Bronşiti atlatmanın yolları

En karakteristik semptomlardan biri öksürüktür, ancak nefes almada zorluğa da neden olabilir. Nasıl tedavi edilmesi gerektiğini ve hangi şifalı bitkilerin yardımcı olduğunu açıklıyoruz.

Bronşit, havanın akciğerlere taşınmasını sağlayan solunum sisteminin tüpleri olan bronşlarda meydana gelen bir iltihaplanmadır. Akut ve kronik olarak ayrılır. Öksürük en karakteristik semptomdur. Bronşitin nasıl tedavi edildiğini ve neden olduğu rahatsızlığı hafifletmek için kullanabileceğiniz doğal ilaçları açıklıyoruz.

Akut bronşit, neredeyse her zaman viral enfeksiyonların neden olduğu bir hastalık türüdür (ancak bazı durumlarda bakteriyel bir enfeksiyon olabilir), kronik bronşit ise genellikle tütün kullanımının neden olduğu bir tür kronik obstrüktif akciğer hastalığıdır (KOAH). Ancak çevresel veya endüstriyel kirlilik gibi diğer faktörler hastalığa katkıda bulunabilir.

Bronşitin semptomları neler?

Bronşitin akut veya kronik olmasına bakılmaksızın, en karakteristik semptom öksürüktür. Akut bronşit durumunda, öksürük genellikle üretkendir (balgamla birlikte) ve enfeksiyona bağlı ateş, hırıltı (nefes alırken göğüste sesler), nefes darlığı hissi veya nefes almada zorluk ve yorgunluk eşlik edebilir.

Kronik bronşitte öksürük de genellikle üretkendir ve hırıltı ve nefes darlığı hissi ve göğüste rahatsızlık hissi de ortaya çıkar. Bu durumda ateş olmamasına rağmen kronik bronşit solunum yolu enfeksiyonu riskini artırır.

Bronşit nasıl tedavi edilir?

Tütün kullanımından kaçınmak ve yeterli miktarda sıvı içmek, bronşiti yönetirken dikkate alınması gereken en önemli önlemlerdir.

Akut bronşite genellikle virüsler neden olduğundan, çoğu durumda antibiyotik kullanımı gerekli değildir. Komplike olmayan vakalarda tedavi semptomatiktir, bu nedenle parasetamol gibi analjezikler veya asetilsistein gibi mukolitikler ile birlikte sık sıvı alımı ve istirahat rahatsızlığı hafifletebilir. Daha ciddi vakalarda, hava yolu inflamasyonunu azaltan veya hava akımını artıran inhalerlerin (flutikazon gibi anti-inflamatuar kortikosteroidler veya salbutamol gibi bronşiyal dilatatörlerle birlikte) kullanılması gerekebilir. Tütün dumanı solunum yollarını tahriş ettiği için nemlendirici kullanılması ve sigara içilmemesi önerilir.

Kronik bronşit durumunda, ilk öneri nedensel ajana, genellikle tütün dumanına maruz kalmaktan kaçınmaktır. Genel olarak, olağan tedavi, antiinflamatuar kortikosteroidlerle birlikte bronkodilatör inhalerlerin kullanılmasından oluşur. Balgam mevcut olduğunda asetilsistein gibi mukolitikler ve yeterli sıvı alımı yardımcı olabilir. Şiddetli veya ilerlemiş vakalarda oksijen tedavisi gerekir. Solunum kaslarını güçlendirmeye ve nefes alma yeteneğini geliştirmeye yardımcı olacak fiziksel egzersiz önerilir. İnfluenza ve COVID-19’a karşı aşılama da önerilir.

Öksürük üretken olduğunda, balgam söktürmeyi önledikleri için öksürük baskılayıcılardan (kodein veya dekstrometorfan gibi) genellikle kaçınılmalıdır.

Olası komplikasyonlar nelerdir?

Akut bronşit genellikle bir ila iki hafta içinde komplikasyon olmadan düzelir.

Kronik bronşit zamanla ilerleyebilir, solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığını artırabilir ve nefes almada zorluk çekebilir.

Semptomlar doğal yollarla giderilebilir mi?

Semptomlardan bazıları, varsa aşırı mukusun temizlenmesini artırmanın yanı sıra boğazı yatıştırmaya yardımcı olabilecek doğal bileşiklerle hafifletilebilir. Bunlar yardımcı olan şifalı bitkilerden bazılarıdır:

Öksürüğün neden olduğu tahriş için: Balgam söktürücü aktivitelerinden dolayı sarmaşık (Hedera helix) gibi bitkiler veya şurup veya tatlılarda emmek için kullanılan hatmi (Althaea officinalis) gibi bitkiler, boğaz rahatsızlığını giderir ve kendi başlarına olmasa da öksürük önleyicidirler. boğaz tahrişiyle ilgiliyse öksürüğü iyileştirebilirler.

Propolis şekerleri veya doğrudan boğaza uygulanan bir sprey de tahrişi yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Okaliptüs, mentol, çam veya kafur özlerini teneffüs etmek veya bunları bir merhem olarak göğse veya burnun kenarına uygulamak, burun tıkanıklığını gidermeye ve daha kolay nefes almanıza yardımcı olabilir. Bu tür ürünler küçük çocuklarda kullanılmamalıdır ve bronşitin doktor tarafından değerlendirilmesi önerilir.