Anne sütünün tadı nasıldır?

Anne sütü, en azından yaşamının ilk 2 yılında bebeğinize verebileceğiniz en iyi besindir. Her kadın farklıdır ve bu nedenle üretilen her anne sütü de farklı olacaktır. Ayrıca bulunduğu laktasyon anına göre miktarı, tadı, yoğunluğu, rengi ve hatta kokusu bile değişir.

Anne sütünün, annenin diyetine ve annenin içinde bulunduğu laktasyon aşamasına göre farklı tatlara sahip olmasını sağlayan mitler vardır. Yapay formül sütün aksine, her kadının ürettiği anne sütü farklıdır. Anne sütünün tadı, yoğunluğu, rengi ve hatta kokusu farklıdır. Tadı genellikle tatlıdır, ancak her kadına ve içinde bulunduğumuz emzirme anına bağlıdır.

Neden anne sütü bebek için en iyisidir?

Anne sütü, çeşitli nedenlerle bebeğe sunabileceğimiz en iyi besindir. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, yaşamın ilk 6 ayında sadece anne sütü ile beslenme ve en az 2 yaşına kadar tamamlayıcı beslenme ile birlikte önerilmektedir.

Anne sütünün bileşenleri, yenidoğanın bağışıklık gelişimine yardımcı olan ve gelecekte olası enfeksiyon veya hastalıkları önleyen su, proteinler, lipitler, karbonhidratlar, vitaminler, mineraller ve immünoglobülinlerdir. Anne sütünün bileşenlerinin konsantrasyonu bebeğin ihtiyacına göre değişir.

Doğmuş olan bebek prematüre bir bebekse, o annenin ürettiği süt, o gebelik çağındaki prematüre bir bebek için ideal olacaktır, beslenme ihtiyaçlarına ve sindirim sistemlerinin olgunlaşmamışlığına uyum sağlar. Aynı şekilde anne sütü de yeni doğan bebek sayısına göre ayarlanır, örneğin ikiz doğum olmuşsa her iki bebeğe de yetecek kadar süt üretilir. Aynı şekilde anne sütü içen bebeklerin ticari formül sütle beslenen bebeklere göre daha az besin alerjisi olduğu gösterilmiştir.

Anne sütünün tadını değiştiren besinler nelerdir?

Dediğimiz gibi her kadının ürettiği anne sütünün farklı olması üretilen sütü eşsiz kılıyor ve tabii ki üretilen sütün bileşimini ne kadar etkileyeceği konusunda besinlerin çok etkisi var.

Hamile bir kadının diyeti çeşitli ve sağlıklı olmalı ve her şeyden önce, emzirmenin devam ettiği aylarda diyetinden çıkarması gereken yiyecekleri dikkate almalıdır, ancak alkol dışında çıkarılması gereken yiyecek yoktur. Emzirme döneminde bu nedenle yasaklanmıştır, sadece sağlıklı ve dengeli bir diyet ve yeterli sıvı alımını sürdürmek gerekir. Ayrıca anne sütünde olan ilginç bir şey de renginin değişken olabilmesidir. Anne sütünü beyaz görmeye ya da süt denilince sezgisel olarak beyaz düşünmeye alışkınız ama gerçek şu ki anne sütü farklı tonlarda olabilir, belirli sarımsı tonları ve sütten farklı bir kıvamı ve kokusu vardır.

Emzirmek yemek yemekten çok daha fazlasıdır

Emzirmek, ilk aylarda bebeğin beslenmesi için elzem olan beslenmenin ötesinde, bebek için pek çok açıdan hayattır.

Çünkü annenin kolları ve göğsü onun sığınağı, yeni dünyaya gelen küçüğün dünyadaki en güvenli yeridir, çünkü doğuma kadar bildiği tek şey anne rahmidir; Ancak artık dünyaya gelişiyle birlikte annesinin dışında farklı uyaranlarla karşılaşmak zorundadır. Emzirmek aynı zamanda bedenimizin bilgeliğine bağlanma, şefkat, bağ, koruma, güçlendirme ve güven anlamına gelir.