Biyotin ne işe yarar?

Biyotin, B grubundan bir vitamindir, aynı zamanda H vitamini, B7 vitamini veya koenzim R olarak da bilinir. Birçok metabolik süreçte koenzim görevi görür, diyabeti büyük ölçüde etkiler ve genellikle tırnakların ve saçın durumunu iyileştirir.

Aşağıdakiler gibi diğer adlar altında bulunabilir:

 • Biyotin
 • Biyotin-D
 • Koenzim R
 • B7 vitamini
 • H vitamini
 • W faktörü

Saçta bir sağlık sorunu olduğunda çok sık tavsiye edilir, çünkü saç inceyken genellikle vitamin, mineral ve amino asit eksikliği olma ihtimali çok yüksektir. Biotin, saç büyümesini iyileştirmek için oral formüllerde, ayrıca şampuan ve serumda alınır. Laboratuvarlara göre saçı kuruluktan korur ve aynı zamanda elastikiyetini de uyarır.

Biyotin nasıl çalışır?

Biyotin, karbondioksit transferinde yağlar ve karbonhidratlar gibi farklı metabolik döngülerde yer alan enzimlerin bir parçasıdır. Bağırsaklarda üretilir, ancak birçok gıdada aynı şekilde bulunur.

Hangi gıdalarda Biyotin vardır?

Genel olarak diyet, eğer dengeliyse, genellikle fazladan bir katkı almaya gerek kalmadan zaten iyi bir Biotin katkısına sahiptir. Bir kişinin normal metabolizması için ve bu nedenle, belki de bazen hamilelik veya emzirme döneminde, biyotin eksikliği olan çok fazla insan yoktur.

Fasulye, ekmek, karnabahar, çiğ yumurta sarısı, balık, karaciğer, baklagiller, böbrekler, et, süt ürünleri, fındık, arpa, istiridye, yer fıstığı, kümes hayvanları ve kepekli tahıllar, buğday tohumu, kepekli tahıllar, somon balığı ve muz. Diğer birçok gıdada az miktarda bulunur.

Folik asit, çinko veya A, C, D vitaminleri ve Biotin gibi diğer vitaminlerle birlikte saç büyümesini uyarır ve kırılmayı önler. Uzun saçlara sahip olmak istiyorsak kırılmaması ve güçlü olması önemlidir bu yüzden biotin takviyesi önemlidir. Kalınlığı artırır, ancak saç büyüme hızını artırmaz.

BİOTİN KULLANIMI

Cildin, sinirlerin, sindirim sisteminin, metabolizmanın ve hücrelerin sağlığını iyileştirir. Biyotin, böbrek yetmezliği veya diyabetten kaynaklanan bazı sinirsel patolojileri tedavi edebilir. Tip II diyabetli kişilerde, onu kromla birleştirmek kan şekeri düzeylerini iyileştirebilir ve insülin direncini ve bu hastalıkla ilişkili sinir problemlerini iyileştirebilir. Tırnak gücünü, saç dökülmesini artırır.

Daha belirgin bir saç dökülmesi olduğunda, ekstra bir katkı yararlıdır: Biotin’in sürekli kullanımı, köklerin ve foliküllerin gücünü ve sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur, böylece saçın gücünü ve dolgunluğunu artırır. Alopesi Areata’dan mustarip çocuklarda, biotin ve çinko takviyesi aldıklarında, bu durum özellikle klobetazol propiyonatlı kremler eklendiğinde düzelir. Ve bu çocukluk hastalığında saç dökülmesi azalır.

BİOTİN EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ

Biyotin eksikliğini kan testi ile tespit etmek zordur, bu nedenle genellikle farklı semptomların ortaya çıkmasıyla bu eksiklikten şüphelenilebilir. Biyotin eksikliğinin bir işareti olabilir:

 • Özellikle göz, burun ve ağız çevresinde incelmiş saç, kızarıklık ve cilt egzaması.
 • Kollarda ve bacaklarda depresyon, bitkinlik, halüsinasyonlar ve karıncalanma.
 • Hamilelik sırasında küçük bir biyotin eksikliği olabilir, bu nedenle biyotin takviyelerinin reçete edilmesi oldukça yaygındır.
 • Entübe beslenme, yetersiz beslenme veya hızlı kilo kaybı olan kişiler.
 • Diyabet sırasında bu eksiklik de yaygın olabilir.
 • Çoğu zaman saç dökülmesinde, zayıf tırnaklarda da kullanılır. Seboreik dermatit, diyabet ve depresyon gibi çocuklarda cilt tahrişi.
 • Sigara içmenin bir miktar biyotin kaybetmenize neden olabileceğine dair bazı kanıtlar var.
 • Biyotin eksikliği, bazen çok fazla alkol veya biyotin emilimini engelleyen bir protein içeren çok fazla çiğ yumurta akı tüketen kişilerde oldukça nadir görülür.

BİOTİN TAKVİYESİNİN ETKİNLİĞİ

Biotinin saç için gerçek etkisi: daha hızlı büyümesini sağlamaz, daha güçlü ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Tıpkı tırnakların iyileşmesi gibi. Bu yüzden alopesi için faydalıdır. Ama çok önemli bir alopesi ise, belki de yeterince güçlü değildir.

Biotin şampuanları hakkında

Üreticiler saçın kalınlığını artırdığını, miktarını ve parlaklığını artırdığını söylüyor ancak bu faydaları destekleyen hiçbir bilimsel çalışma yok. Bir süre önce saç büyümesi için at şampuanından söz edildi, biotin açısından zengin bir şampuandı, ancak insanların saçları atlarınkinden çok farklı ve yıkayabiliyorlar ama aynı zamanda saçları çok fazla kurutuyorlar ki bu da çoğu zaman bozuluyor.

Saç dökülmesi hakkında

Saç dökülmesi için çinko ve minoksidil veya epidermal büyüme faktörü gibi topikal bir bileşenle birleştirilmelidir.

Şeker hastalığında

Bazı insanlar kan şekerini düzenlemek için biotin kullanır, ancak bu etkiye sahip olduğuna dair yeterli kanıt yoktur, ancak krom ile birleştirilmesi gerekir. Kolesterol seviyelerinde, LDL seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğuna dair yeterli kanıt da yoktur.

Biotin tek başına alınırsa tip II diyabetli kişilerde kan şekerini etkilemiyor gibi görünse de krom ile birleştirilirse bu şeker düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğu gözlemlenir. Bazı araştırmalar, bu kombinasyonun HDL’ye (iyi) kıyasla LDL kolesterol seviyelerini düşürmede de etkili olduğunu araştırıyor. Ayrıca diyabette sinir ağrısını azalttığı görülmektedir.

El ve ayak tırnaklarında zayıflık

Zayıf olduklarında tırnakları güçlendirmeye yardımcı olabilir.