hızı nedir?

Bir monitörün yenileme hızından bahsettiğimizde, gölgelenme, yani bazılarının bıraktığı izler gibi zararlı etkiler olmadan hızlı hareketlerle sahnelerde akıcı bir görüntü görmek söz konusu olduğunda ekranların çok önemli olan teknik bir özelliği olduğunu söylemek gerekir.

Bununla birlikte, birçok kişi bir monitörün frekansını veya yenileme hızını, yanıt süresi ile karıştırır. Anlaşılır olması için şöyle özetliyorum:

  • Yenileme hızı (frekans): monitörün görüntüyü veya çerçeveyi güncelleme sayısı. Hertz (Hz) cinsinden ölçülür ve ne kadar yüksek olursa, sahip olduğunuz görüntü o kadar akıcı olur ki bu özellikle video oyunlarında önemlidir. Örneğin, 60 Hz’lik bir monitör kareleri saniyede 60 kez günceller. Genel kullanım için çok fark etmez ama oyun için 90 Hz ve üzeri monitörleri düşünmelisiniz.
  • Tepki süresi: Bir pikselin renk değiştirmesi, yani bir renkten diğerine geçmesi için geçen süredir. Bu aynı zamanda görüntüleri de etkiler, çünkü yavaş zamana sahip bir PC monitörü istenmeyen görüntü izi oluşturabilir. Bu değer milisaniye (ms) cinsinden ölçülür ve ideal olarak 5 ms veya daha düşük bir yanıt süresine sahip olmalıdır, ne kadar düşükse o kadar iyidir.

Bildiğiniz gibi hem monitörün tepki süresi hem de bir GPU’nun belirli bir çözünürlükte ürettiği FPS oranı, başka ek sorunlara yol açmamak için mümkün olduğunca eşitlenmelidir. Yani, çok yüksek FPS oranına sahip çok güçlü bir GPU’ya ve düşük yenileme hızına sahip bir monitöre sahip olmanın veya tam tersinin faydası yoktur. Bunun için FreeSync, G-Sync vb. gibi bu senkronizasyona yardımcı olan teknolojiler var.

Öte yandan ekranınızın veya monitörünüzün tepki süresini de kontrol edebilirsiniz. Bunun için, yenileme hızı gibi genellikle yazılımda gelen bir şey olmadığı için birkaç yöntem vardır.

Monitör modelinizin teknik özelliklerine, varsa kutusuna veya kılavuzuna bakın. Elinizde kağıt üzerinde kılavuz yoksa, indirme alanından veya monitörünüzün marka desteğinden, sahip olduğunuz modeli arayarak indirebilirsiniz. Genellikle birkaç dilde ve PDF biçimindedirler. Başka bir seçenek de, ürünü satın aldığınız mağazadaki ürün açıklamalarına bakmak veya bu bilgileri çevrimiçi olarak aramaktır.

Windows’ta monitörünüzün yenileme hızını kontrol etmenin bir yolu işletim sistemi ayarlarındandır. Masaüstünde herhangi bir boş alana sağ tıklayın. Açılır menüden Ekran Ayarları’nı seçin. Bu menüde olası ayarları göreceksiniz. Frekans görünmezse, Gelişmiş ayarlar’a dokunun.

Başka bir pencere açılır ve Monitör sekmesinde seçebileceğiniz frekansları görürsünüz. Görünen maksimum değer, monitörünüzün desteklediği maksimum değer olacaktır.

Windows’ta bir NVIDIA GPU kullanıyorsanız, başka bir olasılık da bunu NVIDIA sürücü yazılımından yapmaktır. Bir AMD GPU’nuz varsa, bu bilgiyi almak için yazılım merkezlerini (Adrenalin) de kullanabilirsiniz.