Bronşiolit nedir, neden olur?

4 yaşın altındaki çocuklarda sık görülen bir hastalık olmasına rağmen, bronşiolit birçok ebeveyni alarma geçiriyor. Bu solunum yolu hastalığının ne olduğunu, en sık görülen belirtilerini ve tedavisinin ne olduğunu anlatıyoruz.

Bronşiolit yeni bir hastalık değildir, bronşite benziyor ama tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Aynı olarak adlandırılmıyorlarsa, farklı şeyler olmalılar. Ve öyle.

Öksürük, burun akıntısı ve birdenbire göğüste ses gelmesi ile gelen çocukların pediatri hizmetlerini çökerten, her zaman bizimle olan bir hastalıktır. Ve bu bizi şimdiden çok korkutuyor. Ne olduğunu, tedavisinin olup olmadığını ve tekrarlayan bir hastalık olup olmadığını anlatıyoruz. Ama nasıl önlenir diye düşünüyorsanız, nedeni çevrede çok yaygın bir virüs olduğu için karmaşık olduğunu tahmin ediyoruz.

Bronşiolit nedir?

Bronşiolit bir solunum yolu hastalığıdır. Akciğerlerde, bronşiyollerde bulunan çok küçük hava yolları iltihaplandığında, şiştiğinde ve viral bir enfeksiyon kaparken mukusla dolduğunda ortaya çıkar. Her şeyden önce 2 yaşın altındaki çocukları etkiler ve hırıltı (göğüste hırıltı dediğimiz) ile solunum sıkıntısı atağı ile başlar. Genellikle daha önce burun akıntısı ve öksürüğün eşlik ettiği bir nezle tablosu da olmuştur.

Çocuk popülasyonunun üçte birini etkiler ve pediatriye başvuruların en sık nedenidir. Dolayısıyla doktorlar için ne yeni ne de bilinmiyor. Pek çok dede ve büyükanne için ‘yeni’ olsa da, ilk kez 1940’ta bu şekilde konuşuldu.

Bronşiyolitin belirtileri ve nedenleri

Bronşiolit genellikle 3 ila 6 aylık çocukları etkiler. 2 yaşına kadar görünse de en fazla risk altındaki nüfus onlar. Bebeklerin yaşamlarının ilk yıllarında buna neden olan virüse maruz kalmaları ve solunum yollarının bir yetişkininkinden daha küçük olması ve daha kolay tıkanması nedeniyle ortaya çıkan yaygın, bazen ciddi bir hastalıktır.

Bronşiyolitten etkilenen çocukların çok az semptomu olabilir veya ciddi şekilde etkilenebilir. En yaygın olanları şunlardır:

  • Öksürük ve burun akıntısı, soğuk algınlığının klasik belirtileridir ve böyle başlar.
  • Hırıltı ve nefes darlığı ile nefes almada zorluk.
  • Ateş.
  • Genel halsizlik ve yorgunluk.
  • Olası iştahsızlık.
  • Çocuk nefes almaya çalıştığında kaburgaların etrafındaki kasların çöktüğünü ve burun deliklerinin genişlediğini gözlemleyebiliriz.
  • Ya da kendisinin de işaret ettiği gibi takipne denilen çok hızlı ve ajite solunum.

Bronşiyolit önlenebilir mi?

Bronşiyolitin önlenmesi çok karmaşıktır. Buna neden olan virüs, bebeğin burun ve boğazındaki salgılarla doğrudan temas eder, bu nedenle yetişkinlerin yapabileceği tek şey (eğer neden bizsek) ellerimizi çok iyi yıkamak olur. Bebeğe veya oyuncaklarına ve kullandığı tüm nesnelere dokunmadan önce. Her türlü virüsü önlemekle aynı şey.

Solunum semptomları olan insanlarla temastan kaçınmanın veya bunları temizlemek için her zaman üst solunum yollarını temizlemenin yanı sıra, örneğin tuzlu su solüsyonu ile bize yardımcı olduğu vurgulanabilir. Mesela, hangi çocukların ciddi solunum sıkıntısı yaşayacağını ve hangilerinin olmayacağını tahmin edemeyiz.

Bronşiyolit iyileşmesi ne kadar sürer?

Bronşiolit genellikle 10-15 gün sürer. Şiddetli vakalar, evet, birkaç hafta sonra öksürme ve hırıltı devam edebilir. Ayrıca buna neden olan virüs ebedi bağışıklık bırakmaz, bu nedenle oğlumuza çocukluk döneminde bronşiolit veya basit bir soğuk algınlığı şeklinde birkaç kez geçebilir.