Diz ağrısı nasıl geçer?

Diz ağrısı türlerini, nasıl önlenebileceğini ve rahatsızlığı hafifletmek için neler yapabileceğimizi keşfedin

Diz ağrısı, cinsiyet, ırk veya yaştan bağımsız olarak birçok insanda çok yaygın bir sorundur. Açıkçası, bu yaralanma riskini kötüleştirebilecek veya artırabilecek faktörler var. Diz büyük ve karmaşık bir eklemdir. Femur ile birleşen, tibia ile birleşen ve bu ekleme hareketlilik sağlayan patella olmak üzere başlıca üç kemik parçasından oluşur. Bu nedenle diz ağrısından bu kemiklerden biri sorumlu tutulacaktır. Ve sadece diz kapağı veya bükülen kısım değil.

Aralarında menisküs adı verilen iki kıkırdak disk bulunur. Kemiklerin uçları, kıkırdak tarafından korunarak kemiklerin birbirine sürtünmesini önler ve sürtünmeyi önlemeye yardımcı olan bir sinovyum kapsülü ile bütünleşir. Özellikle kayganlaştıran ve sürtünmeyi önleyen sıvı içeren torbalardır. Sıvıya sinovyum denir.

Yanlarda ve dizin arkasında bağlar bulunur. Tendonlar kasları ve kemikleri birbirine bağlar. Bağlar kaslarla birlikte kemikleri destekler. Diz ağrısı iki ana tipe göre ayırt edilebilir, belirli çabalar veya egzersizlerden sonraki yaralanmalar. Ani ağrı ile Veya aşınma ve yıpranmaya bağlı ilerleyici ağrı nedeniyle, çoğunlukla yaş ve eklem aşınmasına bağlı olarak hafif rahatsızlık ile başlar ve şiddetlenir.

Dizler, en çok aşınma ve yıpranma ve osteoartrit ve artrit probleminden muzdarip olan eklemlerden biridir. Diz ağrısı çok sakatlayıcıdır, çünkü sağlıklı bir diz hareket edebilir ve hareketliliği kolaylaştırabilir, ağrı olduğunda tek başına yürümek bir sorun ve hatta sakatlayıcı hale gelir.

DİZ AĞRISI TÜRLERİ

Çoğu zaman diz ağrısı bir bağ, menisküs veya koşucu diz probleminden kaynaklanır, ancak daha birçok problem vardır.

YARALANMALARDAN KAYNAKLI DİZ AĞRISI

 • Ön Çapraz Bağ Yaralanması: Bu bağ tibia ve femuru birbirine bağlar. Bu yaralanma, yönlerin genellikle hızlı bir şekilde değiştirildiği futbolcular, basketbolcular ve hızlı sporlar için çok tipiktir.
 • Bursit: Bursit iltihabı, dizlerin etrafındaki küçük yastıkçıklar, özellikle diz kapağının önünde. Genellikle uzun süre diz çökmek gibi diz üzerinde tekrarlanan baskı olduğunda ortaya çıkar. Bazen bu yaralanmalar, aynı aşırı yüklenme nedeniyle kronik iltihaplanmaya yol açabilir. Genellikle antiinflamatuar ilaçlar, istirahat, tıkayıcı bandajlar ve lokal soğuk uygulaması ile düzelirler.
 • Patellar tendinit: Kasları kemiklere bağlayan tendonların tahrişi veya iltihaplanması nedeniyle, genellikle zıplama, kayakçı veya bisikletçileri içeren sporlarda da sık görülür. Genellikle merdiven çıkarken veya inerken daha fazla ağrır.
 • Menisküs yırtığı veya yırtılması: Bir amortisördür, bu kıkırdak özellikle diz üzerine yük bindiğinde yırtılabilir.

MEKANİK SORUNLARDAN KAYNAKLANAN AĞRI

 • Gevşek küçük kemik veya kıkırdak: Diz karmaşık bir eklemdir ve küçük yaralanmalar nedeniyle gevşeyebilen birçok küçük kemikten oluşur, bunlar eklemi etkileyerek önemli ağrıya ve eklemi devre dışı bırakabilir.
 • Çıkık patella: Diz kapağı travma nedeniyle normal konumundan kayabilir.
 • Kalça veya ayak ağrısı: Kalça veya ayak gibi vücudun diğer bölgeleri ağrıyorsa, yürürken veya dinlenirken pozisyon değişikliğine neden olabilir. Bu pozisyon kusuru, kötü pozisyon nedeniyle aşırı yüklenmeye veya diz ağrısına neden olabilir.
 • İliotibial bant sendromu: uzun mesafe koşucuları ve bisikletçilerin tipik bir sorunu. İliotibial bağın femurun dışına sürtündüğü yer. Dizin tekrarlanan fleksiyonu ve ekstansiyonu ile bu sürekli sürtünme, bölgede iltihaplanmaya neden olabilir.

YIPRANMA AĞRILARI

Kireçlenme

Diz ağrısının en sık nedenlerinden biri de kıkırdağın kaybolana kadar aşınmasıdır. Kıkırdak yıprandığında yapması gereken işlevi yerine getiremez, bu nedenle hareket halindeyken kemikler birbirine sürtünür, bu sürtünme dizlerde ağrı ve iltihaplanmaya neden olur. Bu sürekli sürtünme kemiklerin iltihaplanmasına neden olur, bu da kemiğin boyutunun artmasına ve hatta deformasyona neden olabilir. Ağrı esas olarak dizin önünde ve arkasında yer alır.

Yaş, obezite, eski yaralanmalar, yaşam tarzı, çok yoğun egzersiz ve hatta genetik, osteoartrit riskini az ya da çok etkileyebilir. Gelişimi ilerleyicidir ve hastalığın ilerlemesiyle ağrı, ağrıdan temasa veya basit hareketine kadar daha şiddetlidir.

Artrit veya Osteoartrit

Osteoartrit ile karıştırılmamalıdır, artritte eklem zarı iltihaplanır, bu iltihaplanma kıkırdağı tahrip eden kimyasal maddelerin ortaya çıkmasına neden olur. Akut diz iltihabı veya artrit, romatoid artrit, gut veya bulaşıcı süreçler gibi farklı hastalıklara bağlı olabilir. Bu iltihap ağrıya neden olur.

Romatoid artritte dizler dahil tüm vücudu etkileyebilir ve otoimmün sistem etkilenir. Kronik bir hastalıktır ve ağrıları değişkendir. Enfekte artrit, iltihaplanmaya ek olarak ağrı ve kızarıklık olduğunda, ateşle ortaya çıkar.

Gut ve Yalancı gut

Gut genellikle ayak başparmağını etkilese de dizi de etkileyebilir ve eklemdeki ürik asit kristallerinden kaynaklanır. Hala ağrılı olmasına rağmen, sözde gut bazen dizlerdeki kalsiyum kristalleriyle karıştırılabilir.

Kondromalazi

Diz kapağı ile femur arasındaki ağrı, sporcularda ve diz kapağında hafif bir kayma olan yaşlılarda çok yaygındır. Bu yer değiştirme, orada bulunan kıkırdak dejenere olduğu için az ya da çok şiddetli ağrıya neden olabilir. Diz genellikle merdiven inip çıkarken veya bacakları bükerken ses çıkarır. Bükülmüş dize güçlü bir darbe, dizlerin aşırı kullanımı, yürüyüş şekliniz veya bir kırık veya çıkık nedeniyle olabilir.

DİZ ANİDEN AĞRARSA NE YAPMALISINIZ?

 • En az birkaç gün dinlenin ve yoğun hareketlerden kaçının
 • Ağrı azalana kadar iki veya üç gün boyunca her iki veya üç saatte bir 20 dakika soğuk, buz uygulayın.

Ağrının net olarak bursite bağlı olduğu durumlarda ideal olan, günde üç veya dört kez 15 dakika soğuk akümülatör kullanmaktır. Cildi doğrudan soğuktan korumaya çalışmak ve gece boyunca bırakmamak. İltihaplı bölgeye yaslanmamak önemlidir, bu nedenle temasın yumuşak olması için uzanırken dizlerin arasına yastık konulması önerilir. Mümkün olduğunca uzun süre ayakta durmaktan kaçının.

DİZ AĞRISINI ÖNLEYİN

 • Destek bandajı veya dizlik kullanmak
 • Şişliği azaltmak için dizinizi veya bacağınızı yüksekte tutun
 • Parasetamol ve ibuprofen gibi anti-enflamatuar ve ağrı kesiciler alın
 • Dizlerinin altında bir yastıkla uyu
 • Hizasızlık veya düz ayak gibi bedensel deformasyonlardan kaynaklanan yaralanmaları önlemek için kendi vücudunuzu tanıyın
 • Topuğu uygun yükseklikte bir ayakkabı ve gerekirse tabanlık gibi düzeltici ayakkabılar kullanın
 • Sert yüzeylerde çarpmaktan, zıplamaktan veya koşmaktan kaçının
 • Aşırı kilolu olmaktan kaçının, çünkü bu durumda dizin aşırı efor sarf etmesi gerekir.
 • Olası bursite karşı korunmak için ağrı fark edilmeye başladığında dizlik kullanın
 • Destek daha güçlü olacağından ve eklem üzerindeki doğrudan etkiyi önleyeceğinden kasları güçlü tutun

Güçlü kaslar diz için daha fazla destek ve diz üzerinde daha az baskı sağladığından, aşınma ve yıpranma nedeniyle diz ağrısını önlemek için bacak kaslarını güçlendirmek çok önemlidir. Egzersizin yoğunluğu her zaman kademeli olmalı ve her zaman antrenmandan önce ısınmalıdır.

Fiziksel aktivite nedeniyle diziniz ağrıyorsa, egzersiz yaparken ne gibi önlemler almalıyız?

 • Diz ağrısı problemini iyileştirmek için doğru egzersiz önemlidir
 • Antrenmandan önce ısınmak ve antrenman veya egzersizleri bitirdikten sonra esnemek önemlidir.
 • Koşu yerine bisiklete binme veya yüzme gibi egzersizleri tercih edin
 • Yokuş aşağı koşmaktan kaçının
 • Çimento veya sert yüzeylerde ve/veya kötü durumda (delikler, taşlar…)
 • Yaralanmalara neden olabilecek duruş hatalarına neden olabileceğinden, özellikle koşarken aşırı efor veya yorgunluktan kaçının.
 • Mümkünse iyi yastıklama ayakkabıları giyin
 • Kilo vermek

TEDAVİLER

Yukarıda belirtilen eylemlere ek olarak, dizler ağrıdığında:

YAPILMASI GEREKENLER

 • Soğuk sıcaklığın uygulanması, iltihaplanmayı ve dolayısıyla bölgedeki ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Bazı insanlar, özellikle iltihaplanmanın olmadığı artrit ve kronik ağrılarda sıcak kompres uygularken rahatlama hissederler.
 • Baston veya koltuk değneklerinin kullanılması diz üzerindeki ağırlığın azaltılmasına yardımcı olabilir, bu da aşırı zorlamayı azaltır.
 • Dizlikler veya diz destekleri, kasların gerilmesini önleyecek ve hizada kalmalarını sağlayacaktır.
 • Fizyoterapist veya doktor gözetiminde elektrikli ve/veya radyofrekans stimülasyon cihazları kullanılabilir.
 • Bazı metinler, akupunkturun ağrıyı azaltmak için de yararlı olduğunu belirtir.