Emzirirken sırt ağrısı nasıl geçer?

Emzirme bel ve sırt bölgesine çok fazla yük bindirir, bu nedenle doğum sonrası dönemde önleme egzersizleri ve bunların sürekliliği esastır.

Veriler, hamile kadınların yaklaşık %80’inin hamilelikleri sırasında bir noktada sırt ağrısı yaşadıklarını söylüyor. Birçoğumuzun duyduğu ve onayladığı bir şey. Bununla birlikte, bu ağrının doğum sonrası döneme ve ardından bebeklerin büyütülmesine de aktarılabileceği nadiren söylenir, bu da kadınlar için fiziksel açıdan özel bir savunmasızlık anıdır. Her şeyden önce, emziren annelerde. Kas-iskelet rahatsızlığı, sırt ağrısı, bel ağrısı ve genel olarak günlük yaşamı ve yeni taburcu olan annenin iyileşmesini engelleyen sırt ağrısı görünebilir.

Hamilelik durumundan farklı olarak, ağrı esas olarak bağırsak hacmindeki artıştan kaynaklandığında, bebek sahibi olduktan sonra neden, annenin emzirirken, bebeği tutarken ve hatta iterken göstermesi gereken çabalara aktarılır. Bunlar, her gün yaptığımız ve fark etmediğimiz eylemlerdir, ancak refahımız üzerinde önemli etkileri olabilir. Bir annenin yaşamının ilk aylarında, özellikle emzirmeyi seçmişse, emzirirken aldığı pozisyona dikkat etmesi çok uygundur. Emzirme saatlerce sürecektir ve eğer duruş doğru değilse kesinlikle rahatsızlık oluşacaktır.

Emzirirken sırt ağrısını önlemek için beş ipucu

1. Hamilelik sırasında günlük egzersiz yapın

Önleme anahtardır. Bu nedenle, doğum sonrası dönemde bel ağrısı yaşamamak için hamilelik aylarında iyi bir günlük egzersiz rutini sürdürmek önemlidir. En çok tavsiye edilen aktiviteler arasında yüzmek, yoga yapmak, Pilates yapmak ve tabii ki her gün yürüyüş yapmak yer alır. Bu sayede ayrıca çok fazla kilo almamak da mümkün oluyor, gebelik boyunca 13 kg’ı geçmemesi tavsiye edilir, ancak duruma göre gitmek gerekli olacaktır. Hamilelik sırasında herhangi bir fizyoterapist veya egzersiz uzmanı, günlük aktivitenizin bir bölümünü, gelecekteki bebeği rahatsızlık duymadan ve emzirmeden, sırtın sırt bölgesini güçlendirecek şekilde tasarlayacak şekilde tasarlayacaktır.

2. Esnemeyi unutmayın

Genellikle herhangi bir spor yaparak fiziksel sağlığımızı iyileştirdiğimize inanırız ve bu doğrudur, ancak bu eğitim rutininin bir parçası her zaman iyi esneme egzersizleri olmalıdır. Bu durumda, ilgili kas grubu sırtta oldukça büyüktür, bu nedenle üzerinde çok zaman harcamanız tavsiye edilir. Onun için:

  • Sırtı düz bir sandalyede oturarak boyun germe hareketleri yapın.
  • Vücut her zaman bir bölge ile diğeri arasında denge aradığı için pektoral bölgenin gerilmesini de içerir. Pektoral bölgede zayıflık varsa, sırtın dorsal bölgesi ile karşı karşıya gelir ve bunun tersi de geçerlidir.
  • Sırt ve bel bölgesinin gerilmesi, ikincisinin güçlendirilmesi.

3. Emzirme sırasında doğru pozisyon

Bebeğimizi her emzirdiğimizde ebe, aldığımız pozisyona çok dikkat etmemiz gerektiği vurgulanır. İlk başta bize pahalıya patlayacak ama sonra farkında olmadan iyi iş çıkaracağız. Bunu yapmak için, sırtımızı her zaman tamamen dik değil, belirli bir açıda, yatarken desteklemeliyiz ve omuzlarımızı rahat tutmalıyız. Bu sayede bel ve sırt bölgemize aşırı yük binmesinin önüne geçeceğimiz gibi kontraktürlerin de önüne geçeceğiz.

4. Emzirme yastığı gibi destekler bulun

Doğum sonrası dönemde bebeklerimizle gerçekleştirdiğimiz bazı görevleri kolaylaştıran araçlar kullanmak ilginç bir seçenektir. Hamilelik döneminde mutlaka biraz daha iyi uyumak için kullandığımız emzirme yastıkları, bebeğimizi emzirirken ya da sadece kucağımıza aldığımızda bile bize yardımcı olabilir. Üzerine ağırlıklarını boşaltabilir ve sırt bölgesini biraz serbest bırakabiliriz, örneğin emzirirken kollarımızı serbest bırakabiliriz.

5. Taşıyorsak ergonomik sırt çantası kullanın

Son olarak, eğer bebeğimizi bebek arabasında ya da bebek arabasında alıyorsak, doğru duruşa, mümkün olduğunca dik yürümeye dikkat etmemiz önemlidir. Ancak bir taşıma sistemi kullanmayı seçersek (emzirdiğimizde rahat bir sistem), daha yakından bakmamız gerekir. Sırt çantası elbette bebeğin ağırlığını yeterince dağıtmak ve sırtını aşırı yüklememek için ergonomik olmalı ve sırtın alt kısmını çok fazla bükerek öne veya arkaya eğilmemeye çalışmalıyız. Dolayısıyla bu durumda ideal olan, var olan tüm sırt çantaları, omuz çantaları ve eşarplardan önce, taşıyıcıların önce tüm sistemleri denemeleri ve kendilerine en uygun olanı seçmeleridir.