Tırnakların kırılma ve çatlama nedenleri

Sebepler tıbbi sorunlardan çevresel veya beslenme yetersizliklerine kadar değişebilir.

Başta kadınlar olmak üzere birçok kişi bu sorundan mustariptir. Aslında bu soru eczanelerde de sıkça sorulmaktadır. Bu sorunun adı Onychorrhexis’dir, ancak sorun ciddileşip bir rahatsızlığa dönüştüğünde buna denir. Tırnaklar çizilir, pul pul dökülür ve kırılır. Genel olarak bu sorun, her ne kadar tatsız olsa da, sebeplerden kaçınılır ve tedavi edilirse uzun sürmez.

Tırnaklar Keratin adı verilen bir proteinden oluşur, bu protein katmanlardan oluşur, bu nedenle tırnak sağlıklı olduğunda güçlüdür. Ancak olmadığında kırılır, pul pul dökülür veya soyulur ve kolayca kırılır. Tırnak günde yaklaşık 0,1 mm uzar, yaklaşık 3 ila 6 aylık bir süre içinde tamamen yeniler, bu nedenle bir eksiklik veya metabolik sorun nedeniyle bu sorun olmuşsa, bu süre boyunca kalacaktır. Yaşla birlikte, tırnak büyüme hızı yavaşlar.

Tırnakların kırılma ve çatlama nedenleri

Bunun olmasının tıbbi sorunlardan çevre sorunlarına veya beslenme yetersizliklerine veya genetik yatkınlıktan zayıf tırnaklara kadar farklı nedenleri vardır.

Patolojik problemler

 • Hipotiroidizm: Vücudun düzgün çalışması için normal miktarda tiroid hormonu üretildiğinde. Bu, vücutta yavaş metabolizmaya ve diğer çeşitli sorunlara (şimdi tarif etmeyeceğim), cilt sorunlarına ve kırılgan tırnaklara neden olur.
 • Sedef hastalığı: Bu sorun tırnakları etkilediğinde kırılmasına, kurumasına ve soyulmasına neden olur.
 • Liken Planus: Genellikle dizleri ve dirsekleri daha çok etkiler, ancak tırnakları etkilediğinde kırılmalarına da neden olabilir.
 • Demir eksikliği anemisi: Kırmızı kan hücreleri, hemoglobin sayesinde besinlerin vücudun farklı organlarına ve bölgelerine taşınmasından sorumludur, demir bu maddenin bileşiminin bir parçasıdır. Demir eksikliği olduğunda, kırmızı kan hücreleri düzgün çalışamaz, bu nedenle yeterli besin tırnaklara (ve vücudun diğer bölgelerine) ulaşmaz.
 • Raynaud hastalığı: Bu hastalık, özellikle kış aylarında veya düşük sıcaklıklarda arterlerin vazokonstriksiyonuna bağlı olarak ekstremitelerin irrigasyonunun olmamasına neden olur.
 • Vitamin eksiklikleri ve yetersiz beslenme: ayrıca A, C, D vitamini, folik asit, biotin ve B12 veya siyanokobalamin dahil B grubu vitaminlerinin eksikliği, zayıf keratin oluşumu ve hidrasyon nedeniyle kırılgan tırnaklara neden olur.

Kırılganlığa neden olabilecek dış faktörler

Bilinen bir patoloji olmadığında ve tırnaklar kırılmaya devam ettiğinde bunun başka sebepleri olabilir:

 • Özellikle kışın soğuk, ısınma ve daha fazla çevresel kuruluk nedeniyle aşırı kuruluk.
 • Aynı şekilde toz, ellerin aşırı kurumasına ve tırnakların kırılmasına neden olabilir.
 • Su ile aşırı temas, hem sıklık hem de su ile temas süresi için, aynı şekilde uzun süre sıcak olsalar bile su banyoları.
 • Agresif sabunlar veya deterjanlarla ve ayrıca ev temizlik ürünleri gibi deterjanlar ve diğer kimyasal ürünlerle temas.
 • Hem aşırı törpü kullanımından hem de cilalamadan kaynaklanan aşırı manikürlerin yanı sıra toluen, formaldehit veya kafur gibi çözücüler ve aseton veya oje çıkarıcı içeren ojeler.

Tırnak Kırılmasına Tedaviler

Açıkçası, tırnak kırılmasına veya soyulmasına neden olan faktörleri bilmek, bunları önlemek için çözümün tam tersi sorunları ele almak olduğu basit görünüyor. Sabun kullanımı nasıl azaltılır, ellerin suya maruz kalma süresi ve sıklığı bunun için elleri kuruladıktan sonra deterjansız veya çok hafif sabun kullanmak daha iyidir, nemlendirici krem ​​sürme alışkanlığı çok önemlidir, bazı kişilerde bununla yeterli olacaktır.

El sabununun yanında her zaman bir tüp kremimiz olmasını tavsiye ederim, bu yüzden kuruduktan sonra kremi uygulamak için çaba sarf edeceğiz. Diğer insanlar, onları soğuktan veya diğer saldırganlıklardan koruyacak koruyucu bir film bırakan bir kreme ihtiyaç duyarlar. Bunlar, biraz daha yağlı kalıntı gösterseler de, en kapatıcı ve iyileştirici etkiye sahip olan kremlerdir.

Eldiven kullanımında ısrarcı olun, hem sokağa çıkarken hem de tırnakları ve elleri çevresel etkenlerden korumak için iş eldiveni gibi su, sabun ve diğer kimyasal maddelerden korumak için.

Manikür uygulamalarını törpüleme ve cilalama ile aralıklı bırakın, tırnakları emaye ile boyamadan bir süre havalandırın, tırnakları daha derin besleyecek ve sıcakta film oluşturacak şekilde yağ veya parafin banyoları sürün.

Vitamin takviyeleri almak genellikle daha kaliteli bir keratin veya protein tabakası oluşturmaya ve böylece daha güçlü bir tırnak elde etmeye yardımcı olur.

Ekler şunları içermelidir:

 1. B Grubu vitaminleri: Bunlar arasında Biotin (H vitamini olarak da adlandırılır) ve B12 vitamini (siyanokobalamin) esastır, ikincisi ayrıca tırnağın başlangıcındaki beyaz kısmı iyileştirmeye yardımcı olur, aynı zamanda tırnağın kalınlığını iyileştirmeye yardımcı olur.
 2. C Vitamini: Tırnak çevresindeki cildi iyileştirir, şeytan tırnağı oluşumunu ve çevredeki derinin iltihaplanmasını önler.
 3. A Vitamini: Bu vitaminin eksikliği tırnağın renginin solmasına neden olabileceği gibi anemik problemler ve bazı lekelerle de ilişkilendirilebilir.
 4. D Vitamini: Tırnağın önemli bir bölümünü oluşturan kalsiyumun emilimini artırmaya yardımcı olur.
 5. Silikon: tırnaklarda keratin oluşumunu iyileştirmek için.
 6. Çinko sülfat: tırnakların uzamasında önemlidir, eksikliği olduğunda tırnaklar kusurlu büyür, ancak bazı araştırmalar bu durumun ekstra bir takviyesinin tırnak büyümesinin artıp artmadığını sorgulamaktadır.
 7. L-Metionin: Bu amino asit, kollajen sentezinin öncüsüdür, bu nedenle kükürt içeren takviyeler de bulabiliriz, bu mineral L-metiyonin molekülünde olduğu için çinkonun vücutta taşınmasında da önemlidir.
 8. L-Sistin: Metionin gibi, protein oluşumunda ve kollajen sentezinde esastır.