Burun tıkanıklığı için uçucu yağlar

Bağışıklık sistemimizi uyaran özelliklere sahiptirler, bu nedenle soğuk algınlığının arttığı bu aylarda faydalıdırlar. Termometre şimdiden soğuğun gelişini tahmin etmeye başlıyor. Evet, takvime bakarsak ne olduğunu biliyoruz. Ancak sıcaklıklardaki keskin düşüşe alışmak zor. Ve her şeyden önce, bu hava değişikliklerinin ikincil zararlarından biri olan soğuk algınlığını önlemek için solunum virüsleri nedeniyle tetikte olmalısınız.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek önemlidir ve bunu beslenmemize dikkat ederek, iyi dinlenerek, egzersiz yaparak yapabiliriz… Ancak bunun yanı sıra bunu başarmamıza yardımcı olacak doğal ilaçlara da başvurabiliriz. Bir örnek, uçucu yağların sağladığı faydalara dayanan bir disiplin olan aromaterapidir. Bu nedenle, uçucu yağları günlük bakım rutinimize dahil etmenin faydalarını bilmek, vücudumuzu sıcaklıktaki düşüşe hazırlamamıza yardımcı olacaktır.

Genel olarak, kullanımının nefesimizin kalitesi üzerinde doğrudan bir etkisi vardır ve temiz tutmamıza yardımcı olur. Uçucu bir yağın, bir bitkinin yapraklardan, çiçeklerden, kabuklardan, ağaçlardan, tohumlardan, reçinelerden ve diğer birçok parçadan elde edilen uçucu, aromatik ve oldukça konsantre bir sıvı olduğu gerçeğinden yola çıkıyoruz. Normal olarak, bu yağlar, ‘yağ’ olarak adlandırılmasına rağmen hiç yağlı olmayan yağlı bir sıvıya yol açan buhar damıtma ile elde edilir. Kullanımının faydaları, ekstraksiyon sürecinde elde edilen ve bir bütün olarak bağışıklık sistemimizi uyarmaya yardımcı olan özellikler sağlayan aktif maddelerde yatmaktadır.

Gerçek şu ki, uçucu yağlardan en iyi şekilde yararlanmak için en iyisi difüzörlere başvurmak. Ve sadece hoş bir aromanın tadını çıkarmakla kalmayacağız, aynı zamanda havanın nasıl temizlendiğini de göreceğiz, böylece onları kokladığımızda ve soluduğumuzda özelliklerinin tadını çıkarıyoruz. Yağların aktif bileşiklerinin solunum sistemi yoluyla vücuda nüfuz ettiği ve örneğin solunum tıkanıklığını gidermeye yardımcı olduğu biyokimyasal bir eylemdir.

  • Kekik esansiyel yağı hem ortamdaki virüsleri ortadan kaldırmaya hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.
  • Bir veya iki damla narenciye ile birleştirilmiş tarçın veya karanfil yağları, daha soğuk günlerde ısınmaya yardımcı olur. Ayrıca çok sade ve tatlı bir aroma sağlarlar.
  • Okaliptüs veya biberiye esansiyel yağının açık bir dekonjestan ve balgam söktürücü etkisi vardır, bu dönemde çok önemlidir.
  • Çay ağacı, soluduğumuz havanın kalitesini iyileştirmenin ötesinde yüzeylerin daha temiz kalmasına yardımcı olan antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Bu esansiyel yağ, taşıyıcı bir bitkisel yağda seyreltilmiş cilde uygulandığında da çok faydalıdır.

Kullanmanız gereken oranlarla ilgili şüpheleriniz olabilir. Çevreyi temiz tutmak için farklı esansiyel yağlar kullanılabilir, ancak difüzörü 3 damla çay ağacı, 5 damla okaliptüs, 4 damla biberiye ve 3 damla limon ile kullanmak en iyisidir. Aksine, zaten savunmamız düşükse, ideal olan bağışıklık sistemini güçlendirmemize yardımcı olacak 6 damla biberiye, 6 damla kekik ve 3 damla limon karışımı üzerine bahse girmektir.

Dediğimiz gibi, önlemek önemlidir. Ancak korkunç soğuğun ortaya çıkmasını her zaman engelleyemeyiz. Önlem almakta geciktiysek ve zaten burun tıkanıklığı sorunuyla karşı karşıya kalıyorsak, yapılacak en iyi şey dekonjestan sis kullanmaktır. Spesifik olarak, difüzörde 5 damla okaliptüs ve 5 biberiye veya daha iyi nefes almamıza yardımcı olacak buharları yapmak için sıcak su ile 2 damla kullanılmasını önerirler.

Ayrıca burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığı baş ağrısına neden oluyorsa, yağları doğrudan şişeden koklamak veya şakaklara dağıtılan bir damla uygulamak da çok etkilidir. Baş ağrısı için nane esansiyel yağı çok iyi çalışıyor ve doğrudan koklamak için bir mendile bir veya iki damla veya roll-on ile şakaklara veya boyuna uygulayabilirsiniz.