Öksürük şurubunun çocuklara zararları

Çocuk hasta olduğunda ve öksürük ve burun akıntısı olduğunda, birçok ebeveynin ilk tepkisi bu semptomları bir an önce durdurmak istemektir. Bu yüzden ilaçlar gereksiz yere bunun için kullanılıyor. Neden çocuklar için tehlikeli olabilirler?

Mukolitikler, öksürük ilaçları, antihistaminikler, ‘doğal’ şuruplar… Hepsi de uygunsuz kullanıldığında çocuklarda önemli yan etkilere neden olabiliyor. Öksürük ve burun akıntısı can sıkıcı belirtiler olsa da bilinmesi gereken önemli bir işlevi yerine getirir.

Mukus ve öksürüğün rolü nedir?

Sümük ve öksürük bir savunma mekanizmasıdır. Vücudumuza giren herhangi bir yabancı maddeyi ortadan kaldırmak için gereklidir. Bu nedenle, onları tamamen ortadan kaldırmak ters tepebilir ve diğer daha ciddi patolojilere neden olabilir.

Dolayısıyla can sıkıcı da olsalar ve bebek ya da çocuk rahatsız olsa bile bu belirtiler sürecin atlatılmasında önemli rol oynar. Yapay olarak ilaçlarla engellenirse, vücut duruma neden olan maddelere karşı daha savunmasız kalır.

Bu ilaçlar gerçekten etkili mi?

Çocuğa öksürük, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı için ilaç verirken bazı önemli hususlar dikkate alınmalıdır. İlk etapta bu ilaçlar bugüne kadar yapılan klinik çalışmalarda yeterli etkinlik göstermemiştir.

Ancak tam tersi yönde veriler var: Küçük çocuklarda kalp atış hızı artışı, uyuşukluk, nöbetler ve hatta ölüme kadar uzanan olumsuz etkilere neden olabileceği belgelenmiştir.

Bu nedenle birçok ülkede altı yaşından küçük çocuklara verilmemesi gerektiği vurgulanıyor, ama her şeyden önce iki yaşından küçük çocuklara asla verilmemeli. Bunun nedeni, risklerinin olası faydalarından daha ağır basmasıdır.

Öksürük ve mukus ilaçları nasıl çalışır?

Tahriş edici kuru öksürüğü (üretken olmayan) tedavi etmek için kullanılan öksürük önleyiciler veya öksürük önleyiciler, genellikle, öksürük refleksini bastırmak için merkezi veya periferik sinir sistemi üzerinde hareket eden opioid türevleridir.

Mukolitiklere gelince, bunlar bronşiyal sekresyonların viskozitesini azaltan ve mukusun atılmasını kolaylaştırmak için hacmini artıran ilaçlardır.

Bazı ebeveynler ayrıca histamin reseptörlerini bloke eden ve mukus üretimini azaltan antihistaminikler kullanır. Ama sorun nedir? Mikropları atmak için mukus gereklidir. Ayrıca, bu ilaçlar antikolinerjik etkiler (konfüzyon, bulanık görme, kabızlık, müköz membranların kuruması, baş dönmesi vb. üretebilir ve bazı kişilerde yatıştırıcı olabilir.

Doktor tavsiyesi olmadan asla kullanılmamalı

Bu tür ilaçların kullanılması durumunda her zaman tıbbi reçete altında olması gerektiğini ve asla ebeveynlerin kararı altında olmaması gerektiğini vurgulamak gerekiyor.

Eğer çocuk bir doktor tarafından değerlendirilmediyse ve bunu ona kendi başınıza verirseniz, ona bir öksürük ilacı verirseniz, çocuğun öksürüğün durması ve sekresyonların başlaması riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu durumda hastalık alt solunum yollarında birikir ve sonunda öksürük ilacının bir yan etkisi olarak süreç örneğin zatürre ile son bulur.

Tıbbi tavsiye olmadan bir mukolitik uygulamanın da bir tehlikesi olabilir: Size herhangi bir fayda sağlamaması ve Stevens-Johnson sendromu, nöbet, kurdeşen ile sonuçlanması…

Bu nedenle “doğal” şuruplar da dahil olmak üzere hepsinin ilaç olduğunu ve yan etkilerinin olabileceğini dikkate almamız gerekir. Doktorlar, belirli durumlarda, hastayı muayene ettikten ve onun için risk-fayda değerlendirmesini yaptıktan sonra, belirli bir ilacı reçete edebilirler… Ama önerilmeyen, genel bir kural olarak tüm popülasyona reçete edilmesidir. Ve tabii ki asla kendi kendinize ilaç kullanmayın.

Burun akıntısı ve öksürük varsa ne yapılmalı?

Çocuğun öksürüğü ve burnu aktığı zaman verilen tavsiyelerin çoğu daha fazla rahatlık sağlamak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, öksürük durumunda, bunun zamanla devam eden bir semptom olabileceği dikkate alınmalı ve öncesinde çocuğun bol su içtiğinden emin olarak iyice nemlendirilmesi gerekir.

Mukus için en etkili olanı, bu salgıları ortadan kaldırmanın mümkün olduğu ve aynı zamanda havanın daha iyi girip daha güçlü bir şekilde girmesini sağlayan sık burun yıkamalarıdır. Bu şekilde, hava, solunum sistemi boyunca mukusu daha iyi harekete geçirir. Ek olarak, bazen öksürüğü de harekete geçiren geniz akıntısını ortadan kaldırıyoruz. Mukus miktarı yüksek ve alt solunum yollarında ise solunum fizyoterapisi de kullanılabilir.

Evdeki nemin sağlanması, tütün dumanına ve bacalara maruz kalınmaması ve evin iyi havalandırılması da önemlidir.