Biberiye yağının cilt ve saç için faydaları

Genellikle yemeklerimizi tatlandırmak için kullandığımız, antibakteriyel ve analjezik özellikleriyle bilinen bu aromatik bitkinin cilde ve saça da faydaları vardır.

Bu nedenle, yüzü yatıştıran tonerlerden saç dökülmesini önleyen şampuanlara kadar pek çok güzellik ürünü formülasyonlarında bu maddeyi içerir. Ve bugün makyaj çantanızın vazgeçilmezi olacak birkaç üründen oluşan bir seçim yaptık. Ayrıca biberiye yağının tüm avantajlarından yararlanmak için nasıl kullanılacağını anlatıyoruz.

Biberiye yağı özellikleri

  • Bitkiyi oluşturan doğal organik bileşikler olan diterpenler sayesinde doğal bir antioksidan görevi görür.
  • Biberiye ayrıca antibakteriyel, antiseptik ve mantar öldürücü özelliklere sahiptir.
  • 2012’de yayınlanan bir çalışmanın gösterdiği gibi, saç uzamasına yardımcı olabilir. Saç dökülmesi gibi durumların yanı sıra kepek veya kaşıntılı kafa gibi diğer durumların tedavisine de yardımcı olur.
  • Geleneksel olarak ağrıyı gidermek için doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır ve biberiye yağının kanıtlanmış özelliklerinden biri de hafif analjezik etkisidir.
  • Ayrıca stresi azaltmaya yardımcı olur: Kokusunun, bu hisle ilişkili hormon olan kortizol seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.
  • Kan damarlarını genişletme özelliğine sahip olduğu için kan dolaşımını destekler. Ve bu kalite hala araştırılsa da gerçek şu ki, ev masajlarında bacaklardaki ağırlık hissini gidermek için sıklıkla kullanılıyor.

Biberiye yağı ciltte ne yapar?

Biberiye yağı, antioksidan özelliği sayesinde yaşlanma karşıtı formüllerde sıklıkla kullanılmaktadır. Avantajı, doğal olması nedeniyle tüm cilt tipleri için uygun olmasıdır. Kokusunun ürettiği sakinleştirici etkiden dolayı rahatlatıcı masaj gibi ürünlerde de kullanılmaktadır. Bakterilerin ve dolayısıyla sivilcelerin veya siyah noktaların ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olduğu için özellikle yağlı cilde ve akneye sahip kişiler için yararlıdır. Ayrıca diğer bileşenlerle birleştirilirse selülit veya portakal kabuğu tedavisinde de etkili olabilir.

Biberiye yağı cilde nasıl sürülür?

Uçucu yağların cilde uygulandığında kolayca emildiğini unutmayın, bu nedenle nemlendirme etkisini uzatmak ve aynı zamanda olası tahrişi önlemek için jojoba gibi diğer nötr yağlarla seyreltilmesi önerilir. Ayrıca doğrudan seruma, her zamanki nemlendiricinize veya vücut kreminize birkaç damla biberiye yağı ekleyebilirsiniz.

Biberiye yağı saça ne yapar?

Antibakteriyel özellikleri, kafa derisinin temiz kalmasına katkıda bulunur, kafa kaşıntısı veya akne veya kepek görünümü gibi durumları uzak tutar, bu nedenle bazı şampuanların formülasyonunun bir parçası olması yaygın bir durumdur. Ayrıca saçın yumuşaklığını ve parlaklığını artırmanın yanı sıra saç dökülmesini de önleyebilir.

Biberiye yağı saça nasıl sürülür?

Olası tahrişi önlemek için saf biberiye yağını doğrudan kafa derisine uygulamaktan kaçının. Bunun yerine örneğin jojoba yağı ile karıştırın. Daha sonra ellerinizle başınıza masaj yapabilir, saçınıza bir fırça yardımıyla uygulayabilir ve hatta karışımı her zamanki yıkamanızdan önce maske olarak kullanabilirsiniz. Başka bir seçenek de şampuanınıza birkaç damla biberiye yağı eklemek veya formülasyonunda zaten bu yağı içeren bir yağ kullanmaktır.