Bebeklerde solunum sıkıntısı nasıl anlaşılır?

Bazı hastalıklar ve enfeksiyonlar çocuğun nefes almasını zorlaştırabilir. Mümkün olan en kısa sürede harekete geçmeniz gereken uyarı işaretleri olabileceğinden, bunların farkında olmalısınız.

Soğuk aylar, solunum yollarında değişikliklere neden olan virüslerin bulaşması için elverişlidir. Solunum sinsityal virüsü, bronşit, zatürre vakası bunlar arasında sayılabilir… Ama bunun yanı sıra solunum sıkıntısına neden olan başka hastalıklar da var. Ebeveynlerin mümkün olan en kısa sürede harekete geçebilmeleri için semptomları bilmeleri önemlidir.

Solunum sıkıntısına neden olan hastalıklar

Bazıları merkezi sinir sistemi ile ilgili olanlar gibi solunumun kontrolünü etkileyen hastalıklar olduğu kadar, skolyoz veya nöromüsküler hastalıklar gibi göğüs kafesini etkileyenler ve özellikle küçüklerde görülen diğer ciddi sistemik enfeksiyonlar vardır. Bu nedenle hastalarda durum, solunum sıkıntısı ile kendini gösterebilir.

Ancak sağlıklı çocuklarda bronşit, zatürree veya astım atakları gibi solunum yollarını veya akciğerleri etkileyen bir hastalık nedeniyle solunum sıkıntısı olabileceği zamanlar olabilir. İkinci durumda, bölümler tekrarlandığında, ebeveynler genellikle durumla nasıl başa çıkacaklarını bilirler. Ancak, özellikle çok küçük çocuklarda, belirli süreçler karşısında solunum sıkıntısı çok tetikte olabilir.

Çocuğun yaşına göre solunum zorluğu

Çocuğun yaşına bağlı olarak, solunum sıkıntısının bazı belirtileri veya başkaları olacaktır. Yenidoğanda, prematüre bir çocukta veya daha büyük bir çocukta veya ergende aynı değildir. Örneğin astım ataklarında hasta konuşamaz ve göğüs ağrısından nefes alma güçlüğünün belirtileri olarak söz eder.

Çok küçük çocuklar, prematüre doğanlar veya yaşamın ilk ayında yeni doğanlar viral enfeksiyonlar bağlamında daha sık apne (solunum durması) gösterir. Bu durumlarda, solunum sıkıntısına sıklıkla yemek yeme güçlüğü de eşlik eder.

Normal kas gücü ve tonusu olan bebekler veya küçük çocuklardan söz ettiğimizde, daha büyük çocuklara ve ergenlere kıyasla solunum sıkıntısı interkostal kasılma ve jugulumda kendini gösterir. Kaburgalar arasındaki kaslar inspirasyonda ‘içe doğru’ çekildiğinde kaburgalar arası içe çekilme meydana gelir. Jugulum içe çekilmesi, ilham sırasında sternumun üzerinde belirgin bir çöküntü olduğu zamandır.

Normal durumlarda kaburgalar arasındaki interkostal kaslar nefes alırken hava ile dolar ve göğüs kafesini yukarı çeker. Göğüs kafesinin genişlemesi ve akciğerlerin hava ile dolması mekanizmasıdır.

Solunum sıkıntısı uyarısı yapan o dolaşım neden oluşur? Göğüs boşluğuna hava girişinin zorluğundan kaynaklanır. Bu, üst solunum yolu (trakea) veya akciğerlerdeki küçük hava yolları (bronşiyoller) kısmen tıkalıysa olabilir.

Solunum sıkıntısının başka hangi belirtileri var?

Çocuğu gözlemleyerek doğrulanabilecek içe çekmenin yanı sıra, nefes alma şekli önemli ölçüde değiştiğinden, ebeveynlerin çocuklarının bu durumu yaşayıp yaşamadığını anlamalarına yardımcı olabilecek başka belirtiler de vardır.

  • Solunum sıklığı. Genel olarak, herhangi bir sağlık sorunu olmadığında çocuk yaşına geldikçe normal solunum hızı azalır. Ancak astım ataklarında ve bronşiyolit gibi diğer durumlarda solunum hızı artar.
  • Hırıltı Hışıltı, hava solunum yollarından (alt hava yolları, küçük hava yolları) geçerken meydana gelen, nefes alma sırasında meydana gelen tiz, ıslık sesi olarak tanımlanır. Bu durumda havanın daha dar kanallardan geçmesi gerekir. Ayrıca salgıların birikmesinden önce de ortaya çıkarlar.
  • Burun çekimlerin engellenmesi. SENP temsilcisinin işaret ettiği gibi, en küçük çocuklara özgü bir semptomdur.
  • Konuşamama. Özellikle daha büyük çocuklarda görülür.
  • Kalıcı ve rahatsız edici öksürük. Yemek yeme, uyuma, konuşma gibi günlük aktiviteleri engelleyen öksürüktür.
  • Bilinç düzeyinde değişiklik. Çocuğun sesi çok kısık ve başka bir nedene bağlanamayan uyku hali var.
  • Ateş. çocuklarda solunum sıkıntısı krizlerini en sık tetikleyen viral enfeksiyonlarla ilişkili olduğu için solunum sıkıntısı durumlarında ortaya çıkması çok yaygındır.
  • Sindirim değişiklikleri. Kusma ve diğer karın semptomları dahil.

Solunum sıkıntısı olduğunda nasıl davranılır?

Çocuğunuzun iyi nefes alamadığı bir dönemden geçmek ebeveynler için çok üzücü olabilir. Bu durumda nasıl hareket etmeleri gerekir? İlk bölüm ise, değerlendirdikleri ciddiyete bağlı olarak acil servise gitmeli veya tıbbi yardım istemeliler.

Ancak daha önce benzer durumlardan geçmiş bir çocuksa, daha önce aldıkları talimatları uygulamalıdır. Asıl amacın solunum sıkıntısının kötüleşmesini ve daha ciddi bir solunum yetmezliği dönemine dönüşmesini önlemek için riskleri azaltmak olduğu konusunda bilgili olmalısınız.